سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نائب رئیس کمیسیون شوراهای مجلس در گفتگو با ۱۹دی:

چینش کابینه رییس جمهور به معنای واقعی کلمه اعتدالی است

چینش کابینی نمود عینی طرز تفکر و مشی آقای روحانی بوده و در یک کلام به معنای واقعی کلمه اعتدالی است.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: نایب رئیس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی معتقد است که نحوه چینش کابینه توسط رئیس جمهوربه معنای واقعی نشان می دهد که وی یک فرد اعتدالی است که در انتخاب وزرا کارایی را مد نظر داشته است.

پروانه مافی منتخب مردم تهران و فرماندار شمیران در دولت اصلاحات در مورد نحوه چینش کابینه رییس جمهور، نبود وزیر زن در میان آنان و نظر مجلسیان در مورد وزرای انتخابی با خبرنگار ۱۹ دی به گفت وگو پرداخته است که در ادامه می خوانید:

به نظر شما چینش کابینه دکتر روحانی به چه شکل است؟

چینش کابینی نمود عینی طرز تفکر و مشی آقای روحانی بوده و در یک کلام به معنای واقعی کلمه اعتدالی است. این نکته بسیاز حائز اهمیت است. زیرا بسیاری از اصولگرایان، همچنان ایشان را بر اساس سابقه عضویتی که در جامعه روحانیت مبارز داشته اند، اصولگرا می دانند اما اگر بخواهیم مشی فعلی آقای روحانی را بدانیم، باید به کابینه دولت یازدهم و افراد پیشنهادی برای دولت دوازدهم بنگریم.

 این افراد آیینه تمام نمای طرز تفکر اعتدالی آقای روحانی هستند. روحانی سال هاست از تندروی ها فاصله گرفته و اساسا شخصیت روحانی، همچون کابینه اش شخصیتی اعتدالی است و این واقعیت است که جریانات سیاسی باید آن را بپذیرند.

پیش فرض جنسیتی در تفکر رییس جمهور وجود ندارد

آیا دکتر روحانی نخواسته یا نتوانسته وزرای زن را در کابینه خود داشته باشد؟

تا جایی که آقای روحانی را می شناسم، ایشان عمیقا به اصول شایسته سالاری پایبند هستند. در تفکر رییس جمهور پیش فرض جنسیتی نسبت به افراد وجود ندارد. حتی با قاطعیت می توانم بگویم که نظر ایشان بر وجود زن در کابینه آن هم در کسوت وزیر بوده است. اما مستحضرید که شرایط در جامعه ما متفاوت است.

به هر حال باید نظرات مختلف اخذ شود. برخی گروه ها همچنان نتوانسته اند نسبت به حضور زن در کابینه روحانی اقناع شوند و به همین دلیل فشار زیادی بر ایشان وارد کردند.

طرز تفکر رییس جمهور و نگاهی که به زنان دارند، برای برخی نگران کننده است

سختی های انتخاب وزیر زن چه بوده است؟

سختی های انتخاب وزیر زن را از خود آقای روحانی باید بپرسید؛ واقعیتی که وجود دارد آن است که مشکل، وجود یک زن در کابینه نیست. کما اینکه به خاطر داریم در کابینه دوم آقای احمدی نژاد سه زن معرفی شدند. هرچند تنها یک نفر از آنها توانست رای اعتماد مجلس را اخذ کند، اما به هر حال نفس معرفی سه وزیر زن بسیار حائز اهمیت بود و نشان می داد که برای انتخاب زن توسط ایشان، چندان مخالفتی وجود نداشته است.

نظر مجلسیان به کابینه رییس جمهور مثبت است

نظر مجلسیان در مورد اعضای معرفی شده چگونه است؟

مجلس نسبت به کلیت کابینه پیشنهادی نگاه مثبتی دارد. به هر حال اغلب افراد معرفی شده سوابق ارزنده ای دارند و به نوعی استخوان خرد کرده محسوب می شوند. از سوی دیگر تثبیت اغلب وزرای موفق دولت یازدهم در کابینه پیشنهادی در خوشبین بودن مجلس نسبت به کابینه اثرگذار بوده است.

البته نسبت به عملکرد برخی وزرای پیشین و برخی افراد تازه نفس سوالات و ابهاماتی وجود دارد که در برخی موارد این سوالات بسیار جدی و چالشی است. به هر حال باید برنامه های افراد بیشتر مورد مداقه قرار گیرد. نمی توان تا روز آخر نسبت به نگاه مجلس، نظر قطعی ارائه کرد.

رویکرد اعتدال در میان وزرای پیشنهادی رییس جمهور مشهود است

برخی معتقد هستند که افراد معرفی شده توسط رییس جمهور خنثی هستند؛ شما این بحث را چطور تحلیل می کنید؟

کابینه دوازدهم را خنثی نمی بینم و به کارگیری این لفظ را نمی پسندم زیرا هر یک از وزرای پیشنهادی از سابقه روشنی برخوردارند. بسیاری از وزرای پیشنهادی به طور مشخص دارای دیدگاه سیاسی خاص هستند اما قرار نیست بر اساس مشی سیاسی خود عمل کنند.

آنچه مهم است تبلور و حاکمیت گفتمان رئیس جمهور در جریان انتخابات در درون کابینه است که به طور خاص همان گفتمان اصلاح گرایانه و معتدل است. این گرایش و گفتمان در اکثریت قریب به اتفاق کابینه مشهود است. مهم عملکرد افراد است. عملکرد افراد را نیز جز با بررسی دقیق سوابق و برنامه های پیشنهادی شان نمی توان تشخیص داد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠۵-١٣٩۶, ١٠:١۵

   

پر مبحث ترین ها