سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو هیات رییسه مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

حضور هیات های مختلف در مراسم تحلیف، نماد اقتدار ایران بود

تحلیف فرصتی برای خودنمایی دیپلماسی دولتی و پارلمانی ایران در دنیا بود وحضور مقامات ارشد کشورهای اروپایی و غیراروپایی در این مراسم به همگان نشان داد که ایران دارای تعاملات گسترده است.

 

فاطمه محمدی

۱۹دی: محمد جواد جمالی نوبندگانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و منتخب مردم فسا در خانه ملت معتقد است که مراسم تحلیف ریاست جمهوری اقتدار و ارزش ایران در جهان را به همگان نشان داد، وی در مورد این مراسم، دستاوردها و حاشیه های آن اظهارات قابل تاملی را در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی بیان کرد که در ادامه خواهید خواند:

تحلیف با شکوه و حضور سران کشورهای مختلف در ایران چه میزان اهمیت داشت؟

مراسم تحلیف ریاست جمهوری نمادی از اقتدار کشور ایران در جهان بود و علی رغم جلسه دونالد ترامپ در ریاض و اعلام انزوا از ایران و تلاش های دولت سعودی علیه کشورما، حضور ۱۰۵ هیات دیپلماتیک خارجی در این مراسم پیامی برای دنیا داشت که ایران می تواند مراسم تحلیف ریاست جمهوری را با حضور عالی ترین مقامات بیش از ۱۰۰ کشور جهان از جمله پادشاه، رئیس جمهور، رئیس مجلس تا فرستادگان ویژه پذیرا باشد و امنیت آنان را برقرار کند و مراسمی با این حجم و وسعت در بهترین شرایط برگزار کند.

تحلیف فرصتی برای خودنمایی دیپلماسی دولتی و پارلمانی ایران در دنیا بود وحضور مقامات ارشد کشورهای اروپایی و غیراروپایی در این مراسم به همگان نشان داد که ایران دارای تعاملات گسترده است و مردم و مسئولان آن خواهان تعاملات سازنده با دنیا هستند و این مراسم پیام مثبتی از ایران را به دنیا مخابره کرد.

چه دستاوردهایی قراردادها و رایزنی ها پس از تحلیف برای ایران محقق شد؟

مهمترین دستاورد این بود که مسئولان دولتی و نماینده های مجلس ایران از این ظرفیت به بهترین شکل بهره برداری کردند و در زمان محدود رایزنی های مختلف و مذاکرات خوبی در سطوح مختلف رییس جمهوری، وزارت خارجه، رییس مجلس، گروه های دوستی پارلمانی انجام دادند و دیدگاه ها و سیاست هایمان را به جهان منتقل کردیم که این گفت وگوها تاثیر شگرفی در آینده خواهد داشت.

مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران به تریبون رسمی در بیان موضوعاتی نظیر برجام ، مبارزه با تروریسم و امنیت جهانی تبدیل شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و مقامات کشورهای اروپایی نظیر فرانسه، اتریش، ایتالیا و حتی انگلیس وعده دادند که با تمام توان از تفاهم برجام حمایت خواهند کرد و حضور آنان در مراسم تحلیف پیام روشنی برای کاخ سفید و دونالد ترامپ داشت.

این که خانم موگرینی پس از این مراسم توییت کرد که در جهت تضمین اجرای کامل توافق هسته ای اقدام شد را چگونه می بینید؟

این مسائل جزء تفاهمات ایران و طرف های برجام بوده است و با توجه به این که امضا کننده ارپاییان از امضا کنندگان برجام بودند بایستی مسئولانه تر و فعال تر در این زمینه برخورد کنند.

همان گونه که وزیر صنعت و مقامات چینی نیز مطرح کردند مشکلات بین بانکی ایران هنوز پابرجاست و اروپاییان اگر مدعی این هستند که بر عهد خود پایبند هستند باید فشارهای لازم را به طرف های دیگر وارد آورند تا شاهد بوجود آمدن روابط متعادل دوجانبه و چند جانبه بین ایران و سایر کشورهای جهان باشیم.

کابینه کاری از تمام گروه ها در کشور تشکیل شود

هم اکنون که حکم ریاست جمهوری به صورت رسمی تنفیذ شده آیا زمان آن نرسیده که وفاق ملی، همدلی و همکاری در میان تمام جناح های کشور بوجود آید؟

قطعا همین گونه است؛ هم از جانب جناح پیروز و هم از سوی جناحی که در این انتخابات پیروز نشدند باید همکاری و تعامل را شاهد بود و همه جناح ها و نحله های فکری کشور اگر دلسوز نظام هستند باید دست به دست هم دهند و کابینه کار تشکیل دهند.

کشور ما در حال حاضر با مشکلات جدی از قبیل بیکاری جوانان، خشکسالی، آلودگی محیط زیست، دریافتی پایین بازنشستگان، نامعتبری موسسات مالی مواجه است و همه گروه ها باید در این چهار سالی که مقطع بسیار حساسی است در جهت اعتلای کشور کمک کنند.

پوشش خبری سلفی گرفتن چند نماینده مجلس نشان داد که ایران نیازمند آموزش حرفه ای در سطوح خبری است

مراسم تحلیف با حاشیه سلفی گرفتن چند نماینده همراه شد، به نظر شما بیش از حد در این قضیه افراط نشد و به جای این که رسانه ها کمک کنند که آبروی کشور و مجلس به عنوان عقلای ملت حفظ شود به آن دامن زدند، نظر شما چیست؟

ما این قضایا را تایید نمی کنیم بلکه تقبیح هم می کنیم اما نماینده ای که این عکس را با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی گرفته بود هم رسما از همه عذرخواهی کرد و حدود ۱۰ نفر از ۲۵۳ نماینده مجلس درمراسم تحلیف این اقدام را انجام دادند که البته برخی هم از سر کنجکاوی آنجا ایستاده اند؛ آیا منصفانه است که همه نماینده های مجلس را به خاطر حرکت چند نفر کوبید یا به طنز و تمسخر گرفت؟

 اشتباه می تواند از سوی هر کسی اتفاق بیفتد مهم این است که فرد اشتباه کننده همان لحظه پذیرفته و عذرخواهی کرده است؛ کسانی که به این قضایا دامن می زنند دانسته یا نادانسته در زمین دشمن بازی می کنند.

این نوع پوشش خبری به این دلیل نیست که رسانه های ایران یک هدف والایی ندارند و با کوچکترین گفتار و رفتاری هجمه های سنگین به شخصیت های مختلف وارد می کنند و تر وخشک را با هم می سوزانند؟

بله؛ این اقدامات گاهی اسباب دست تصفیه حساب های شخصی و گروهی می شود در حالی که باید منافع ملی در نظر گرفته شود و اقدامات اینچنینی منافع ملی را به خطر می اندازند و این را مشخص می کند که نیازمند افراد آموزش دیده حرفه ای در سطوح مختلف خبری هستیم.

پوشش خبری سلفی گرفتن چند نماینده مجلس نشان داد که ایران نیازمند آموزش حرفه ای در سطوح خبری است

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠۵-١٣٩۶, ١١:۵٧

   

پر مبحث ترین ها