سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله علوی بروجردی: معیشت مردم با صدقه دادن حل نمی‌شود

روحانیت حزب نیست که در انتخابات از اشخاص حمایت کند

رفتار روحانیت باید به گونه‌ای باشد که هر کسی با هر تفکری خودش را دور از روحانیت نبیند و نداند. در مورد نهادهای وابسته به روحانیت هم همین هستند. در تمام جناح‌های کشور افراد متدین وجود دارند اما تفکراتشان متفاوت است.

یک استاد حوزه علمیه قم گفت: تعیین فرد در انتخابات به وسیله شخصیت‌های روحانی کار درستی نیست. روحانیت حزب نیست. حزب افراد را تعیین می‌کند. نهایت کاری که ما می‌توانیم بکنیم این است که مردم را نصیحت کرده تا بر اساس تشخیص خودشان رای دهند.

آیت الله سید محمد جواد علوی طباطبایی بروجردی در دیدار با مسئولان ستاد اصولگران حامی روحانی در قم با اشاره به مطرح شدن برخی صحبت‌ها درباره حمایت جامعه مدرسین از یک نامزد خاص در انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: سلیقه من این است که روحانیت و حوزه و نهادهای حوزوی که دارای نفوذ در مردم هستند در عین حال که باید ملتزم به نظام باشند در فعالیت‌های جناحی ورود نکرده و نسبت به تعیین اشخاص وارد نشوند. ما ضربه‌های متعددی در این قصه در گذشته خوردیم. در زمینه اعلام حمایت جامعه مدرسین از یک کاندیدای بخصوص هم تعداد کسانی که تفکر دیگری داشتند بیشتر بود تا چیزی که اعلام شد.

وی با اشاره به مشی مراجع تقلید در انتخابات افزود: مراجع تقلید می‌توانستند از کسی حمایت کرده و به مقلدان خودشان بگویند به فلانی رای دهید اما هیچ گاه این کار را نمی‌کنند چرا که در این صورت انتخابات و رای و سلیقه مردم معنی پیدا نمی‌کند.

نوه آیت‌الله بروجردی با بیان اینکه روحانیت باید برای تمام جریانات سیاسی مانند پدر باشد اظهار کرد: رفتار روحانیت باید به گونه‌ای باشد که هر کسی با هر تفکری خودش را دور از روحانیت نبیند و نداند. در مورد نهادهای وابسته به روحانیت هم همین هستند. در تمام جناح‌های کشور افراد متدین وجود دارند اما تفکراتشان متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه تعیین فرد در انتخابات به وسیله شخصیت‌های روحانی کار درستی نیست ابراز کرد: روحانیت حزب نیست. حزب افراد را تعیین می‌کند. نهایت کاری که ما می‌توانیم بکنیم این است که مردم را نصیحت کرده تا بر اساس تشخیص خودشان رای دهند. ما می‌توانیم میزان و معیار برای مردم تعیین کنیم.  وی با بیان اینکه اگر در نظام جمهوری اسلامی تنوع فکری نباشد که افراد بتوانند‌اندیشه کنند هیچ گاه تکامل و رشد و راهکارهای جدید پیدا نمی‌شود گفت: شیعه مکتب اجتهاد و آزادی است و اساس تفکر تشیع بر نقد افکار و آزادی افکار است. به همین دلیل است که فقه شیعه رشد کرده است. تکثرگرایی باید حفظ شود و روحانیت هم در این عرصه باید پدری کند نه اینکه جانب کسی را بگیرد. گاهی حوزه فرد تعیین کرده و آن فرد نیاورده است و این آثار سوئی به دین و لباس روحانیت ایجاد می‌کند. باید بگذاریم مردم خودشان تصمیم بگیرند و آزادی رای را نباید از مردم گرفت.

آیت الله علوی بروجردی ابراز کرد: در تبلیغات بیشتر از ارائه برنامه برای کسی نمی‌خواهیم. باید زمینه شناخت مردم نسبت به نامزد مورد نظر خودتان را فراهم کرد. مردم باید برای انتخاب رئیس جمهور خودشان آزاد باشند. مردم انتخاب آگاهانه باید بکنند. گاهی انتخاب‌ها عوارضی دارد که رای دهنده باید پای این عوارض بایستد.

وی با اشاره به برخی مشکلات کشور ادامه داد: در کشور ما مسائل بانکی وضعیت بدی دارد. بانک ژاپنی و اروپایی اسلامی‌تر از بانک‌های ایران است. این سیستمی که سال‌ها مسأله پول کشور را مدیریت کرده مصیبت‌های عظیم به وجود آورده است.

این استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه معیشت مردم با صدقه دادن حل نمی‌شود گفت: دادن یارانه به مردم از همان ابتدا هم کار اشتباهی بود و برای کشور مصیبت درست کرد. این پولی بود که تورم را بالا برد. می‌توانستیم با این پول زیربناهای اقتصادی را درست کنیم. در همه جای دنیا نسبت به ضعفا و فقرا برنامه‌های خاص دارند و هر دولتی در دنیا افراد ضعیف را اداره می‌کند. ما نهادهای مختلف حمایتی داریم اما هنوز کار زمین مانده است و اینها با صدقه دادن حل نمی‌شود.  وی افزود: الان رشد اقتصادی مطلوب ما است اما این رشد باید ادامه دار باشد که این در پرتو اشتغال و تولید حل می‌شود. اشتغال و تولید در سایه سرمایه‌گذاری است. هر دولتی باید حمایت از سرمایه‌گذاری داشته باشد. کاری که برای سرمایه‌گذار خارجی انجام می‌شود باید برای سرمایه‌ داخلی صورت بگیرد.

آیت‌الله علوی بروجردی با اشاره به اهمیت آگاهی دادن به مردم خاطرنشان کرد: مردم باید توجه داشته باشید که تقسیم پول نفت در جامعه خوشبختی برای آنها نمی‌آورد. گران شدن نفت در دولت گذشته نه تنها موجب تقویت زیرساخت‌های اقتصادی نشد بلکه با سیاست‌های غلط مصیبت‌های بزرگی برای کشور به وجود آورد. اقتصاد علم است و با شعار حل نمی‌شود بلکه فرمولی و برنامه‌ای باید حل شود.

وی افزود: یکی از مصیبت‌های سرمایه‌گذاری در کشور این است که غیر قابل رقابت است. من در مؤسسه آیت‌الله بروجردی اگر قرار باشد کتابی چاپ کنم شایسته است که دولت از من حمایت کند اما اگر قرار باشد شرکت و کار اقتصادی راه بیندازم و از مالیات معاف باشم این موجب دلسردی سرمایه‌گذار خواهد شد چرا که نمی‌تواند با من رقابت کند.

این استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه در کشورمان برای سرمایه‌گذاری باید اصالت قائل شویم و زمینه‌های رشد سرمایه‌ و امکان گردش سرمایه‌ و قابلیت رقابت ایجاد کنیم اظهار کرد: در دوران انتخابات این فرصت پیدا می‌شود که این موضوعات را برای مردم بیان کرد تا آگاهی مردم نسبت به این موضوعات بالا رود.

وی با انتقاد از بی‌اخلاقی‌هایی که در جریان تبلیغات انتخاباتی صورت می‌گیرد گفت: انتخابات فرصتی برای وارد کردن اخلاق در سیاست و تمرین اخلاق‌مداری است. این منطق را که هدف وسیله را توجیه می‌کند در اسلام نداریم اما یک عده این تفکر را اعلام می‌کنند که وقتی هدف ما اسلام باشد هر خلافی که برای بردن آبروی افراد و حذف دیگران انجام دهیم جایز است درحالیکه این خلاف شرع و خلاف سیره امیرالمومنین(ع) است.

وی افزود: اخلاق در اسلام جزوی از سیاست است و سیاست غیر اخلاقی سیاست شیطانی است. اگر بر اساس تهمت و تخریب کسی را حذف کنیم غیر اخلاقی است و اگر اینطور باشد ما از آمریکا بدتر خواهیم شد چرا که آنها مانند ما ادعا نمی‌کنند علی بن ابی‌طالب الگویشان است.

آیت‌الله بروجردی با بیان اینکه مردم وظیفه دارند در انتخابات همه شرکت کنند اظهار داشت: گاهی رای کسانی که درانتخابات شرکت نمی‌کنند در سرنوشت کشور اثرگذار است و می‌تواند رای آنها به نفع مردم به صندوق برود.  وی با اشاره به معیارهای انتخاب اصلح برای ریاست جمهوری گفت: دید روشن و وسیع و فهم دقیقی نسبت به مسائل اقتصادی به صورت علمی داشته باشد. اینها مسائل دینی نیست بلکه نظرات علمی و عقلایی است.  این استاد حوزه علمیه قم افزود: رئیس جمهور آینده دید جهانی و وسیع داشته باشد. ما داریم در این دنیا زندگی می‌کنیم و وظیفه داریم منافع مردم کشور را در این دنیا حفظ کنیم. این موضوع نیاز به دیپلماسی را نشان می‌دهد. حتی کشورهایی که در حال جنگ با هم هستند راه‌های ارتباطی با هم می‌گذارند.

در دنیایی زندگی می‌کنیم که منافع ما به هم گره خورده است و نمی‌توانیم خودمان را از دیگر کشورها جدا بدانیم.

وی ابراز داشت: بعد از هزار و 400 سال یک مرجع تقلید از حوزه‌های علمیه بلند شده و حرکتی ایجاد کرده که در دنیا اثرگذار است؛ از این فرصت باید بهره بگیریم و عملکرد ما نباید طوری باشد که نفی مکتب کند. در کارهایمان باید علی وار حرف بزنیم و معرف علی باشیم. خلاف‌هایی که در نظام اسلامی رخ می‌دهد از آبروی هزار و 400 ساله اسلام مصرف می‌کند.

رئیس جمهور باید کسی باشد که از این سرمایه مصرف نکند بلکه این سرمایه را حفظ کند. اگر در حکومت اسلامی ظلمی به مردم شود ضرر آن به روحانیت و اسلام و تشیع هم خواهد رسید.  تولیت مسجد اعظم قم با اشاره به اهمیت توجه به قشر ضعیف در دولت آینده گفت: برای قشر ضعیف وظیفه داریم کار کنیم اما کار باید اصولی باشد. صدقه‌ دادن به قشر ضعیف کار اساسی محسوب نمی‌شود. رئیس جمهور خوب از نظر من کسی است که کل یارانه‌ها را تعطیل کند اما بلافاصله یا قبل از او تقویت کند نهادهایی را که فقرا و ضعفا را تحت پوشش دارند. اگر نمی‌توانند یارانه را تعطیل کنند حداقل تبدیل به جنس کنند و پول نقد ندهند.

وی با بیان اینکه در کشور به یک انقلاب اداری احتیاج داریم اضافه کرد: آمریکا شیطان بزرگ است و اروپا هم ظلم می‌کند اما از همین کشورهای ظالم هم باید چیزهایی یاد بگیریم. در این کشورها برای گرفتن یک جواز ساختمان دو هفته زمان کافی است و اصلا الزامی به مراجعات مکرر به ادارات نیست. کم کاری در ادارات غرب معنا ندارد. رشوه گرفتن معنا ندارد چرا که کارها دیجیتالی است. مراجعه مردم به ادارات معنا ندارد. برای ریاست جمهوری کسی را باید انتخاب کنیم که از این فضای مجازی در مسیر کرامت مردم و سعادت کشور بهره برداری کنیم.

آیت الله علوی بروجردی ادامه داد: در مسائل محیط زیست هم مشکلات بسیاری داریم. باید با کشورهای همسایه در این زمینه مذاکره و تشکیک مساعی کنیم. آب در کشور ما مسأله است. کشاورزی باید هدایت شده باشد و آب نباید صرف شود تا هندوانه‌ای تولید شود که نصف قیمت واقعی در کویت فروخته شود. اینها اشتغال نیست بلکه خیانت به مملکت است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٢-١٣٩۶, ١۴:٣۵

   

پر مبحث ترین ها