سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس بانك مركزی مالزی چگونه انتخاب می‌شود؟

خانم زتی اختر عزیز، رئیس كل فعلی تنها زنی است كه تا كنون به این سمت برگزیده شده و از سال 2000 میلادی تا كنون در سه كابینه مهاتیر محمد، عبدالله احمد بداوی و نجیب تون رزاق بیش از 11 سال سمت خود را حفظ كرده است.

 

 

محمود خوشرو در دیپلماسی ایرانی نوشت: بحث نحوه انتخاب رئیس بانك مركزی در ایران این روزها بطور گسترده ای در رسانه ها منعكس شده است و متعاقب اختلاف نظر بین مجلس از یك سو و شورای نگهبان و دولت از سوى دیگر، حل این موضوع به تشخیص مصلحت نظام محول شده است.

 

نحوه انتخاب رئیس كل بانك مركزی در دیگر كشورها بسته به نوع حكومت و ساختار آن متفاوت است. انتصاب رئیس كل بانك مركزی در جهان صرفا توسط رئیس كابینه بدون اعمال نظر دیگر نهادهای هم‌تراز یا بالاتر كمتر به چشم می خورد. انتخاب رئیس كل بانك مركزی نوعا با معرفی دولت و تائید مقامات و نهادهای هم‌تراز یا بالاتر از قبیل رئیس جمهور، پادشاه و رأی اعتماد نمایندگان مجلس برای یك دوره چهار، پنج تا هفت ساله و قابل تمدید تا دو و سه دوره و حتی بیشتر بنا بر ضرورت صورت می‌گیرد.

 


در برخی از كشورها توسط مجمع عمومی بانك رئیس بانك مركزى معرفی و كابینه تصویب می‌كند. همان‌گونه كه یادآوری شد نحوه انتخاب رئیس كل بانك مركزی بسته به نوع حكومت و گرایش اقتصادی و اهدافی كه دولت در حوزه اقتصادی بطور عام و مباحث پولی و مالی بطور خاص، دنبال می‌كند، بستگی دارد.

 

وجه مشترك نحوه انتخاب رئیس كل بانك مركزی در كشورهای مختلف، پرهیز از مدیریت دستوری بانك است و اصولا بانك‌های مركزی همواره سیاست‌های خود را بر اساس وضعیت بازارهای داخلی و خارجی تنظیم می كنند.

 

با توجه به اینكه نگارنده مدتی را در مالزی در بخش اقتصادی فعال بوده است، پرداختن به نحوه انتخاب رئیس كل بانك مركزی دراین كشور را خالی از فایده نمی داند.

 

بانك مركزی مالزی همچون دیگر بانك‌های مركزی جهان رسالت اصلی خود را بر محورهای ذیل تنظیم می‌كند:

 

1- توسعه زیرساخت و ترویج سیستم مالی و پولی

 

2- سیاست‌گذاری و تقویت وضعیت مالی كشور برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار به نفع مردم

 

رئیس كل بانك مركزی مالزی توسط پادشاه برای یك دوره پنج ساله قابل تمدید بدون محدودیت و معاون كل بانك توسط وزیر اقتصاد منصوب می‌شود. مجمع عمومی بانك متشكل از 10 عضو، شامل رئیس كل، معاون و دبیركل خزانه‌داری و هفت عضو دیگر از میان افراد مجرب و صاحب‌نظر اقتصادی و بانكی از بخش های مختلف دولتی و خصوصی گزینش و توسط پادشاه منصوب می شوند.

 

ریاست مجمع عمومی با رئیس كل بانك است. خانم زتی اختر عزیز 15 سال قبل از انتصاب در بخش‌های مختلف بانك مركزی فعالیت داشته و بلافاصله پس از بروز بحران مالی در آسیا درسال 1998 به مدت سه سال سرپرست بانك مركزی بوده و سپس در سال 2005 به ریاست بانك مركزی منصوب می‌شود.

 

مالزی از هنگام استقلال تا كنون یعنی در 54 سال گذشته فقط هفت رئیس كل بانك مركزی داشته است. علت اصلی تغییر رؤسای كل بانك مركزی عمدتا بخاطر بازنشستگی یا مرگ بوده است نه دلائل دیگر.

 

خانم زتی اختر عزیز، رئیس كل فعلی تنها زنی است كه تا كنون به این سمت برگزیده شده و از سال 2000 میلادی تا كنون در سه كابینه مهاتیر محمد، عبدالله احمد بداوی و نجیب تون رزاق بیش از 11 سال سمت خود را حفظ كرده است. خانم زتی اختر بخاطر عملكرد خود در این مدت علاوه بر چندین مدال، لقب و جوایز داخلی به افتخارات مشروح ذیل نیز نائل آمده است:

 

1- درسال 2003 عنوان بهترین رئیس كل بانك مركزی آسیا

 

2- درسال 2004 عنوان رئیس كل بانك مركزی سال

 

3- درسال 2005 عنوان رئیس كل بانك مركزی سال

 

4- درسال 2006 دكترای افتخاری حقوق توسط دانشگاه ناتینگهام

 

5- كسب رتبه اول در سال 2009 و 2010 به همراه شش كشور دیگر بخاطر عملكرد عالی خود در مدیریت و كنترل نرخ تورم، رشد اقتصادی، ثبات ارزی، نرخ سود سپرده، از مجله گلوبال فاینانس

 

6- درسال 2010 مدال سال 1432 هجره توسط پادشاه مالزی (تنها زنی كه تاكنون موفق به دریافت این مدال پادشاه مالزی شده است)

 

خانم اختر عزیز همچنین در سال 2008 متعاقب بروز ركود اقتصاد جهانى توسط سازمان ملل به عضویت كمیسیون كارشناسان این سازمان برگزیده شد تا برای بررسی و جهت‌دهی اقتصاد جهانی در آن شرایط دشوار همكاری كند.

 

بانك مركزی مالزی در عین حالی كه موظف به گزارش عملكرد نوبتی خود به وزارت اقتصاد است، اما در اجرای وظایف خود كاملا مستقل عمل می‌كند و معمولا مقامات دیگر دولتی حتی نخست وزیر از اعلام نظر مستقیم در این حوزه پرهیز كرده و بارها در پاسخ به خبرنگاران در خصوص لزوم كاهش یا افزایش سود سپرده بانكی در شرایط مختلف موضوع را به بانك مركزی حواله كرده است.

 

اگر نیم نگاهی به شاخص‌های اقتصادی مالزی در گذشته و حال داشته باشیم، متوجه خواهیم شد كه این كشور از نحوه اداره و سیاست‌گذاری‌های خود در بانك مركزی رضایت داشته و دستاوردهای قابل قبولی برای كشور خود به شرح ذیل به ارمغان آورده است:

 

1- كاهش نرخ فقر از 50 درصد هنگام استقلال كشور(1957) به كمتر از 5 درصد در حال حاضر

 

2- درآمد سرانه از 200 دلار هنگام استقلال به حدود 8000 دلار در حال حاضر

 

3- رتبه اقتصادی مالزی سومین درمنطقه جنوب شرق آسیا و نوزدهمین در جهان است

 

4- رشد تولید ناخالص داخلی مالزی از یك درصد هنگام استقلال به 7/6 درصد در حال حاضر طبق نظر صندوق بین المللی پول

 

5- سهم بخش كشاورزی در تولید ناخالص داخلی 4/9 درصد، صنعت 41 درصد و خدمات بیش از 50 درصد است.

 

6- درسال 2010 نرخ تورم 2/2 درصد، نرخ بیكاری 5/3 درصد

 

7- درسال 2010 سود سپرده بانكی 75/2 درصد (نرخ سود سپرده بر اساس تغییر شرایط اقتصادی بویژه نرخ تورم، در 10 سال گذشته بین 5/1 درصد تا 5/3 درصد در نوسان بوده است

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٠-١٣٨٩, ٢٢:١١

   

پر مبحث ترین ها