سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عراقچی: آمریکا ممکن است روزهای آینده از برجام خارج شود

معاون وزیر امور خارجه گفت: تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا برای از بین بردن برجام، ممکن است در چند روز آینده به نقطه‌ای برسد که آمریکا به طور کامل از برجام خارج شود و جامعه بین‌الملل باید برای این مرحله آمادگی داشته باشد.


معاون وزیر امور خارجه گفت: تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا برای از بین بردن برجام، ممکن است در چند روز آینده به نقطه‌ای برسد که آمریکا به طور کامل از برجام خارج شود و جامعه بین‌الملل باید برای این مرحله آمادگی داشته باشد.

به گزارش «انتخاب»؛ سیّد عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه امروز(دوشنبه 18 دی‌ماه) در دومین کنفرانس امنیتی تهران در واکنش به اظهارات جک استراو مبنی بر اینکه دیپلمات‌ها باید امنیت داشته باشند اظهار داشت: یادمان نمی‌رود که اولین دیپلمات ما در لندن کشته شد.

وی با بیان اینکه برجام تنها تجربه حل و فصل مسالمت آمیز یک بحران، درگیری و اختلاف در زمان معاصر است تصریح کرد: این به ما درس می‌دهد که هنوز می‌توان به راه‌حل‌های دیپلماتیک امید داشت.

وی ادامه داد: البته بعضی از مسال مثل مقابله با گروه‌های تروریستی مثل داعش از راه دیپلماسی قابل حل نیست و یا مردمی که کشورشان تحت اشغال است نمی‌توانند به جای مقابله، لزوماً به مذاکره بپردازند.

عراقچی با بیان اینکه مهمترین نکته‌ای که وجود دارد این است که تلاش کنیم برجام به یک تجربه موفق در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای تبدیل شود اظهار داشت: متأسفانه اینجا جایی است که آمریکا نقش منفی خود را ایفا می‌کند برای اینکه بر عکس تبدیل به یک تجربه شکست خورده شود.

وی ادامه داد: منطقه ما مسلماً بدون برجام منطقه امن‌تری نخواهد بود؛ این یک نکته کاملاً روشنی است.
کاری که رییس جمهور آمریکا در یک سال گذشته کرده و برای از بین بردن برجام تلاش می‌کند این در حقیقت منجر به این می‌شود که یک تجربه موفق بین‌المللی تبدیل به یک تجربه شکست خورده می‌شود.

عراقچی با بیان اینکه این هم برای نظام بین الملل هم برای نظام عدم اشاعه تسلیحات و هم برای امنیت منطقه ما یک خطر بسیار بزرگ خواهد بود تصریح کرد:
تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا برای از بین بردن برجام، ممکن است در چند روز آینده که موعد تمدید اسقاطی‌ها یا ویورها است به نقطه‌ای برسد که آمریکا به طور کامل از برجام خارج شود و جامعه بین‌الملل باید برای این مرحله آمادگی داشته باشد.

وی ادامه داد: حرکت آمریکا و ترامپ در جهت از بین بردن برجام است و جمهوری اسلامی ایران مسلماً همه سناریوها را آماده کرده است. چه با حفظ برجام چه با از بین رفتن برجام، ما آمادگی داریم.

عراقچی افزود: جامعه بین‌الملل و منطقه ما بیشتر ضرر خواهد کرد.به دلیل تبعاتی که از بین رفتن یک تجربه موفق دیپلماتیک می‌تواند برای جامعه بین‌الملل داشته باشد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٩۶, ١٠:٠١

   

پر مبحث ترین ها