سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

ایران گرفتار باند بازی و هدر رفت انرژی جناح های مختلف شده است

ایران تشکیلات قوی برای بستن روزنه های فساد ندارد و نبود خردورزی مسئولان، کشور را با یک انحطاط اخلاقی مواجه ساخته است.

 فاطمه محمدی

 

۱۹دی: درباره کارآمدی که یکی از مباحث مهم هر نظامی است و نبود آن اعتماد مردم را سلب و پایه های آن را متزلزل می کند با محمد جواد جمالی عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداخیتم؛ وی معتقد است ایران گرفتار گروه بازی، باند بازی و هدر رفت انرژی جناح های مختلف کشور و سیاسی کردن امور غیر سیاسی شده و این امر مهمی است که کارآمدی نظام را به خطر می اندازد.

مشروح این گفت وگو در ادامه می آید:

بزرگترین چالش نظام کارآمدی آن است که نباید به آن لطمه ای وارد شود، نظر شما در این باره چیست؟

باید اذعان کرد که ایران در زمینه های مختلف علمی عمرانی پژوهشی و حتی اقتصادی گام های خوبی در کشور برداشته شده هر گونه آماری که با پیش از انقلاب مقایسه کنید گاهی آمارها حیرت انگیز است اما توقع ما از یک کشور اسلامی بیش از این ها است.

کشور ما گرفتار گروه بازی، باند بازی و هدر رفت انرژی جناح های مختلف کشور و سیاسی کردن برخی امور شده است.

به عنوان مثال بحث محیط زیست، ورزش و بهداشت و درمان که به هیچ عنوان در ذات خود سیاسی نیستند برخی مسئولان برای زدن همدیگر آن ها را هم سیاسی کردند.

به نظر می رسد دشمن برای ما یک طراحی و برنامه ریزی کرده که متاسفانه برخی مسئولان ایران در زمین آنان بازی می کنند.

ریشه نامناسب بودن مسائل اقتصادی در کشور که سبب نارضایتی مردم است، به چه عواملی برمی گردد؟

 چند عامل سبب بوجود آمدن وضعیت اقتصادی نامناسب کشور است؛ ایران از دهه ۵۰ و با افزایش قیمت نفت، وابستگی شدیدی به این موهبت الهی پیدا کرد.

پس از انقلاب نیز کشور ما به دلیل مواجه شدن با جنگ و تحریم ها، برداشت های زیادی از بانک مرکزی داشت که به تبع آن تورم افزایش و در عین حال تولید کاهش یافت.

 این قضایا ادامه پیدا کرد و سپس تحریم های هوشمند علیه ایران رقم خورد.

متاسفانه فرهنگ کار نیز در میان مردم ما نهادینه نشده و بسیاری از مردم به دنبال این هستند که با کار کمتر سود بیشتری را نصیب خود کنند.

دولت ها هم حمایت کافی را از تولید انجام ندادند و رقیب بخش خصوصی در بخش اقتصاد شدند؛ می توان گفت که تقریبا دولت به دلیل شرایط ویژه جنگ، اقتصاد را در دست گرفت و نزد خود نگه داشت و برخی هم از این شرایط سوء استفاده های کلان کردند امروز همه عالمان اقتصاد می گویند که دولت کارفرمای خوبی نیست.

از بعد نظارتی هم ایران تشکیلات خوبی برای نظارت و بستن روزنه هایی که می تواند فساد در آن صورت گیرد ندارد و مقداری هم از شعارهای دوران انقلاب فاصله گرفته ایم و قبح بسیاری از اقدامات ریخته شده و بایستی به اهداف اساسی انقلاب اسلامی برگردیم که تنها بازگشت به مبانی و اهداف اول انقلاب، ما را موفق می کند.

در کنار ناکارآمدی و بی تدبیری برخی مسئولان، فشارهای دشمنان هم مزید بر علت بوده که این شرایط اقتصادی برای ایران رقم خورده است.

چند مورد از قبح های ریخته شده پس از انقلاب را بفرمایید؟

نخست این که افراد برای گرفتن یک مسئولیت حاضرند فرد شایسته ای که در منصبی است را با تخریب به هر نحوی بکوبند تا خودشان جای وی بنشینند درصورتی که در ابتدای انقلاب این اقدامات انجام نمی شد.

دوم این که دنیا طلبی و منفعت طلبی گسترش چشم گیری پیدا کرده که در دوران انقلاب به جای آن ایثار، فداکاری و از خود گذشتگی بود و نیروهای انقلابی منفعت جمع و و نظام را حتی به قیمت جان خود در نظر می گرفتند.

مورد مهم دیگر این است که بحث حق الناس در حوزه مدیریتی باید بیشتر مدنظر قرار گیرد که گاهی شاهد کمرنگی آن هستیم.

تخریب، منفعت طلبی و نادیده گرفتن حق الناس هم از عوامل زیربنایی است که باعث کاسته شدن اعتماد مردم به همه مسئولان و در کل نظام و می شود.

این اشکال به مدیریت هم برمی گردد؟

بله؛ حتی نحوه رشد و آموزش مدیران ما صحیح نیست

 به عنوان مثال امروز رییس اداره ای برکنار می شود دنبال این هستند که چه کسی را بگذارند که به آنان و خط و خطوط شان نزیک تر است نگاه به کارآمدی آن نمی کنند.

معیارهای مدیریتی ایران مشخص نیست و طی کردن قله های مدیریتی وجود ندارد افراد بدون تخصص، تجربه و تعهد را صرفا به این دلیل که با من هست وارد سیستم مدیریتی کشور می کنند و این مشکلات زیادی را علیه کارآمدی نظام ایجاد می کند.

خردورزی در نوشتار و گفتار مسئولان و رسانه ها و تاثیر آن بر ناکارآمد شدن نظام را به چه شکل می بینید؟

برخی از رسانه ها و مسئولان ما از حد تعادل و انصاف خارج می شوند و نبود خردورزی در گفتار و نوشتار برخی مسئولان و تریبون داران، کشور را با یک انحطاط اخلاقی مواجه ساخته است.

 کوبیدن و لگد مال کردن و لکه دار کردن افراد به هر قیمتی مشکلاتی است که در حوزه اخلاق اجتماعی و مدیریتی ما وجود دارد و این یک بحث اساسی است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠۴-١٣٩۶, ١٠:٠١

   

پر مبحث ترین ها