سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارش خبرنگاز 19دی از حماسه 29 اردیبهشت قمی ها:

مردم غوغا کردند

برای اسلام و ایران آمدیم و هستیم بر آن عهدی که بستیم.

فاطمه محمدی

حال وهوای شهر متفاوت از همیشه بود، برعکس جمعه های دیگر مردم مانند خون در رگ های شهر جاری بودند. 

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و شوراهای شهر وروستا همزمان در ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار شد، خیابان ها شورو حال خاصی به خود گرفته بود.

 همه دسته دسته، خانوادگی یا به تنهایی به پای صندوق های رای می رفتند تا وظیفه سنگینی را که بر دوش داشتند، امروز بر زمین بگذارند و سرنوشت چهار سال خود و کشورشان را رقم بزنند.

پیر و جوان به صحنه آمدند؛ با عصا آمدند، با ویلچر آمدند، پرچم به دست آمدند، با سربند پرچم جمهوری اسلامی ایران و بچه به بغل آمدند و همه یک هدف مشترک داشتند آن هم حفظ کشور و اداره آن به دست خودشان بود.

 همه می خواستند تا ایران را آباد و مشتی بر دهان یاوه گویان بزنند و به همین دلیل در هوای نسبتا گرم قم در صف های طولانی ایستادند و رای خود را بر صندوق انداختند.

همه آمدند تا روزی متفاوت را بسازند.

ساعت هشت نشده بود که به مسجد حضرت زینب(س) رفتم مردم شناسنامه به دست پشت در ایستاده بودند دو نفر دست های آقای مسنی را گرفته بودند و منتظر بودند تا در باز شود جلو رفتم و پرسیدم چرا به این زودی و با این شرایط برای رای دادن آمدید؟

محمد حسین شیخ الاسلامی گفت که با تمام سختی هایی که آمد و رفت برایم داشت اما برای اسلام آمدم زیرا وظیفه دینی خود دانستم تا برای انقلاب و کشورم که من هم جزء آن هستم رای دهم.

حاج حسین محمد زاده که به دلیل کهولت سن گوش هایش به سختی می شنید نیز گفت: به عشق امام زمان(عج) و فرمان رهبرم شناسنامه ام را به سینه ام گذاشتم و زود آمدم تا بگویم مملکت صاحب دارد و ما اجازه دخالت به بیگانگان را در کشورمان نخواهیم داد.

از آنجا به مرقد چهارامامزاده رفتم خانم تقوی از نخستین افرادی که رای خود را بر صندوق انداخت هدف از حضور خود را وظیفه شرعی و دینی خود دانست و گفت: به خاطر اسلام و صلاح مملکت آمدم و شرکت نکردن شانه خالی کردن است وبه عنوان یک فرد مسلمان باید در انتخابات شرکت کنیم.

سمیه محمد زاده نیز بیان کرد: به خاطر کشورم آمدم هر چند رضایت از اوضاع کشور ندارم اما این دلیل نمی شد که نسبت به سرنوشت خودم بی تفاوت باشم.

سمیه اخوان که به تازگی آمده بود نیز عنوان کرد: آمدم زیرا دوست دارم نامزدی که مد نظرم است رای بیاورد هدف اصلی من هم برای حفظ اسلام بود.

وی خطاب به کسانی که رای نمی دهند گفت:‌ هر مشکلی پیش آید آنان هم مقصر هستند، بی تفاوتی از کسی پذیرفته نیست.

در حال خارج شدن بودم که با زهرا خدری شاهسون که به همراه دو فرزند خود آمده بود هم صحبت شدم.

وی اظهارداشت: در این کشور زندگی می کنم و وظیفه وحق دارم که رییس جمهوری را که به نظرم اصلح است و دوست دارم انتخاب کنم.

وی با بیان این که هدف من از شرکت در انتخابات اسلام و رهبری بود که این دو از هم جدا نیستند، گفت: هر کسی بیاید در زندگی آینده خود و فرزندان ما تاثیر دارد باید برای مصلحت کشور بهترین انتخاب را داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه دلیلی داشت که با دو فرزند صبح زود آمدید؟ گفت: من از ساعت ۶:۳۰ دقیقه بیدارم و تا کارهای خود و فرزندانم را انجام دادم ساعت ۸ آمدم که به وظیفه ام عمل نمایم که البته هر چه زودتر بیاییم خلوت تر هم هست.

 به ستاد مسجد فاطمیه رفتم آقایی در حال پایین آمدن از پله های مسجد بود که دلیل رای دادنش را اسلام و انقلاب دانست و گفت: به خاطر مملکت، خدا، حق مردم، آینده فرزندانمان، نشان دادن همدلی و همزبانی ملت ایران به دشمن و تثبیت جمهوری اسلامی رای دادم و فرد برایم اهمیت نداشت.

روبرو مدرسه فرزانگان بود که خانم ها باید آنجا رای خود را به صندوق می انداختند.

خانمی با چادر رنگی در صف نشسته بود گفت که آمده تا با رای خود نشان دهد که زنده است و تفاوتی میان او و سران این کشور وجود ندارد و همه یک رای دارند که در قبال آن مسئول هستند.

وی افزود: ما خون شهدا و داغ پدران و مادران را فراموش نکردیم و آمدیم تا بیگانگان برای ما تصمیم نگیرند.

صدیقه یگانه که نفس نفس زنان دست به نرده می گرفت و از پله ها بالا می آمد، گفت: برای اسلام، رهبری و نظام جمهوری اسلامی همه باید رای دهند.

آقای بنی هاشمی که با دو عصا آمده بود نیز بیان کرد:‌ من رای دادم اما می خواهم تا به فکر مردم باشند من یک سال است پایم قطع شده و داد ما به بالا نمی رسد اما با این همه صبح زود برای رای دادن آمدم.

از آنجا هم رفتم؛ هنگام ورود به حرم حضرت معصومه(س) سه خانم با خوشحالی در حال رفتن بودند از آنان پرسیدم که رای اولی هستید؟ با خنده گفتند بله به همین خاطر هم ذوق داریم.

یکی از آن ها گفت: آمدم رای دهم زیرا نظرم برای کشورم مهم است دوست دارم با انتخاب رییس جمهور سهمی در آینده کشورم داشته باشم؛ برای من خیلی مهم و جالب بود دوست داشتم صبح زود بیایم رای بدهم و دلیل من نخست رهبر و ولایت فقیه و سپس کشور و مردم بود که امیدارم مشکلات هم کمتر شود.

وی تاکید کرد: هر کس باید برای خودش اینقدر ارزش قائل باشد که یک رای را بدهد زیرا آدم باید خیلی اعتماد به نفس پایینی داشته و بی مسئولیت باشد که مساله به این مهمی برایش اهمیتی نداشته باشد.

دیگری نیز گفت: دوست داشتم در انتخابات شرکت کنم زیرا می خواهم کشور بهتری داشته باشیم باید خودمان سرنوشت را رقم بزنیم تا دیگران برایمان تصمیم نگیرند و مردم سالاری برای همیشه پا برجا بماند و صحنه را خالی نکنم که این آزادی از من گرفته شود و امیدوارم رییس حمهور آینده به وعده های خود عمل نماید.

خانم شجاعی هم گفت: وظیفه شرعی خود دانستم که برای تعالی و تعیین سرنوشت کشور رای دهم وهمان گونه که رهبر فرمودند همه باید شرکت کنند تا سرنوشت خوبی بسازیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سخت نبود که با نوزاد چند روزه آمدید؟ گفت: اصلا سختم نبود عمدا با بچه آمدم شناسنامه اش را هم آوردم تا فرزندم هم این راه را ادامه دهد.

از رییس جمهور آینده می خواهم به وعده هایش عمل کند زیرا در قبال رای ما مسئول هستند باید تلاش کنند تا آنچه در شان کشور است محقق شود و کشور را از هر لحاظ متعالی کنند.

 رضا رزاقی که در صف طولانی رای دهندگان در حرم حضرت معصومه(س) ایستاده بود نیز گفت: من رای اولی هستم و برای رهبر، اسلام و مردم آمدم تا مملکت آباد شود.

وی ادامه داد: کسانی که رای نمی دهند آبادانی و پیشرفت کشور برایشان مهم نیست و هر چه سرشان آید حق شان است.

عبدالعظیم محمدی نیزگفت: هر کس ایران را دوست دارد باید رای دهد هیچ ربطی هم به دین، نژاد و اعتقادات ندارد ما در ایرانی بودن مشترک هستیم و باید این کشور را با کمک هم بسازیم.

عباس عطارد هم در این گفت وگو شرکت و بیان کرد: من از راه دور آمدم تا در حرم حضرت معصومه(س)‌ رای دهم تا حضور مردم بیشتر نشان داده شود و به عشق مردم، شهدا و کشورم رای می دهم.

حسن ونک نیز حضور در انتخابات را تضمین کننده آینده مملکت دانست و گفت: هر چه حضور ما پررنگ تر باشد می توانیم مشت محکم تری بر دهان یاوه گویان و دشمنان نظام بزنیم.

وی با بیان این که کسانی که رای نمی دهند حق طبیعی را از خود می گیرند و ثابت می کنند که تاثیری در آینده و اداره این مملکت ندارند و با این اقدام به نحوی خود را منزوی می کنند، ادامه داد: چه شهدایی دادیم و چه دل هایی که سوخت و حالا ما ماندیم تا ایران را بسازیم و رای دادن تنها قدمی کوچک در برابر آن همه ایثار بزرگ مردان است.

وی تاکید کرد: ما ولی فقیه مان را در امتداد اسلام می بینیم اگر به فرمایش وی عمل کنیم اسلام را تحکیم بخشیدیم و به این دلیل آمدم تا رای دهم.

حجت الاسلام سید علیرضا سجادی نیز با تصریح بر این که رای دادن نعمت و موهبت اللهی برای ملت ما است، گفت: اگر می خواهیم شکرگذار این نعمت باشیم باید از لحاظ اجتماعی حضورمان را محکم نشان دهیم و دراین راستا شیعه، سنی، کرد، لر و بلوچ نداریم.

 وی افزود: از لحاظ شرعی نیز همه مراجع گفتند که رای دادن بدون عذر جایز نیست و واجب است که همه شرکت و اصلح را انتخاب کنند امیدواریم سربلند از این انتخابات بیرون آییم و هر نتیجه ای که از صندوق های رای درآید در نهایت مردم پیروز هستند.

محمدرضا تقی زاده نیز گفت: انتخابات مانند نمازهای عید فطر و قربان یک اعلام حضور است که همه باید برای حفظ و تداوم جمهوری اسلامی و تحقق مردم سالاری دینی به صحنه بیایند و در مکان های اصلی شهر رای دهند تا صفوف انتخابات بیشتر و پررنگ تر به نظر آید.

جواد سلیمانی نیز گفت: شرکت در انتخابات وظیفه عقلی و شرعی همه است تا سکان اجرایی کشور را به بهترین شخص بدهیم و از مهمترین درخواستم از رییس جمهور آینده رسیدگی به وضعیت آسیب های اجتماعی واشتغال است.

خانم مطهری که بچه به بغل در صف انتظار برای رای دادن ایستاده بود، اظهارداشت: آمدم بگویم که همیشه پشت این نظام و رهبری هستیم و تا آخرین قطره خون خود و فرزندانمان را پای این انقلاب می دهیم.

 وی با بیان این که شهدا در هشت سال دفاع مقدس از جان و مال خود برای ما گذشتند، بیان کرد: چقدر خانواده ها سختی کشیدند که انقلاب ثمر پیدا کند ما هم وظیفه خود می دانیم که با تمام جانمان پشت انقلاب و نظام باشیم.

وی با تصریح بر این که شخص در انتخابات ریاست جمهوری برای ما اهمیتی ندارد، گفت: هر کس، چند صباحی می ماند و می رود و آنچه اهمیت دارد هدف انقلاب است.

وی با تاکید بر این که در هر صورت برنده انتخابات مردم هستند، ادامه داد: شاید برای رای دادن یک ساعت زمان بگذاریم اما در برابر زحماتی که برای این انقلاب کشیده شده هیچ است.

 وی در پاسخ به این سوال که پیام شما در این انتخابات چیست؟ گفت: با رای خود به دشمنان پیام می دهیم که درسرنوشت کشور ما دخالت نکنند.

خانم طیبیان نیزدلیل حضورش را اسلام، ایران و اطاعت از ولایت فقیه دانست و گفت: شخص مدنظر ما نیست؛ اگر همین شخصی که من اصلح می دانم با رهبری زاویه بگیرد ما آن را کنار می گذاریم.

وی ادامه داد: دین داران به خاطر اسلام رای دهند و هر کس دین ندارد به خاطر کشور رای دهد.

فاطمه رحیمیان نیز با بیان این که برای اسلام، خون شهدا و برای اطاعت از رهبر آمدم، گفت: من خواهر سه شهید علی اصغر، مهدی و حاج حسن رحیمیان هستم وسختی هایی که از دوری سه برادرم کشیدم را هیچ گاه فراموش نمی کنم هم اکنون هم که اینجا هستم بغض گلویم را گرفته یاد آنان هستم که چقدر به تحکیم دستورات اسلام اهمیت می دادند.

وی ادامه داد: نمی توان بی تفاوت بود زیرا ما در یک کشتی هستیم و رای ما بر زندگی یکدیگر تاثیرگذار است، اگر چهار ساعت هم طول بکشد در صف می مانم و وظیفه شرعی خودم می دانم که رای دهم.

فریده حسینی ۲۶ ساله درباره حضور خود درانتخابات گفت: من خودم را مدیون شهدای مدافع حرم می دانم؛ وقتی آنان در خارج از کشور به فکر میهن و اسلام هستند حداقل کار است که ما در داخل کشور به وظیفه خود عمل کنیم.

فروغ یوسفی ۵۰ ساله نیز گفت: من در این ۳۸ سال در همه راهپیمایی ها و انتخابات ها شرکت کردم تا ایران سربلند بماند.

خانم هاشمی هم با بیان این که ما جانمان را هم برای اسلام می دهیم، گفت: حتی کسانی که خیلی پایبند به اسلام نیستند باید به خاطر ایران به صحنه بیایند و برای سربلندی ایران تلاش کنند.

وی گفت: هم اکنون حدود ۲۰ دقیقه است که در صف هستم و فکر می کنم ۳۰ دقیقه دیگر هم باید منتظر باشم اما نه تنها سخت نیست بلکه لذت بخش هم هست.

کوثر جمشیدیان نیز با بیان این که رای ندادن به ضرر خود شخص است، گفت: هر چند رکود اقتصادی و مشکلات دیگر هست اما دلیل نمی شود که در انتخابات شرکت نکنیم.

یکی از مسئولان رای گیری در حرم نیز از شور و اشتیاق مردم برایمان گفت که از ساعت شش و نیم صبح آمده و پیش از ساعت هشت مردم در صف ایستاده بودند.

وی با بیان این که اسلام، رهبر و انقلاب مهمترین انگیزه مردم است، ادامه داد:‌ من بیشتر انتخابات ها بودم اما در این انتخابات از صبح تاکنون خلوتی نداشته است.

وی گفت: اگر فکر می کنیم که در زمان امام حسین(ع) بودیم در رکاب ایشان می جنگیدیم هم اکنون هم باید با در صحنه بودن اسلام را حمایت کنیم.

کبری یوسفی خانمی که روی ویلچر نشسته و پرچم ایران را به دست داشت گفت که یک ساعت در صف بودم تا رای دادم از دیشب که گفتند فردا باید رای بدهم شناسنامه ام را آماده کردم و پیش از همه آماده شدم.

 آقای یوسفی نیز گفت: به عنوان وظیفه در انتخابات شرکت کردم و می خواهیم در مقدرات کشور سهیم باشم و هدف من از رای دادن  ولایت فقیه، قانون اخلاق، رسیدگی به مستضعفان و محرومان است.

وی خطاب به کسانی که رای نمی دهند، گفت: اگر تا حد یک رای برای خود شان و جایگاهی را قائل نباشند باید در اصل شخصیت خود شک کنند زیرا این فرصت را به ما دادند که به سهم و اندازه خودمان موثر باشیم ما هم باید از آن استفاده کنیم.

وی گفت:‌ حتی کسانی که پایبند به مبانی اسلام نیستند نیز باید برای کشور رای دهند زیرا کشور حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد و منحصر به اسلام نیست.

سید حسن مرتضی رضوی از هندوستان نیز که شاهد حضور گسترده مردم در انتخابات بود، گفت: انتخابات ایران در دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است و نگاه مردم جهان به این انتخابات است و کشورهای مسلمان هم از این انتخابات الگو می گیرند و حضور به نفع مردم ایران است.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩۶, ١١:٠۵

   

پر مبحث ترین ها