سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پنج عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

ایران در مقابل تحریم های جدید مقابله به مثل می کند

آمریکا باید بداند در صورت فشار برای نقض برجام، دست ایران برای مقابله به مثل باز است و همان گونه که مقام معظم رهبری گفتند ما هم آن را آتش می زنیم زیرا ایران همان طور که به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه و در سطح بین المللی نقش بازی می کند در جهت مقابله با تحریم های آمریکا نیز وارد عمل می شود.

فاطمه محمدی
با وجود این که آمریکا در معاهده بین المللی برجام متعهد شده بود که تحریم های جدید را علیه ایران وضع نکند اما پیشتر قانون داماتو تمدید شد و روز چهارشنبه یکی از سناتورهای آمریکا مدعی شد که برجام الزام آور نیست و روز پنج شنبه مجلس سنای آمریکا با ۹۸ رای موافق از ۱۰۰ رای، به وضع تحریم های جدید علیه ایران و روسیه رای داد که این اقدام عبور از برجام را برای ایران بر سر زبان ها انداخت؛ در این باره با پنج عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می آید.
ارتش آمریکا در لیست گروه های تروریستی قرار می گیرد
سید محمد حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از وضع تحریم های جدید علیه ایران چیست؟ اظهارداشت: همان گونه که پیش بینی می شد طرح قانون مبارزه با اقدامات ثبات شده جمهوری اسلامی ایران در ۲۰۱۷ مشهور به اس ۷۲۲ در مجلس سنا تصویب شد و با اطلاعاتی که ما داریم در مجلس نمایندگان نیز تصویب خواهد شد.
وی با بیان این که این قانون اشکالات اساسی دارد، گفت: نخست این که طرح قانونی ساده نیست بلکه یک قانون مادر برای تحریم ها علیه جمهوری اسلامی است زیرا می تواند شامل تحریم های گسترده ای شود و از سوی دیگر دست رییس جمهور را باز می گذارد تا تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال کند.
وی در پاسخ به این سوال که این مصوبه چه تعارضاتی با برجام دارد؟ نیز گفت: نخست اینکه با روح برجام مغایر است زیرا بنا براین بود که پس از برجام میان ایران و ۱+۵ گفتمان تهدید، تحریم و فشار نباشد اما شاهد هستیم که همچنان آمریکایی ها از این زبان استفاده می کنند و دوم اینکه این تحریم ها با مواد ۲۶ تا ۲۹ برجام در تعارض آشکار است و نقض برجام محسوب می شود.
منتخب مردم تهران ادامه داد: سوم اینکه این مصوبه با ابلاغیه هشت ماده ای مقام معظم رهبری برای اجرای برجام مغایرت دارد زیرا ایشان به شرطی اجرای برجام را پذیرفتند که هیچ نوع تحریمی به هیچ نوع بهانه ای علیه ایران صورت نگیرد.
وی پاسخ به این سوال را که رویکرد آمریکایی ها در قبال برجام را با وجود تحریم های جدید، چگونه تحلیل می کنید؟ این گونه داد که ترامپ و تیم او با ژست پاره کردن برجام در انتخابات روی کارآمدند و وقتی با جواب دندان شکن ایران مبنی بر آتش زدن برجام مواجه شدند از این موضع خود عقب نشینی کردند و به تاکتیک اجری سخت گیرانه و تصویب تحریم های غیرهسته ای روی آوردند.
وی گفت: هدف آنان این است که ایران به تعهداتش عمل کند اما آن ها مانع انتفاع ملت ایران از برجام شوند و با روی آوردن به قوانین ضد هسته ای مانند قانونی که امروز به تصویب سنای آمریکا رسید بنا دارند تا تحریم ها را به بدتر از زمان اجرای برجام برگردانند.
نقوی حسینی در پاسخ به این سوال که طرح مقابله با اقدامات سنا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در چه مرحله ای است؟ گفت: رییس مجلس به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ماموریت داد که طرحی تهیه شود، پیش تر نیز سه قانون در ارتباط با اقدام متقابل علیه آمریکایی ها در مجلس تصویب شده بود که پیش نویسی با کمک مرکز پژوهش های مجلس تهیه شده تا ایران نیز یک طرح مادر را تصویب کند و سه مصوبه گذشته تجمیع شود تا اقدامات درحوزه های مختلف با این کشور مشخص شود.
وی ادامه داد: ارکان کلی این طرح این است که به عنوان مثال وقتی آنان سپاه پاسداران و سپاه قدس که از ارکان جمهوری اسلامی هستند و به تعبیر رییس مجلس خط قرمز ما محسوب می شود را در لیست گروه های تروریستی قرار می دهند ما چرا ارتش آمریکا را در لیست گروه های تروریستی قرار ندهیم که در واقع داعش بین المللی هستند و در کشورهای مختلف دنیا قتل عام می کنند.
وی خبر داد که این پیش نویس طرح تهیه شده و پس از تعطیلات به صورت دو فوریتی به صحن علنی ارائه می شود.
آمریکا با رفتار خصمانه وجهه خود را تخریب کرد
کمال دهقانی فیروزآبادی، نائب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز درپاسخ به این سوال که رابطه ایران و آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟ اظهارداشت: در یک بررسی از رابطه آمریکا با کشور و منافع ملی ایران همواره شاهد بودیم که مسئولان این کشور تا آنجا که می توانند بر ضد ایران عمل می کنند و سیاست های آنان مبتنی بر خصومت بوده است.
وی با تاکید بر این که رییس جمهوران آمریکا از جهت فشار به ایران و تشدید خشونت ها از اقدامی فروگذار نکردند، افزود: نمونه بارز آن تصمیمی بود که رییس جمهور آمریکا در ابتدای کار خود گرفت و برای اتباع هفت کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران برای کسب ویزای آمریکا شرایط سخت گذاشت و پس از آن تمدید قانون داماتو بود و حالا تحریم های موشکی علیه ایران که این اقدامات توجیه پذیر نیست.
وی در پاسخ به این سوال که چرا برجام و متعهد بودن ایران در این معاهده بین المللی هم در این رابطه اثر مثبتی نداشت؟ گفت: برجام طی مذاکرات چند جانبه منجر به قطع نامه ۳۳۲۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد شد و موافقتنامه همکاری در زمینه های انرژی های صلح آمیز هسته ای به امضا رسید و همه امضا کنندگان برجام را به رسمیت می شناسند اما آمریکا با اقدامات یک جانبه و با تصمیم هایی جدید که خلاف روح برجام بود آن را به چالش کشید.
دهقانی تصریح کرد: طبق این معاهده و در چارچوب قوانین بین المللی قرار بود هیچ تحریم دیگری علیه ایران وضع نشود و حتی گشایش هایی ایجاد شود اما ما شاهد وضع تحریم های جدید هستیم که این ها نمونه ای از دشمنی های این کشور علیه ایران است.
وی گفت: در مجموع سیاست های آمریکا در منطقه و ایران مبتنی بر نوعی خصومت است که این را رفتار به نفع آمریکا هم نیست زیرا وجهه آمریکا در منطقه خراب شده و سیاست های آمریکا را نه از روی احساسات بلکه از نظر تجزیه وتحلیل عقلی خصمانه می بینیم زیرا تا امروز سیاست های این کشور بر ضد منافع جمهوری اسلامی بوده است.
دست ایران برای مقابله به مثل باز است
ابوالفضل حسن بیگی نائب رییس دوم کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز درپاسخ به این سوال که تحلیل شما از تحریم ها و رفتار آمریکا علیه ایران چیست؟ اظهارداشت: آمریکا در خاورمیانه شکست خورده و نمونه آن شکست داعش در عراق است و در سوریه نیز مناطق کوچکی در اختیار آنان باقی مانده است.
وی گفت: آمریکا و عربستان سعودی در قبال یمن با شکست مواجه شدند و سیاست آنان برای ساختن ناتوی عربی هم نقش بر آب شد و خاورمیانه جدید را که در صدد ایجاد و ساماندهی آن بودند تحقق پیدا نکرد و هماهنگی ها از بین رفت و از ۵۰ کشور مسلمان، پنج - شش کشور باقی مانده اند که آن ها هم به دنبال پول عربستان هستند و هرگز حاضر نمی شوند نیروی انسانی خود را برای عربستان سعودی هزینه کنند.
وی در پاسخ به این سوال که دلیل فشار آوردن ها به ایران چیست؟ گفت: سردمداران ایالات متحده برای آنکه بتوانند پاسخ افکارعمومی مردم کشور خود را بدهند و از سویی هم پیمانان خود را در داخل خاورمیانه حفظ کند، تلاش دارند که فشارهای گوناگون به ایران وارد کنند تا از دولت های سوریه و عراق حمایت نکند.
حسن بیگی خاطر نشان کرد که قراردادی هم که آمریکا با عربستان سعودی منعقد کرد ده ساله است و سالی ۵۰ میلیارد دلار پولی نیست که بتواند پاسخگوی هزینه های کلان و بودجه های سرسام آور آمریکا باشد و حزب حاکم در آمریکا نیز به صراحت بیان می کند که با این اقدامات، سیاست های ترامپ شکست خورده است.
وی یادآورشد: حزب دمکرات در مقطعی که آقای اوباما به عنوان رییس جمهور ایالات متحده بود یک سلسله اقدامات مطلوب از قبیل رفاهی و پزشکی جهت رضایت مندی بخش محروم جامعه از جمله بیمه ها را انجام داد که ترامپ مسیر وی را تغییر داد و یک نارضایتی مضاعفی از سیاست های وی در این کشور حاکم شد.
وی ادامه داد: از این رو آمریکایی ها تلاش می کنند نخست ایران و کشورهای هم پیمان آن را تحت فشار قرار دهند وهم پیمانان خودش شامل عربستان، بحرین و امارات را تطمیع می کنند تا در مقابل ایران بایستند و کشور ما تضعیف شود و دوم اینکه بتواند در جهت کمک به اسرائیل موضع مقاومت را در منطقه تضعیف کند.
منتخب مردم دامغان ادامه داد: ناکامی در این دو زمینه تبدیل به عملیات و جنگ روانی شده؛ لذا تحریم ها را مطرح کردند که مغایر با برجام است اما اسم آن را تغییر داده و مدعی هستند که برای ساخت موشک و حقوق بشر می خواهند ایران را تحریم کنند اما همه می دانند که ایران از دمکرات ترین کشورها است و مردم آن به تازگی در پای صندوق های رای خلق حماسه بزرگی را کردند که چشم دنیا را به خود معطوف کرد.
وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما سایر کشورها با آمریکا همراهی می کنند؟ گفت: با وجود تحریم های بیشتر چند سوال اصلی پیش می آید که آیا اروپا کنار آمریکا می ایستند؟ آیا چین می تواند کنار آمریکا بایستد و آیا امکان پذیر است روسیه و دیگر قدرت های جنوب شرق آسیا با وعده و وعید های آمریکا تطمیع شوند و در مقابل جمهوری اسلامی صف آرایی کنند و در تحریم هایی که آمریکا می نویسد این کشور را همراهی کنند؟ که در پاسخ باید گفت به طور قطع در شورای امنیت و سازمان ملل آمریکا تنها می ماند و فقط شاید انگلستان در کنار آن قرار بگیرد.
وی پاسخ سوال ما را که تحریم های آمریکا چه میزان می تواند بر روی ایران اثر بگذارد؟ این گونه داد که ما هیچ نگرانی از ناحیه آمریکا و تحریم های آن نداریم زیرا امروز دنیای ارتباطات است و مبادلات ایران با روسیه، چین و۱۰۰ کشور دنیا برقرار است که آنان ارتباط خود را با ایران قطع نخواهند کرد و کشورهای دیگر هم تلاش برای سرمایه گذاری در ایران دارند.
نماینده سه دوره مجلس گفت: وزارت خارجه ما هم باید ارتباطات خود را به صورت مضاعف توسعه دهد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه روز سه شنبه آمادگی خود را اعلام کردند که ارتباطات با کشورهای دیگر از کانال مجلس پیگیری شود.
وی تاکید کرد: ایران در موضوع برجام به گونه ای عمل کرد که همه دنیا تاکید بر این دارند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.
وی در پاسخ به این سوال که مسئولان ایران چه راهی را باید پیش گیرند؛ مذاکره یا ایستادگی؟ گفت: نخست آمریکا باید بداند در صورت فشار برای نقض برجام، دست ایران برای مقابله به مثل باز است و همان گونه که مقام معظم رهبری گفتند ما هم آن را آتش می زنیم زیرا ایران همان طور که به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه و در سطح بین المللی نقش بازی می کند در جهت مقابله با تحریم های آمریکا نیز وارد عمل می شود و آمریکا در این حرکت شکست خواهد خورد.
حسن بیگی گفت: توسعه دیپلماسی و گسترش ارتباطات ایران با دیگر کشورها و اجرای اقتصاد مقاومتی نیز از دیگر راهکارها است.
کشوری که به معاهده بین المللی پایبند نیست غیرقابل اعتماد است
سید قاسم جاسمی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این سوال که تحلیل شما از رفتارها و تحریم ها علیه ایران چیست؟ اظهارداشت: مردم ایران از اوایل پیروزی انقلاب اسلامی بخصوص از سال ۵۹ با قطع رابطه سیاسی این کشور با ایران، دشمنی های آمریکا را شاهد بودند و آمریکا هم در جنگ ایران و عراق و هم در بحث تحریم و تهدیدهای نظامی وارد شده و این بحث برای ما تازگی ندارد.
وی گفت: دولت آقای روحانی اعتقاد داشتند با گفت وگو و مذاکره می شود خود را به سیاست های آنان نزدیک کنیم و شرایط را برای کشور تغییر دهیم بسیاری موافق و مخالف بودند اما در نهایت همان گونه شد که امام فرمود رابطه با آمریکا رابطه گرگ ومیش است و نمی توان به گرگ اعتماد کرد و نمونه بارز آن تحریم های جدید روز پنج شنبه با ابعاد وسیع تر علیه ایران بود که این اقدام برای همیشه به ملت ایران نشان داد که آمریکاییان مورد وثوق نیستند.
وی در پاسخ به این سوال ها که چه راه و روشی در برابر این کشور باید در پیش گرفته شود؟ و پیش نویس طرحی که شما در کمیسیون امنیت ملی تدوین کردید به چه صورت است؟ گفت: باید مقابله به مثل شود؛ زمانی که آنان نیروی قدس و سپاه پاسداران ایران را در لیست گروه های تروریستی قرار دادند ماهم باید ارتش آمریکا را که به عنوان داعش بین المللی در دنیا حضور فیزیکی و مادی دارد و دست آن بر آتش فتنه های جهانی و اقدامات امنیتی در کشورهای مختلف وجود دارد را در لیست تروریست قرار دهیم.
جاسمی عنوان کرد: در مذاکرات برجام که بحث برد برد بود سودی نصیب ایران نشد هم اکنون که بحث تحریم ها پیش آمده باید اقدامات مسئولان بر اساس واقعیت باشد وقتی آنان تحریم های را علیه ایران تشدید می کنند ما نیز باید با نگاه به داخل و ظرفیت نیروهای انسانی و جوانان مستعد کشور را خودمان اداره کنیم.
وی تصریح کرد: زمانی که معاهده بین المللی مانند برجام با این که به امضای مسئولان این کشور رسید اجرایی نشد این برای همیشه به ایران نشان داد که آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند.
مسئولان باید اتحاد خود را علیه آمریکا به نمایش بگذارند
محمد ابراهیم رضایی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این سوال که چه موضعی باید در مقابل رفتار آمریکایی ها علیه ایران اتخاذ شود؟ گفت: با توجه به زیاده خواهی آمریکا باید مسئولان ایران به گونه ای رفتار کنند که جلوی زیاده خواهی آنان گرفته شود و ضعفی از داخل نشان داده نشود.
وی ادامه داد: باید همه مسئولان با اتحاد و یکپارچگی، انسجام خوبی را به نمایش بگذارند و اجازه سوء استفاه به کسی داده نشود و تولید داخل تقویت و اقتصاد مقاومتی را با همه ظرفیت به نتیجه رساند تا در برابر آمریکایی ها استوار باشیم.
وی بیان کرد: ملت و دولت ما با برجام متوجه شد که ایالات متحده آمریکا تعهد بین المللی را هم زیر پا می گذارد ورفتار آمریکا با ایران ثابت کرده که این کشور در هیچ شرایطی قابل اعتماد نیست و برجام باشد و نباشد دشمنی آنان ادامه دار است

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩۶, ١٢:۴٧

   

پر مبحث ترین ها