سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ترکیه و قطر از میانجی‌گری در لبنان کنار کشیدند

وزرای امور خارجه ترکیه و قطر به تلاش‌های میانجی‌گرایانه خود برای حل بحران سیاسی لبنان پایان داده‌اند.

 


وزرای امور خارجه ترکیه و قطر به تلاش‌های میانجی‌گرایانه خود برای حل بحران سیاسی لبنان پایان داده‌اند.

 

دو روز مذاکرات وزیر امور خارجه ترکیه و نخست‌وزیر قطر با گروه‌های رقیب سیاسی در لبنان، پیشرفتی به دنبال نیاورده است.

 

وزیر خارجه عربستان سعودی اوایل هفته جاری اعلام کرد که کشورش از تلاش برای کمک به حل بحران سیاسی در لبنان دست برداشته و موقعیت این کشور را خطرناک می‌داند.

 

مناقشه برسر دادگاه رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان سبب شد که جنبش حزب‌الله و متحدان آن از کابینه ائتلافی خارج شوند و دولت لبنان سقوط کند.

 

اوایل هفته جاری دادستان دادگاه بین‌المللی مسئول این پرونده، ادعانامه مهر و موم شده‌ای را علیه مظنونان به دست داشتن در قتل آقای حریری سال 2005 منتشر کرده است.

 

در بیانه شیخ حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی، نخست‌وزیر قطر و احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه مبنی‌بر پایان دادن به تلاش‌های میانجی‌گرایانه این دو کشور، به پیشرفت‌هایی هم اشاره و نوشته شده است: "نتیجه تلاش‌‌های ما پیش‌نویس دستور کاری است که در آن خواسته‌های سیاسی و حقوقی برای حل بحران کنونی لبنان در نظر گرفته شده و بر پایه ابتکار عمل سوریه و عربستان سعودی تنظیم شده است. اما به دلیل بعضی ملاحظات، تصمیم گرفته‌ایم که برای مشورت با دستگاه رهبری خود به مدت محدودی لبنان را ترک کنیم."

 

حزب‌الله دادگاه بین‌المللی رسیدگی به ترور رفیق حریری را "توطئه آمریکا و اسرائیل" برای بی اعتبار کردن این گروه توصیف کرده است و هرگونه دخالت در قتل رفیق حریری را رد می‌کند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١٠-١٣٨٩, ٢١:١٢

   

پر مبحث ترین ها