سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رقابت داغ برای کسب کرسی های هیات رییسه

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩۶, ١٢:۴١    نسخه چاپی    
رایزنی های گسترده از سوی فراکسیون امید، مستقلین و ولایی برای انتخاب هیات رییسه سال دوم مجلس دهم بحث داغ این روزهای خانه ملت است.

فاطمه محمدی

انتخابات هیات رئیسه مجلس برای انتخاب یک رئیس، 2 نائب رئیس، شش دبیر و سه ناظر مجلس برگزار می شود.
در حال حاضر 12 عضو هیات رئیسه مجلس علی لاریجانی رئیس، مسعود پزشکیان و علی مطهری نواب رئیس، محمد آشوری تازیانی، بهروز نعمتی و محمد قسیم عثمانی ناظران و دبیران هیات رئیسه غلامرضا کاتب، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، اکبر رنجبرزاده، یوسف‌نژاد، امیرآبادی و محمدعلی وکیلی هستند.
این انتخابات که قرار بود یکشنبه برگزار شود اما به این دلیل که طبق آیین نامه داخلی، انتخابات هیات رئیسه باید در همان تاریخ انتخابات سال اول انجام می شد به چهارشنبه موکول شد.
در این حین با انتشار توییت اخیر مصطفی تاجزاده درباره تلاش نزدیکان رییس مجلس برای حذف مطهری از هیات رییسه، موج خبری مبنی بر حذف مطهری از نواب رییسی در رسانه ها پخش شد؛ بهروز نعمتی در واکنش به انتشار این خبر گفت: این نمایندگان هستند که تعیین می‌کنند چه کسانی رئیس، نایب رئیس و عضو هیات رئیسه باشند. نباید با شیطنت به دنبال ایجاد چنین اختلافاتی بود.
در جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید مجلس دکتر مسعود پزشکیان به اتفاق آرا عنوان کاندیدای ریاست بر مجلس از سوی فراکسیون امید انتخاب شد.
محمدرضا عارف رييس فراكسيون اميد هم مطهری و پزشکیان را خط قرمز فراکسیون امید در انتخابات هیات رییسه مجلس خواند و مطرح کرد که ما سیاست تعامل را ادامه می دهیم و در صورتی که جبهه پایداری و ‏ولایی روی نظر خود مصر باشند، براي همه پست‌ها كانديدا داريم و قصد دایم یک نماینده از فراكسيون زنان و يكي از برادران اهل سنت را براي هيات‌رييسه كانديدا كنيم.
بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید معتقد است 160 نماینده ای که در قالب لیست امید وارد مجلس شده اند می بایست از تصمیمات این فراکسیون در انتخابات هیات رئیسه تبعیت کنند.
لازم به ذکر است که مجلس فعلی دارای سه فراکسیون اصولگرایان، امید و مستقلان ولایی است و رایزنی ها نشان می دهد که فراکسیون مستقلین از یاران نزدیک به علی لاریجانی، بین دو فراکسیون ولایت و فراکسیون امید قرار گرفته و تلاش دارد نظر هر دو فراکسیون را به ادامه ریاست لاریجانی جلب کند.
رئیس این فراکسیون هم ادعای حذف مطهری را کذب خواند و اظهارداشت: ما اعتقاد داریم که در ترکیب هیات رئیسه، هر سه فراکسیون مستقلین ولایی، اصولگرایان و امید هر یک با چهار نماینده در هیات رئیسه نقش داشته باشد اما در مذاکرات اولیه، دوستان اصلاح‌طلب عنوان کردند که تحت هیچ شرایطی حاضر به ائتلاف با فراکسیون اصولگرایان نیستند.
کاظم جلالی ادامه داد: اكثريت قاطع مجلس از مديريت لاريجاني حمايت مي‌كنند و رويكرد كلي مجلس نسبت به عملكرد و نايب‌رييسي آقايان پزشكيان و مطهري مثبت بوده و احتمالا اين دو فرد براي كرسي نايب‌رييسي راي مي‌آورند.
مهرداد لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس نیز با اشاره به رایزنی سه فراکسیون مجلس برای انتخابات هیأت رئیسه گفت که ریاست علی لاریجانی در سال دوم فعالیت مجلس از سوی هر سه فراکسیون پذیرفته شده است.
اما بهرام پارسایی عضو فراکسیون امید این خبر را رد کرد و گفت: هیچ جلسه مشترکی بین سه فراکسیون سیاسی مجلس درباره ریاست مجدد علی لاریجانی در انتخابات هیأت رئیسه وجود نداشته و چنین توافقی صورت نگرفته است. وی از نمایندگان خواست از بداخلاقی در انتخابات هیأت رئیسه مجلس که در شأن نمایندگان نیست پرهیز کنند.
فراکسیون نمایندگان ولایی شامل اصولگریان مجلس دهم نیز تلاش دارند تا در انتخابات پیش رو گزینه های بیشتری را روانه کرسی هیات رئیسه و صدر مجلس کنند. دو گزینه این فراکسیون یعنی حاج بابایی و دهقان در انتخابات سال قبل برای نواب رئیسی مجلس نتوانستند موفق شوند آرای لازم را بدست بیاورند.
محمد دهقان، عضو هیات رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: برای اعلام گزینه‌‌های نهایی انتخابات هیات رئیسه مجلس در حال رایزنی با گروه‌های مختلف سیاسی هستیم.
اما محمدجواد ابطحي، نماينده خميني‌شهر مي‌گويد تعدادي از نمايندگان اين فراكسيون خواهان پايان دادن به رياست علي لاريجاني و ارايه ليست مستقل از فراكسيون‌هاي ديگر هستند. ابطحي با صراحت مي‌گويد ما مي‌گوييم آقاي لاريجاني بهتر است جايش را به ديگري بدهد. هم مدت طولاني رييس بوده و هم اداره جلسات و هماهنگي آنها نشان داده كارآمد نبوده و گزینه های فراکسیون برای ریاست مجلس سالك، حاج‌بابايي، زاهدي و فرهنگي هستند.
حميدرضا فولادگر نماينده اصفهان و عضو فراکسيون ولايي نيز گفت که اين فراکسيون ليست مستقلي براي هر 12 کرسي هيات رئيسه ارائه خواهد داد.
نقوي‌حسيني، سخنگوي فراكسيون ولايي نیز درباره سه رويكرد مورد بحث اين فراكسيون مي‌گويد: يك رويكرد اين بود كه فراكسيون ولايي خودش براي همه پست‌ها به صورت مستقل ليست بدهد و تعاملي نداشته باشند. يك رويكرد هم اين بود فراكسيون نمايندگان ولايي با فراكسيون اصولگرايان مستقل ليست مشترك بدهند. رويكرد سوم هم تقسیم کرسی ها میان سه فراكسيون است.
ریاست لاریجانی به صلاح سه فراکسیون است
حفظ ترکیب هیات رئیسه مجلس امری ضروری است
نایب رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با خبرنگار 19دی با تکذیب شایعه‌ها درباره توافق درمورد حذف مطهری از هیات رییسه مجلس، گفت: شخصاً با هرگونه حذف مطهری از هیات رییسه مجلس مخالفم زیرا مطهری حیثیت جریان اصلاحات و اعتدال و نماد نماینده‌ای شجاع و مستقل و سمبل آزادگی و مردانگی است و با تمام توان از این الگوی آزادی در مجلس دفاع خواهم کرد.
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی ادامه داد: یک خط تفرقه و نفاق میان دو فراکسیون حامی دولت یعنی فراکسیون‌های «امید» و «مستقلان» ایجاد شده که قصد دارد میان نمایندگان انشقاق ایجاد کند و همزمان برخی از بیرون مجلس نیز بر طبل اختلاف می‎‌کوبند. واقعیت این است که فضای مجلس با بیرون متفاوت است و برای حفظ انسجام و نظم درونی مجلس، باید همه جناح‌ها را حفظ کنیم.
وی با اشاره به عملکرد قابل‌قبول هیات رییسه فعلی مجلس، تاکید کرد: با تغییر زیاد در هیات رییسه مجلس موافق نیستم و فکر می‌کنم باید از هیات رییسه فعلی حمایت کنیم.
وی با اشاره به این که برخی معتقدند مطهری در مجلس دهم با چرخش به سمت جریان اصلاحات، تغییر موضع داده اما وی همواره اصول را رعایت کرده و یک اصولگرای واقعی است.
منتخب مردم رشت در مجلس با بیان این که خط قرمز ما حضور لاریجانی و مطهری است، افزود: ریاست لاریجانی بر مجلس به صلاح هر سه فراکسیون و همه نمایندگان است، مطهری نیز باید همچنان نایب رییس مجلس باشد.
وی گفت: طبق رایزنی‎های صور گرفته اعضای فراکسیون مستقلین در مقطع فعلی براین باور هستند که ترکیب کلی هیات رئیسه فعلی برای یک دوره دیگر نیز تمدید شود.
وی تاکید کرد: بنده به شخصه براین باورم که در شرایط فعلی حفظ ترکیب هیات رئیسه مجلس امری ضروری است چراکه این وضعیت در همکاری و تعامل دولت ومجلس نقش بسیار مهمی دارد و در جهت حل مشکلات و مسائل کشور تاثیرگذار است.
نائب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی گفت: انتظار است نمایندگان مجلس در حال حاضر با حفظ ترکیب فعلی هیات رئیسه مجلس شیرینی انتخابات ریاست‎جمهوری را به کام مردم تلخ نکنند.
سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز از آخرین رایزنی ها در مجلس در گفت وگو با 19دی اظهارداشت: آقای مطهری پیشنهاد داد که گزینه ریاست مجلس مشترک باشد و منشی‌ها و کارپردازان نیز به صورت 3 نفر از هر فراکسیون تعیین شوند.
وی افزود:‌ پیشنهاد ما برای نائب رییسان مجلس این است که چهار نفر کاندیدا شوند، یعنی دو نایب رئیس قبلی به علاوه دو کاندیدای دیگر از دو فراکسیون دیگر که برخی از نماینده ها از آقای مطهری خواستند که این پیشنهاد را در فراکسیون خود مصوب کرده و سپس به جلسه مشترک میان سه فراکسیون بیاورد و این آخرین پیشنهادی است که در سه فراکسیون مطرح شده است.
با اعلام مسعود پزشکیان مبنی بر این که تمایلی برای ریاست مجلس ندارد ریاست مجدد لاریجانی بیشتر قوت گرفت.
سال گذشته از فراکسیون امید مصطفی کواکبیان وارد رقابت با لاریجانی بر سر ریاست مجلس شد اما رای چندانی کسب نکرد و حال باید منتظر ماند و دید که عارف یا نماینده های دیگری وارد میدان رقابت با علی لاریجانی خواهد شد یا نه.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩۶, ١٢:۴١

   

پر مبحث ترین ها