سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفت وگوی 19دی با نمایندگان و کارشناسان سیاسی و اقتصادی:

مردم فریب وعده افزایش یارانه را نخورند

وعده هایی مانند ایجاد شش میلیون اشتغال و بالابردن یارانه ها در حدود ۲۵۰ هزار تومان نیازمند 26 درصد رشد اقتصادی است که در جهان نه تاکنون رخ داده و نه وعده ای در این زمینه داده شده و از نظر منطق علمی به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

فاطمه محمدی

 آذرماه 1389 آغاز پرداخت یارانه به ملت ایران بود و از آن روز تاکنون به ازای هر فردی 45 هزار و 500 تومان داده شد که شاید گره قابل توجهی از زندگی بسیاری از مردم باز نکرد اما مجموع آن سالانه به اندازه بودجه عمرانی کشور ایران بود که اگر طرح هدفمندی یارانه ها انجام نمی شد به عنوان مثال بودجه عمرانی ایران دو برابر شده و زیرساخت های کشور که یکی از آن ها حوزه راه است می توانست بهسازی شده و شاهد کاهش قابل توجه تعداد کشته و زخمی در حوادث جاده ای که از آمار جهانی بالاتر است بودیم.

یا دولت می توانست چندین کارخانه بزرگ و کوچک را احداث کند و بسیاری از جوانان که هم اکنون ماهانه 45 هزار و 500 تومان دریافت می کنند، از حداقل حقوق کار بهره مند شوند.

به عنوان مثال مجموع یارانه خانواده پنج نفری 225 هزار تومان می شود در صورتی که اگر یک اشتغال ایجاد شود تنها یک عضو خانواده مطابق حقوق کار بیش از 850 هزار تومان دریافت می کند.

در ازای یارانه 45 هزار تومانی، افزایش قیمت قبض گاز، آب، برق و مواد غذایی اساسی مردم به خوبی تلافی همه یارانه ها را درآورد تا حدی که آمار پیش و پس از حامل های انرژی و کالاهای اساسی قابل مقایسه نیست.

خردادماه سال گذشته بود که مردم سوئیس به پای صندوق‌های همه‌پرسی رفتند و با درصد بالایی با طرح یارانه حدود 9 میلیون تومانی مخالفت کردند زیرا تأکید داشتند که چنین کاری هزینه زیادی را به کشور تحمیل کرده و اقتصاد سوئیس را تضعیف می‌کند.

پس از پرداخت یارانه ها در ایران اختلاف طبقاتی بیشتر شد زیرا تولید و اشتغال پایدار نیست و ارزش یارانه نقدی هم هر روز کمتر می شود.

یارانه برای کشوری است که از مازاد درآمد آن حق مردم را بدهد نه کشوری که بیکاران زیادی دارد؛ اما حالا با وعده سه برابر کردن یارانه سه دهک پایین جامعه در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری مواجه هستیم که برخی کارشناسان معتقدند در این صورت برخی خانواده های گیرنده یارانه 250 تومانی حتی از کار و تولید دست می کشند.

این که چطور برخی نامزدها این وعده را می دهند؟ در حالی که عملی شدن آن بر عهده دولت نیست؛ اما آنقدر این موضوع با قاطعیت مطرح می شود که مردان قانون و کارشناسان اقتصادی را به پاسخگویی وادار کرده است و روز یکشنبه آیت الله ناصر مکارم شیرازی هم گفت: یکی از عواملی که بعضاً هم در کشور ما و هم در کشوری مانند آمریکا باعث پیروزی می‌شود، عوام فریبی و بلوف زدن است.

این مرجع عظام تقلید اظهارداشت: دادن وعده های دروغین گناه کبیره و حرام است؛ افرادی که در مسیر انتخابات هستند هم خودشان و هم ستادهایشان باید این نکات را رعایت کنند.

وی عنوان کرد:‌ تأسف آور است که برخی از نامزدها در تبلیغات انتخاباتی خود وعده های می دهند که فراتر از اختیارشان هست این وعده ها یک نوع تقلب است که برای بدست آوردن آراء، دروغ می گوید و تدلیس می کند به این دلیل که چهره واقعی کارش را بر خلاف نشان می دهد حتی می شود اسم ریاکاری را بر این افراد گذاشت.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز چند روز پیش با تاکید بر این که امکان افزایش دو یا سه برابری یارانه ها وجود ندارد، گفت: سالانه یک میلیون و 500 هزار میلیارد ریال یارانه در کشور داده می شود که با توجه به درآمدها و هزینه های دولت افزایش آن امکان پذیر نیست چرا که دولت پولی برای پرداخت آن ندارد.

علي مطهري نیز با بیان این که نامزدها وعده های تحقق پذیر و واقعی مطرح کنند، گفت: وعده افزایش یارانه های نقدی به هیچ وجه انجام شدنی نیست واصل پرداخت یارانه نقدی برخلاف اقتصاد مقاومتی است و فشار مضاعفی بر مردم وارد می کند.

نايب ریيس دوم مجلس نیز با اشاره به این که دولت گذشته برای پرداخت همین یارانه 45 هزار تومانی، 17 هزار میلیارد تومان کسری بودجه پیدا کرد، ادامه داد: کاندیدای واقع بین کسی است که اعلام کند، من یارانه را مگر برای خانواده های تحت پوشش سازمان های حمایتی و افراد از کار افتاده قطع می کنم.

خبرنگار 19دی در این راستا نظر نماینده های دیگر مجلس را نیز جویا شده که در ادامه خواهید خواند:

مردم برای گرفتن یارانه دست دراز نمی کنند

احمد همتی نماينده مردم سمنان با بیان این که نامزدهایی که مانند دلال ها بخواهند مردم را فریب دهند دستشان رو می شود، عنوان کرد: مردم راه خودشان را شناخته اند مردم دست برای یارانه دراز نمی کنند و برای احقاق حقوق خود مشتشان را گره مي كنند.

شعارهای یارانه ای با هدف فریب مردم است

بهرام پارسايي نیز با بیان این که پس از اجراي يارانه ها شاهد تورم افسارگسيخته و بي سابقه در كشور بوديم، بیان کرد: بدون شك افرادي كه شعارهاي يارانه اي مي دهند هدفشان فقط عوام فريبي است. 

وی با تاکید بر این که در صورت افزايش يارانه ها افزايش قيمت كالاهاي ديگر را نيز خواهيم داشت، گفت: اگر يارانه از 45 هزار و 500 تومان فعلي به ١٥٠هزار تومان برسد مردم بايد بنزين ٦هزارتوماني، نان لواش ٢هزار توماني و گوشت كيلويي ١٥٠هزارتوماني را خریداری كنند.

 سخنگوي كميسيون اصل 90 مجلس بیان کرد: طبقه مرفه زياني در افزايش يارانه نخواهند ديد اما اقشار متوسط و پايين دست جامعه متضرر خواهند شد.

دولت مجوز دادن وعده افزایش یارانه ها را ندارد

نگهبان سلامی نماينده مردم خواف هم با تصریح براین که دولت نمی تواند و این مجوز را ندارد که بگوید یارانه ها را دو یا چند برابر می کنم بلکه این مجلس است که بر اساس منابع و وضعیت اقتصادی کشور می تواند در این موضوع نظر بدهد و مصوبه داشته باشد.

با افزایش یارانه، قیمت بنزین شش برابر می شود

سید فرید موسوی نیز با بیان اینکه هر گونه افزایش یارانه نقدی مشروط به تصویب مجلس است، گفت: افزایش یارانه نقدی، با استفاده از راهکارهای رشد قیمت حامل های انرژی یا چاپ پول بدون پشتوانه به تضعیف قدرت خرید خانوارها منتهی می شود.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که یکی از مولفه های سیاستمداران دلسوز برای کشور این است که با مردم صادق باشند، گفت: در حال حاضر میزان منابع مالی کشور مشخص است، بنابراین افزایش میزان یارانه نقدی در شرایط فعلی بیانگر این است که قیمت حامل های انرژی مانند بنزین، گازوئیل، برق، آب وگاز تا شش برابر گران شود.

وی گفت: ممکن است برخی برای افزایش یارانه های نقدی از راهکار غیرصحیح چاپ پول بی پشتوانه به دست بیاورند که این راهکار، اقتصاد کشور را ویران می کند و باعث کاهش قدرت خرید مردم می شود.

وی تاکید کرد: کسانی که شعار افزایش یارانه نقدی را می دهند باید این را نیز به مردم بگویند که افزایش یارانه ها باید تحت هر شرایطی با مجوز مجلس صورت بگیرد.

وعده افزایش یارانه شعاری و غیر قابل اجراست

فاطمه ذوالقدر نماينده مردم تهران هم گفت: وعده افزایش یارانه از سوی نامزدها، شعاری و غیرقابل اجراست.

وعده افزایش یارانه ها ضد اشتغال، ضد توليد و ضد اقتصاد مقاومتي است

سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز اظهارداشت: وعده افزايش يارانه ها و وعده هايي از اين دست ضد اشتغال، ضد توليد و ضد اقتصاد مقاومتي است.

وعده های بی اساس همه فعالیت ای کشور را مختل می کند

عضو هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری هم با بیان این که باید قدردان آقای احمدی نژاد باشیم که حرف‌هایی زد و عملکردی داشت که دیگر نمی‌توان مردم را گول زد، گفت: همه می توانند وعده دادن های بی پایه و اساس سردهند اما در این صورت باید همه فعالیت‌های کشور را تعطیل کرد.

غلامرضا تاجگردون عنوان کرد: برای جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال باید چند قرارداد خارجی منعقد شود و شرکت‌هایی مثل شل و توتال سرمایه‌گذاری کنند که این منابع حاصل شود اما آیا آقایان حاضرند از چنین سیاستی دفاع کنند؟

وعده ۲۵۰ هزارتومانی یارانه توهین به شعور ملت است

محمد علي وكيلي نیز اظهارداشت: انگار انتخابات میدان مزایده است و رأی مردم خریدنی است که وعده ۲۵۰ هزارتومانی یارانه می‌دهند و این تنها توهین به شعور ملت ایران است.

عضو هيات ريیسه مجلس با بیان این که حرف هاي پوپوليستي اصولا بيانيه است و فرمول اجرايي براي آن نيست، گفت: اختيارات دولت در چارچوب برنامه ششم طراحي شده و در چارچوب آن اختيارات دولت بايد برنامه سالانه اش را ارائه دهد زیرا ظرفيت برنامه ششم به هيچ وجه متناسب با اين ادعاها نیست.

نباید مردم را با وعده و وعید به جاده های انحرافی بیاندازیم

سهیلا جلودارزاده نماينده مردم تهران نیز گفت: نباید مردم را با وعده و وعید به جاده های انحرافی بیاندازیم؛ کشور این مقدار منابع مالی برای پرداخت یارانه250 هزار تومان را ندارد، این منابع رویایی و ایده آل را از کجا می خواهند بیاورند؟

وعده های غیرقابل اجرا به صلاح کشور نیست

مسعود گودرزی هم گفت: وعده‌های غیرعملیاتی مانند افزایش میزان یارانه نقدی نه تنها درست نیست بلكه به صلاح کشور هم نیست.

منتخب مردم ممسني افزود: صداوسیما روند برگزاری مناظره‌ها را به سمتی پیش ببرد که نامزدها از دادن وعده‌های بدون پشتوانه اجرایی پرهیز كنند.

مجلس اجازه افزايش يارانه نقدي را به دولت‌ها نخواهد داد

غلامعلي جعفرزاده ایمن آبادی نیز با بیان این که احمدی نژاد در دو سال پایانی عمر دولت دهم برای پرداخت یارانه اسکناس چاپ می کرد، گفت: مجلس اجازه افزايش يارانه نقدي را به دولت‌ها نخواهد داد و نامزدهایی که چنین وعده‌ای می‌دهند، بهتر است قانون را مطالعه کنند.

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که مردم یارانه بیشتر نمی خواهند، گرانی ایجاد نکنید، اظهارکرد: دولت ها تنها مجاز هستند، که ۵۰ درصد از منابع حاصل از فروش حامل های انرژی را یارانه پرداخت کنند و مجلس اجازه نمی دهد که برای پرداخت یارانه گرانی بیشتری به مردم تحمیل شود.

دادن وعده راهکار اجرایی هم می خواهد

تقی کبیری هم گفت: اگر برنامه باشد که پرداخت یارانه به دهک های بالا حذف شوند این امکان وجود داد که یارانه دهک های پایین را سه برابر کنند که باید راهکار اجرایی آن را هم به مردم ارائه دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: صرف دادن وعده افزایش یارانه اشکال دارد و تنها در صورتی که دهک های بالا حذف شوند این وعده محقق می شود.

وعده افزایش یارانه نقدی احمقانه است

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: بودجه کشور چنین منابعی را در اختیار ندارد و این وعده چیزی جز فریب افکار عمومی نیست.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم با بیان اینکه باید به خانواده های نیازمند جامعه به میزانی یارانه داده شود که آنها بتوانند در حد رفع فقر معیشت خود را تامین کنند، اظهارداشت: البته لزوما نباید همه این مبلغ را به صورت نقدی پرداخت کرد، بلکه باید کاری کرد که آنها توانمند شوند.

این نماینده مجلس نهم ادامه داد: در حال حاضر پرداخت یارانه 45 هزار 500 تومان به 42 هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد و دولت فقط 33 هزار میلیارد تومان درآمد دارد و ایجاد اشتغال برای جوانان بهترین خدمت به جای افزایش یارانه ها است.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که افزایش یارانه نقدی احمقانه و به زیان اقتصاد ملی است و آثار روانی و اجتماعی بدی دارد، گفت: به عنوان مثال افزایش چهار برابری یارانه به معنای گول زدن مردم است و چنین وعده هایی غیرقابل تحقق است.

وعده یارانه ۲۵۰ هزار تومانی از لحاظ منطق علمی قابل پذیرش نیست

مهدی مطهرنیا هم با بیان این که نامزدها نباید شعارهای عوام زده و مردم فریب دهند، گفت: دادن شعارهای پوپولیستی یا توده گرا مثبت ارزیابی می شود اما این شعارها باید از عوام زدگی و فریب مردم جهت اخذ رای دوری کند.

عضو هیات علمی دانشگاه افزود: این شعارها مردم را به سمتی سوق می دهد که در انتخاب نامزد برجسته ای که بتواند جامعه ما را از وضعیت موجود نجات بدهد با چالش یا انتخاب نادرست مواجه می کند که همه مردم و نامزدها با انتخاب نادرست بازنده هستند.

این تحلیل گر وآینده پژوه اجتماعی و سیاسی عنوان کرد: وعده هایی مانند ایجاد شش میلیون اشتغال و بالابردن یارانه ها در حدود ۲۵۰ هزار تومان نیازمند 26 درصد رشد اقتصادی است که در جهان نه تاکنون رخ داده و نه وعده ای در این زمینه داده شده و از نظر منطق علمی به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

 اما این توده های مردم هستند که باید وعده ها را به قضاوت بنشینند و این که آیا مردم در عمل این وعده ها را مورد توجه قرار می دهند یا نه؟ پرسشی است که در ۲۹ اردیبهشت به آن پاسخ داده می شود.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٢-١٣٩۶, ٠٩:٠٩

   

پر مبحث ترین ها