سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نماینده های مجلس شورای اسلامی در گفتگو با 19دی:

نیازمند احزاب قدرتمند هستیم

افراد پیش از نمایندگی باید در حزب صیقل دیده شوند و مجلس باید راه فعالیت احزاب را هموار سازد.

فاطمه محمدی

۱۹دی: در ایران بیش از ۲۴۰ حزب و تشکل سیاسی دارای پروانه از وزارت کشور وجود دارد اما حزب قدرتمندی نیست که در مواقع انتخابات یاری گر باشند و بتوانند به مردم و کشور خدمت کنند این معضل را کارشناسان سیاسی گوشزد می کنند اما تاکنون این راه به سرانجام نرسیده است. 

چراغ احزاب ایران با انتخابات ها روشن می شود و سپس دوران خاموشی را سپری می کنند جامعه ما باید به سرعت پوست بیاندازد.

 چرخ دنده سياست حزب است و در جوامع حزب‌پرور دولت مستبد توليد نمي‌شود اما برخی نخبگان سیاسی وجود احزاب را باعث از دست دادن قدرت خود می دانند و باید ذهنیت مسئولان نسبت به احزاب تغییر کند و آنان را مانع یا مزاحم ندانند بلکه به این درک برسند که احزاب کمک کارانی هستند که هر کس را به جای خود می نشانند.

10 نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار 19دی به لزوم اهمیت احزاب قدرتمند درایران پرداختند که مشروح آن در ادامه می آید:

نیازمند مردم سالاری توام با حزب گرایی هستیم

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از این که ایران یک حزب قوی جهت انتخابات ها ندارد، اظهارداشت: در ایران انتخابات خلق الساعه است و مانند نظام حزبی نیست که احزاب از سال ها قبل در حوزه های مختلف و در مباحث موضوعی مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی فعالیت کرده باشند.

حشمت الله فلاحت پیشه ادامه داد: بهتر بود روند بیان نظرات و آگاه سازی مردم در دوران طولانی تری شکل گیرد اما در ایران احزاب همراه با دمکراسی رشد پیدا نکردند و مردم سالاری تحت عنوان رای گیری در ده روز آخر انتخابات شکل می گیرد و به دلیل میزان دسترسی مردم به رسانه ملی مناظره ها در انتخابات ایران بیشترین نقش را دارند که معضل کمبود احزاب قدرتمند در انتخابات های ایران خود را نشان می دهد.

نبود حزب قدرتمند باند را شکل می دهد

سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامیمعتقد است نبود حزب قدرتمند، رجل سیاسی ارجح را از ایران گرفته است؛ هر کس دهان ها را در انتخابات شیرین کند جلو می افتد.

 سید حسین نقوی حسینی افزود: احزاب به دلیل داشتن تابلو با برنامه هستند و تکلیف مردم برای انتخاب درست، روشن می شود زیرا به برنامه حزب رای می دهند نه به شخص.

 وی گفت: متاسفانه به این دلیل که کشور ما فاقد حزب است، باند و گروه شکل می گیرد اگر حزب باشد برنامه مشخص دارد و در پایان چهار سال هم پاسخگوی وعده های خود هست مردم هم می توانند قضاوت درست کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا احزاب تقویت نمی شود و در کشور ما ناکارآمد هستند؟ بیان کرد: ایرانیان کارهای جمعی را سخت انجام می دهند به عنوان مثال در ورزش های انفرادی مانند وشوو و کشتی قهرمان می شوند اما در فوتبال با این همه هزینه موفق عمل نمی کنند.

رئیس مجمع نمایندگان شهرستان‌های استان تهران با بیان این که حزب کار جمعی است و افراد باید از خود بگذرند اما این گونه عمل نمی شود، گفت: قوانین نیز احزاب را تقویت نمی کنند و به این دلیل است که شخصی که کاندیدا می شود می گوید عضو هیچ حزبی نیست و مردم هم بیشتر به وی رای می دهند در حالی که این روند اشتباه است.

وی تاکید کرد: احزاب بستر تربیت سیاسی هستند و رجل سیاسی از این بستر باید برخیزند اما در ایران این بستر و تربیت رجل سیاسی را نداریم که متاسفانه بعد مدیریت ما تضعیف می شود.

نبود حزب قدرتمند مسبب جاخالی دادن هاست

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز دراین باره گفت: در کشورهایی که همه پرسی دارند حتما باید احزاب فعال شوند زیرا اگر احزاب قوی به میدان بیایند مراکز ثروت و قدرت نمی توانند نقش خودشان را به راحتی باز کنند و احزاب مسئولیت پذیر و پاسخگو می شوند.

حیدرعلی عابدی افزود: به عنوان مثال هیچ حزبی در ایران پاسخگوی خطای مسئولانی که مرتکب تخلف در سمت خود شدند نیست در صورتی که اگر یک حزبی آن را معرفی کرده بود نمی توانست از زیر بار انتقادها شانه خالی کند در حال حاضر یکی از انتقادهای مهم همین جا خالی دادن ها است.

وی در پاسخ به این سوال که چندین سال است که سیاسیون و کارشناسان مشکل انتخابات در کشور را نداشتن حزب قدرتمند می دانند، چه دلایلی وجود دارد که حزب قدرتمند در ایران شکل نگرفته است؟ اظهارداشت: کشور ما در ابتدای راه تجربه دمکراسی است و احزاب ما تجربه کافی نداشته و کار حزبی را نمی دانند و احزاب نمی دانند که محدوده شان چقدر است و برخی پا را فراتر از قانون و اختیارات خود می گذارند و برخی قوانین هنوز تصویب نشده که مصونیت های لازم را به احزاب بدهد.

وی با بیان این که کار سیاسی امروز خیلی هزینه دارد و سیاسیون ما هنوز یاد نگرفتند که با رقیب چگونه برخورد کنند، عنوان کرد: اصلاح طلبان می آیند همه اصولگرایان را کنار می زنند و عکس آن هم هست؛ در صورتی که هدف بسیاری از کسانی که وارد جریان های سیاسی مختلف می شوند این است که فعالیتی برای نظام داشته باشند و این دلیل بر بد بودن شخص نیست.

عابدی با بیان این که کاندیدا باید حزبی به میدان بیایند، اظهارکرد: احزاب باید از پایین جامعه شکل بگیرند و پیشرفت کنند، اما هیچ حزبی نیست که مردم در آن برای حزب خودشان حق عضویت پرداخت کنند تا حزب برای آنان فعالیت کند اما باور مردم و کمک آنان به احزاب می تواند بستر را برای ایجاد احزاب قدرتمند در ایران فراهم آورد تا نخبه گزینی انجام شود.

نهادینه شدن فرهنگ حزبی سبب انتخابات بهتر خواهد شد

دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز اظهارداشت: شاکله، فرهنگ و اخلاق حزبی هنوز در کشور ما جا نیفتاده است؛ ما در کشور اسلامی زندگی می کنیم که بر اساس اخلاق و ارزش های اسلامی پایه گذاری شده اما در ایران شاهد فعالیت احزاب مختلفی هستیم که اخلاق و فرهنگ حزبی را رعایت نمی کنند.

ولی الله داداشی افزود: اگر فرهنگ حزبی در کشور نهادینه شود و انتخابات ها بر اساس احزاب و گروه های سیاسی شکل گیرد مردم بهتر تصمیم می گیرند و نتیجه و بازخورد خوبی در همه انتخابات ها خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که چه چیزی مانع شده که ما حزب قدرتمند نداشته باشیم؟ بیان کرد: کسر قانون باید برطرف شود و سیاسیون نیز باید با فرهنگ سازی مردم را ارزش، فکر و جریان محور کنند اما متاسفانه هم اکنون مردم شخص محور شده اند.

وی گفت: درنظام حزبی هر کسی در جریانی قرار می گیرد باید اصول حاکم بر آن جریان را رعایت کند و هر کسی هم که از آن اصول تخطی کرد مردم متوجه می شوند و رای و نظرشان برمی گردد و در این صورت است که تصمیم گیری برای آحاد مردم آسان تر و بهتر می شود.

منتخب مردم آستارا گفت: طبق نص صریح قانون اساسی سیاسیون می توانند تحت حاکمیت نظام جمهوری اسلامی فعالیت کنند و باعث پویندگی نظام هستند.

از اساسی ترین مشکلات کشور نداشتن احزاب واقعی است

نماینده دو دوره پیاپی مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر این که یکی از اساسی ترین مشکلات کشور نبود احزاب واقعی است، افزود: احزاب در ایران موسمی هستند به عنوان مثال یک رییس جمهوری دوم خرداد روی کار می آید حزب دوم خرداد، رییس جمهور دیگر شعار اعتدال می دهد و حزب اعتدال تشکیل می شود دیگری دم از عدالت می زند و حزب اعتدال و عدالت روی کار می آید و همین امر نشان می دهد که کار روی مبنا نیست.

محمد دامادی با بیان این که همین مشکل را ما هم اکنون در همه حوزه ها از جمله در مجلس شورای اسلامی داریم، عنوان کرد: اگر افرادی بر اساس مکانیزم حزبی عمل و تصمیمات درست را اتخاذ نمایند بسیاری از مسائل مرتفع می شود.

وی ادامه داد: بسیاری از استیضاح هایی که در مجلس شکل می گیرد بر اساس مراودات و گرفتاری های منطقه ای است در صورتی که در فضای حزبی یک حزب به نتیجه می رسد که اقدامی را انجام دهد.

وی ادامه داد: با نظام حزبی مردم سالار بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

منتخب مردم ساری گفت: این که حدود ۳۰۰ نماینده با افکار متفاوت در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کنند و یا ۱۰ کاندیدای ریاست جمهوری هر کدام یک نظام اقتصادی برای کشور تعریف کنند راه درستی نیست بلکه باید به جمع بندی دقیق و بهترین راه های عملی در حزب رسیده باشند و سپس برای کاندیداتوری اعلام حضور کنند.

وی گفت: مکانیزم درست تعریف نشده و بعید می دانم به این زودی ها هم اتفاق بیافتد و با پوست اندازی جامعه این اتفاق می افتد.

احزاب ایران انتخاباتی هستند

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بهبود و ارتقاء وضعیت سیاسی کشور نیازمند احزاب قدرتمند است و باید احزاب تقویت و فرهنگ حزبی در میان مردم نهادینه شود تا افرادی خلق الساعه ظهور نکنند و اقداماتی را انجام دهند.

سید فرید موسوی افزود: قانون اساسی فعلی ایران امکان ثبت نام همه کاندیداها را می دهد که این امر از یک سو این مزیت را دارد که مردم سوابق اجرایی، موضع گیری و عملکرد کاندیداهای ریاست جمهوری را مورد بررسی قرار می دهند و انتخاب می کنند اما از سوی دیگر دو چالش را ایجاد می کند هم تعداد بالای ثبت نام کننده ها زمان زیادی را برای صلاحیت یا عدم صلاحیت می گیرد و هم افراد هدفمند به صحنه نمی آیند.

وی تاکید کرد: در کشورهایی که احزاب فرد را تعیین و صلاحیت آن را تایید می کنند شرایط بهتر است اما تربیت حزبی در کشور ما محدود است و احزاب نتوانستند به شکل قوی شکل گیرند با وجودی که احزابی همواره در ایران بودند اما فعالیت های موردی دارند و نزدیک انتخابات ها فعال شده و سپس به فراموشی سپرده می شوند.

وی با بیان این که فرهنگ حزبی برای لایه های اجتماعی کشور ما امر ناآشنایی است، تصریح کرد: بایستی قدم به قدم پیش رفت افرادی آموزش سیاسی ببینند و با تربیت حزبی بتوانند خود را برای تصدی مشاغل سیاسی مهم کشور آماده کنند تا زمانی که این اتفاق نیفتد ما این چالش ها را داریم.

نبود حزب سبب شده ایران به صورت سیستماتیک اداره نشود

منتخب مردم اراک، کمیجان و خنداب درمجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این سوال که چه چیزهایی مانع است که ایران برای ورود به انتخابات ها حزب قدرتمند ندارد؟ گفت: یک دلیل عدم روحیه کار جمعی میان ایرانیان است که خیلی ها بر این باور هستند که ما در این زمینه ضعیف بوده و پذیرش آرای دیگران برای کار جمعی را نداریم.

علی اکبر کریمی افزود: افراد در هر کار جمعی باید نظرات یکدیگر را پذیرفته و همدیگر را تحمل کنند و برآیند نظرات کار را پیش برد نه این که یک نفر در راس قرار گیرد و دیگران تابع باشند اما ما حزبی که این چنین رویکردی داشته باشد را نداریم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر به دلیل فعالیت های نادرست احزاب در دوران ستم شاهی باورهای فرهنگی در متن جامعه ما به گونه ای شکل گرفته که مردم به فعالیت احزاب باور ندارند و همیشه دنبال قهرمان و منجی هستند که مشکلات را حل کند و این که خودهای مردمی در قالب احزاب شکل بگیرند و بتوانند نقش درستی را ایفا کنند نیست.

وی ابراز کرد: ممکن است برخی موانع برای تشکیل حزب قدرتمند به قوانین و مقررات و شاکله قانون اساسی کشور برگردد اما به هر حال قانون اساسی ما بحث تشکیل احزاب را پذیرفته و منع قانونی در خصوص تشکیل احزاب وجود ندارد.

منویات رهبری در خصوص فعالیت های اجتماعی احزاب عملی شود

منتخب مردم بهار وکبودر در مجالس نهم و دهم نیز در پاسخ به این سوال که چرا ایران حزب قدرتمند ندارد که در این مواقع یاری گر باشد؟ اظهارداشت: حزب مداران و سیاسیون خیلی خودشان علاقه ای به این حرفه ای عمل کردن ندارند فقط گروهی را تشکیل می دهند دور هم می نشینند و فعالیت آنان محدود شده به زمان تبلیغات و انتخابات و معمولا شخصی عمل کنند.

محمد علی پورمختار در پاسخ به این سوال که چرا اقبال به احزاب با وجود مزایایی که دارد در ایران کم است؟ عنوان کرد: به لحاظ عدم اعتماد مردم به احزاب و ضعف کارآمدی آنان اقبال به حزب در ایران پایین است و اصلاح ریشه های این امر موجب می شود مردم به احزاب اعتماد کنند و کاندیداها توانمندتر و به صورت حزبی وارد شوند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی و عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری هم بیان کردند که احزاب تشکیل شوند و در وهله نخست کار اجتماعی و سپس کار سیاسی انجام دهند اما در حال حاضر فقط برای کارهای سیاسی دور هم جمع می شوند و به این خاطر است که ناآشکار می مانند و مردم نسبت به آنان عنایتی ندارند.

سرنوشت چهار سال کشور را نمی توان به افراد خلق الساعه سپرد

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی معتقد است به قطع یقین باید به سمت حزب گرایی رفت تا نامزدهای ریاست جمهوری و حتی نماینده های مجلس و شوراهای اسلامی شهر وروستا از سوی یک حزب به هر نهادی راه پیدا کنند نه این که به صورت گسترده و اتفاقی برای ثبت نام ریاست جمهوری که مهمترین جایگاه اجرایی یک کشور است حضور یابند.

عبدالکریم حسین زاده اظهارداشت: مجلس برای تشکیل احزاب قدرتمند باید فضای بازی را ایجاد کند تا فعالیت های بیشتری داشته باشند و نامزدهای انتخابات در ایران براساس حزب جلو بیایند. 

وی ادامه داد: شبه احزاب در ایران وجود دارد و با وجود این که قانون ما بر فعالیت احزاب صحه گذاشته است احزاب سازمان یافته ای در کشور نداریم باید قانون دقیق تر و امکان فضای باز فعالیت های سیاسی احزاب معین شود تا احزاب نامزدهای پخته و کارآمد و برنامه های جامعی برای انواع انتخابات داشته باشند و برنامه ها دیگر فرد محور نباشد.

نبود حزب قوی، ریشه اختلافات در مجلس است

نائب رییس مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی معتقد است که ریشه اختلافات در مجلس به دلیل نبود حزب قوی است و افراد پیش از نمایندگی باید در حزب صیقل دیده شوند.

علی محمد نمازی با تاکید بر این که ریشه اختلافات، دروغ و تهمت هایی که در مجلس بیان می شود و رسیدگی صورت نمی گیرد در نبود حزب قوی و رسانه های آزاد است، اظهارداشت: در کشور ما کارکرد حزبی وجود ندارد که حزبی که اکثریت آرا را بدست آوردن با تمام وجود از نمایندگان خود دفاع کند.

وی با بیان این که هیچ حزبی پشت سر نمایندگان مجلس برای دفاع از آنان نیست،‌ گفت:‌ باید افراد حتی پیش از ورود به مجلس شورای اسلامی در احزاب ورزیده و صیقل دیده و سپس وارد عرصه سیاسی کشور شوند.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩۶, ١٠:۴٢

   

پر مبحث ترین ها