سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

فساد نظام را مورد تهدید قرار می دهد

نبود برخورد قاطع با فساد تبعات ناگواری دارد و اعتماد مردم به نظام را سلب می کند.

 

فاطمه محمدی

۱۹دی: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است فساد، تملق، پرده پوشی، آمارهای غلط و تبعیض نباید در نظامی که خون جوانان برای به ثمر رسیدن آن ریخته شده، وجود داشته باشد و این عوامل اعتماد مردم را به عنوان سرمایه اساسی انقلاب سلب می کند.

خبرنگار ۱۹دی درباره فساد، تبعیض و عواملی که موجب سلب اعتماد مردم به نظام و انقلاب و حتی مسئولان می شود با محمد مهدی برومندی منتخب مردم مرودشت در مجالس نهم و دهم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداخته است که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

برای مقابله با فاسد در کشور باید چه اقدام عملی شود؟

نخست مسئولان جمهوری اسلامی باید شرایطی را فراهم کنند که الگو باشند و دوم این که باید نظارت در ابعاد مختلف در درون دولت، مجلس و قوه قضاییه بسیار قوی تر شود بخصوص بحث نظارتی مجلس باید بیشتر شود.

باید با مساله فساد یک مقابله و برخورد جدی و همه جانبه شود؛ از لحاظ فردی نیز همه مسئولان باید تفکر کنند که این جایگاهی که بر آن نشستند حاصل خون بیش از ۲۵۰ هزار شهید است؛ به عنوان مثال دهمین مجلس شورای اسلامی دارای ۲۹۰ صندلی است ما باید تفکر کنیم که چه تعداد شهید داده شده که یک نماینده مجلس روی یک کرسی نشسته است.

راهکار عملی در این مورد چیست؟

نخست این که اگر قوانین برای مقابله با فساد کم است حتما در یک جمع بندی مشترک در درون نظام نسبت به تصویب آن ها اقدام کنیم.

دوم این که اگر قوانین موجود نقص دارد باید نسبت به اصلاح آن اقدام جدی کنیم.

مقام معظم رهبری بارها در موضوع مقابله با فساد به مسئولان تذکر دادند که مردم منتظر اقدامات عملی شما در بحث مقابله با فساد هستند.

مورد سومی هم هست؛ اگر قانون باشد و اجر نشد باید چه اقدامی انجام شود؟

اگر اجرا نکردند ناظران باید به مردم بگویند زیرا مردم دوست دارند نظام جمهوری اسلامی مانند یک آکواریوم شفاف باشد؛ یکی از نقایصی که در کشور ما وجود دارد و برطرف شدن آن به اعتماد عمومی مردم کمک می کند این است که ما باید این مساله را برای مردم در عمل هم اثبات و اعلام کنیم که اگر فسادهایی در کشور اتفاق افتاده و باندهای فسادی تشکیل و اختلاس هایی صورت گرفته چه کسانی در قدرت با آن افراد همکاری و کمک کردند و این شرایط را برای آنان بوجود آوردند.

اگر امروز پرونده بابک زنجانی به عنوان یک مفسد اقتصادی بزرگ و رانت خوار مخفی مطرح است باید حتما به این بپردازیم که در درون قدرت چه کسانی با این آقا همکاری یا شرایط را برای وی فراهم کردند.

مردم منتظر این موضوع هستند که در بحث مقابله با فساد اگر قرار است کسی اعدام شود باید هر کسی که در قدرت با وی همکاری کرده نیز به مردم معرفی و متناسب با جرمی که مرتکب شده با آن برخورد قانونی صورت گیرد.

در برخورد با فساد نباد تبعیض باشد زیرا نظارت و برخورد جدی است که به شفاف شدن سیستمی و کاهش فساد کمک می کند.

فساد تا چه حد می تواند تهدید کننده انقلاب اسلامی ایران باشد؟

حضور مردم در عرصه های مختلف انتخابات ها و یوم الله ها نشان می دهد که نظام جمهوری اسلامی، مردمی است و راه خود را خواهد رفت.

ممکن است در این مسیر خیلی ها حتی از قطار انقلاب و جمهوری اسلامی ایران به دلیل نداشتن شایستگی های لازم پیاده شوند اما این امر قطعی است که فساد می تواند نه نظام ما بلکه هر نظام سیاسی را مورد تهدید قرار دهد.

آمارهای غلط، تملق و مشکلات این چنینی برای هر نظام سیاسی در دنیا می تواند خطرآفرین باشد اما از نظام جمهوری اسلامی به دلیل اسلامی بودن توقع بیشتری است و به این دلیل که این کشور مردمی است، آنان در هر موردی آسیب شناسی کرده و نظر می دهند و قطعا مردم دوست ندارند در نظامی که به خاطر آن خون بهترین جوانان خود را داده اند شاهد فساد، تملق و پرده پوشی باشند.

اگر من تخلف کردم در هر مقام و مسئولیتی که باشم باید با من برخورد شود اما اگر این روند را ادامه دهیم و برخورد جدی با مساله فساد و مشکلاتی که وجود دارد نداشته باشیم قطعا مشکلات بزرگتری بوجود می آید.

البته یکی از بزرگترین مشکلاتی که می تواند انقلاب اسلامی ایران را به چالش بکشاند و انقلاب ما را تهدید می کند مساله بیکاری نسل جوان است که باید تدابیر اساسی به این منظور اندیشیده شود و اگر این مشکل حل نشود تبعات زیادی به همراه خواهد داشت.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠۴-١٣٩۶, ١٠:۵۵

   

پر مبحث ترین ها