سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو ارشد جامعه مدرسین در گفت وگو با 19دی:

از رفتارهای تفرقه انگیز باید پرهیز شود

از هر چه موجب تفرقه در جامعه شود باید پرهیز کرد زیرا رفتارهای تفرقه انگیز سبب تصور اشتباه دشمن از ایران می شود.

فاطمه محمدی

19دی: عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: رفتارهای تفرقه انگیز سبب تصور اشتباه دشمن از ایران می شود و از این رفتارها باید پرهیز شود.

آیت الله غروی در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره این که برخی جامعه را به دوقطبی انقلاب و ضد انقلاب، فقیر و غنی، اسلام و کفر و رهبر وغیررهبری تقسیم می کنند، چیست؟ اظهارداشت: متاسفانه برخی از واژه ها در مواردی که ضرورت هم داشته به کار رود اما سوژه برخی برای سوء استفاده می شود؛ فتنه نیز در یک مقطع واقعیتی بود اما سوژه ای شد که عده ای از آن بد بهره برداری کردند.

وی تاکید کرد: باید از هر گفتار و نوشتاری که موجب تفرقه در جامعه شود پرهیز کرد و از این وضعیت نابهنجار اخلاقی خارج شد.

وی خاطرناشن کرد: انتخابات باشکوه ریاست جمهوری در ایران نشان داد که در جامعه ما تاکنون دو قطبی محقق نشده و مردم ایران فریب بداخلاقی ها را نمی خورند زیرا در این انتخابات همه مردم پایبند به قانون بودند و در برابر آن تسلیم شدند.

وی با بیان این که در وضعیت کنونی جامعه ما نباید این تعبیرات را بکار برد، افزود: این تعبیرات در برخی موارد وجهه بدی دارد و گاهی گزینشی کار کردن سخنرانی ها به گونه ای تلقی می شود که بین دولت و رهبری تضاد و تعارض است در حالی که اینچنین نیست و همه در چارچوب قانون و رهنمودهای رهبری عمل می کنند.

 این استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: گاهی اوقات اختلاف سلیقه هایی میان رهبری و رییس جمهور است اما آنجا که صحبت عمل، اجرا و تمکین در مقابل رهبری باشد فرمایشات ایشان فصل الخطاب می باشد این تعبیرات تفرقه انگیز ناپسند است و با دقت در این موضوع نوعی حرمت شکنی محسوب می شود.

وی گفت: این که برخی با نحوه بیان یا پوشش اخبار به شکلی عمل می کنند که تصور شود که دوقطبی در کشور بوجود آمده اشتباه است و ما این دوقطبی ها را نداریم و بیشتر مردم در مسیر قانون حرکت می کنند.

عضو شورای عالی حوزه علمیه قم ادامه داد: این تعبیرات گاهی از سوی کسانی بیان می شود که بدون این که خواسته باشند به این جریان ها دامن می زنند برخی هم گاهی بدشان نمی آید که این اتفاقات بیفتد و جامعه دچار این تفرقه شود اما اشتباه می کنند و واقعیت این گونه نیست که جامعه ما مبتلا به دو یا چند قطبی شده باشد؛ برخی باید خود را اصلاح کنند.

وی گفت: مردم ایران در تمام مراحل حساس در این 39 سالی که از انقلاب می گذرد نشان داده اند که وحدت را حفظ کرده اند و برخی نادانی می کنند و مسائل دیگری را دامن می زنند.

آیت الله غروی با اشاره به این که برخی کلمات در سخنرانی های مسئولان نیز ابهام دارد و دیگران از این امر سوء استفاده می کنند، یادآور شد: جاهایی که لازم باشد مقام معظم رهبری تذکرات لازم را می دهند و اما این گونه نیست که شقاق و فاصله ای میان مسئولان ارشد نظام باشد هر چند که برخی تمایل دارند که تفرقه ایجاد کنند اما باید همگان توجه داشته و به این مطالب دور از واقعیت دامن نزنند و نباید به گونه ای رفتار کرد که دشمن تصور کند که این شکاف وجود دارد.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠۴-١٣٩۶, ١٨:٣٠

   

پر مبحث ترین ها