سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دیکتاتورهای آسیای‌میانه هم نگرانند!

نظربایف رهبر قزاقستان دستور داد، انتخابات ریاست جمهوری در این کشور زودهنگام برگزار گردد. رئیس جمهور ترکمنستان نیز از آزادی احزاب سیاسی صحبت می‌‌کند. آیا امواج حوادث تونس و مصر در شمال آفریقا به آسیای‌میانه هم رسیده است؟
۵ کشورآسیای‌میانه و آذربایجان جمهوری‌های مسلمانی هستند که به لحاظ جغرافیائی فاصله‌ی زیادی با کشورهای عربی شمال آفریقا دارند. اما به عقید‌ه‌ی برخی کارشناسان، نظام و ساختارسیاسی این کشورها شبیه همان کشورهائی هستند که مردم آن اکنون به خیابان‌ها آمدند و خواستار تغییر شده‌اند.

 

به گزارش دويچه وله به دنبال رویدادهای تونس و مصر و همچنین گسترش دامنه‌ی اعتراض‌ها به اردن، الجزایر و یمن اکنون سران کشورهای آسیای مرکزی نیز بر این اندیشه‌اند، اصلاحات سیاسی و اقتصادی انجام دهند.
 
برخی از کارشناسان منطقه از جمله گالیما بخاربایوا روزنامه‌نگار ازبک و سردبیر خبرنامه "اوزنیوز" طرح می‌کنند، حوادث تونس و مصر به آسیای‌میانه هم تاثیر می‌گذارد.
 
این روزنامه‌نگار منتقد ازبک در گفتگو با دویچه‌وله، ازبکستان را با تونس و مصر مقایسه کرده و می‌گوید: «وضعیت تونس و ازبکستان شباهت دارند. بن‌علی ۲۳ سال حکومت کرد و کریم‌اف هم ۲۳ سال، اما بن‌علی در قیاس با کریم‌اف دست به کشتار دسته جمعی نزد. کریم‌اف در اندیجان با تانک و سلاح سنگین مردمش را سرکوب کرد. ویژگی دیگر حمایت آمریکا و اروپا از رژیم‌های تونس و مصر و ازبکستان هست».

 
مارکوس بنزمان روزنامه‌نگار آلمانی و رئیس گروه گزارشگران دنیا (Weltreport) که خود شاهد سرکوب مردم در اندیجان بوده و به دلیل گزارش‌های خود از ازبکستان اخراج شده در گفتگو با دویچه‌وله خاطرنشان می‌کند، رهبران آسیای‌میانه فقط با غارت و سرکوب تنوانستند نظام‌های دیکتاتوری خود را حفظ کنند.
 

سرنوشت مشترک سران شمال آفریقا و آسیای‌میانه

 بنظر بنزمان روزنامه‌نگار آلمانی در آسیای‌میانه، سرنگونی دیکتاتور تونس و ادامه‌ی‌ اعتراض‌ها در مصر نشان داد، حکومت‌های آسیای ‌میانه نیز با ادامه‌ی سرکوب و خفقان سرنوشتی غیر از تونس نخواهند داشت.
هم گالینا بخاربایوا و هم مارکوس بنزمان نتیجه می‌گیرند که اتحادیه‌ی اروپا‌ و آمریکا باید از تجربه‌ی سرنگونی نظام دیکتاتور درتونس درس بگیرند و از دیکتاتورهای منطقه از جمله کریم‌اف نباید پشتیبانی کنند.

 
بخاربایوا روزنامه‌نگار منتقد ازبک می‌گوید، همکاری اتحادیه اروپا با ژریم دیکتاتور و مستبدی چون اسلام کریم‌اف نه به لحاظ اخلاقی، بلکه به لحاظ استراتژیکی نیز اشتباه است. به نظر بنزمان هم حمایت از این نظام‌ها در نهایت به ضرر مردم و کشورهای اروپائی  می‌انجامد.

 
نگرانی نظربایف از سرنوشت ریاست جمهوری

پارلمان قزاقستان نیز اخیرا به ادامه‌ی ریاست جمهوری نورسطان نظربایف تا سال ۲۰۲۰ رای داد. آمریکا و اتحادیه اروپا با تمدید مهلت ریاست جمهوری نظربایف بدون برگزاری انتخابات مخالفت کردند. نطربایف ۷۰ سال دارد و ۲۲ سال است که در قزاقستان حکومت می‌کند. وی در سخنرانی هفته پیش خود رسما اعلام کرد "تا زمانی که توان جسمانی‌اش به او اجازه دهد در قدرت باقی خواهد ماند".
 

اما کارشناسان می‌گویند نظربایف اکنون مجبور شده است، دستور برگزاری زودهنگام انتخابات را صادر کند. دلیل این اقدام نظربایف را این کارشناسان نگرانی و وحشت رئیس جمهور قزاقستان از رسیدن موج اعتراض‌های کشورهای عربی به قزاقستان ارزیابی کردند.

 

۶۴ درصد تاثیرحوادث تونس و مصر را تائید کردند

 

آلتین ماگاوینا یک روزنامه‌نگار ترکمنستانی که با وضعیت قزاقستان آشنائی دارد، در گفتگو با دویچه‌وله  توضیح می‌دهد، جوانان قزاقستان در وبلاگ‌ها و سایت‌های اینرتنتی خود انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در قزاقستان را تحت تاثیر رویدادهای تونس و مصر دانستند.
 وی به دویچه‌وله می‌گوید: «در یک نظرسنجی اینترنتی که اخیرا انجام گرفت، بیش از ۶۴ درصد از شرکت کنندگان تائید کردند، رویدادهای تونس و مصر بر تصمیم رئیس جمهور قزاقستان تاثیر داشته است».

 
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١١-١٣٨٩, ٢٠:٠۴

   

پر مبحث ترین ها