سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هاشمی بازنشسته می‌شود؟

اگر آقای عارف انصراف نمی‌داد، شاید این اتفاق نمی‌افتاد؛ مثلا در جناح اصولگرا دیدیم که تعدد نامزدها باعث شکسته‌شدن آرایشان شد. در هر صورت آقای عارف یک کار اخلاقی و قابل‌تقدیر انجام داد. رفتار اخلاق‌مدارانه آقای عارف کمک کرد تا دکتر روحانی پیروز انتخابات باشد.
فاطمه هاشمی، دختر آیت‌الله هاشمی، پدر را در سفر به مشهد در کنار مادر و دو برادرش همراهی می‌کرد. برخلاف مادرش، عفت مرعشی که مدام از مردان و به‌خصوص آیت‌الله هاشمی دفاع می‌کند، معتقد به زن‌سالاری است؛ البته در همه کارها اول می‌خواهد با پدرش مشورت کند. می‌گوید جزو اولین زنانی است که تمام ساعات اجازه تردد در تالار آینه را دارد. البته تمام وقتش را در همین تالار می‌گذراند و ترجیح می‌دهدگپ‌وگفت‌هایش در تالار باشد. مدام در تکاپو است و برای بنیادش با همه رایزنی می‌کند. پیش از آن‌که گفت‌وگو را آغاز کنم تاکید می‌کند که وقتش کم است. تمام ذهنش درگیر بنیاد بیماری‌های خاص است و نمی‌خواهد از رایزنی‌ها دور شود.

از زمانی‌که آقای روحانی به‌عنوان رییس‌جمهوری معرفی شدند اصولگرایان اعلام کردند که وی نامزد آن‌ها بوده است. به‌نظر شما نسبت آقای روحانی با روزنامه کیهان یا احزاب اصولگرایی که خودشان نامزد مستقل در انتخابات داشتند چیست؟
همان‌طور که در صحبت‌های دکتر روحانی خواندیم باید بگویم که گرایش ایشان نه به‌سمت اصولگرایان و نه به‌سمت اصلاح‌طلبان است، بلکه گرایش ایشان به‌سمت اعتدال است. دکتر روحانی همیشه در روش و ‌منش خود نشان داده است که روش اعتدالی را در پیش گرفته‌اند. آقای روحانی در بین احزاب روابط خوبی با حزب اعتدال و توسعه داشته‌اند. ایشان هیچ‌وقت عضو حزب اعتدال و توسعه نبودند، اما جلساتی با این حزب داشته‌اند؛ بنابراین به‌عقیده من مصادره دکتر روحانی از سوی اصولگرایان معنایی جز سرخوردگی و شکست آنان در انتخابات اخیر ندارد. آن‌ها با مصادره نامزد پیروز می‌خواهند بگویند که تفکراتشان پیروز شده است. حزب اعتدال و توسعه به‌دلیل نزدیکی تفکرات روحانی به این حزب از ایشان حمایت کرد.

نقش آقایان خاتمی و هاشمی را در پیروزی روحانی چقدر موثر می‌دانید؟
نقش اول در پیروزی دکتر روحانی را باید به مردم بدهیم. مردم بودند که تعیین کردند. درحقیقت مردم نقش اصلی را ایفا کردند. خوب البته مردم از اعتمادی که به آقایان خاتمی و هاشمی دارند وقتی که فهمیدند رای آن‌ها هم به نام دکتر روحانی است میلشان برای رای به این نامزد بیشتر شد. درحقیقت آگاهی مردم از رای آقایان هاشمی و خاتمی به دکتر روحانی کمک به افزایش آرا در سبد ایشان را داشت. البته ردصلاحیت آقای هاشمی هم تاثیر بسیاری داشت. ردصلاحیت آقای هاشمی باعث شد که مردم بیش از گذشته احساس کنند که کشور در خطر است و باید در انتخابات حضور پیدا کنند. کسانی بودند که می‌خواستند با ردصلاحیت حق انتخابی آزاد را از مردم بگیرند.

فکر می‌کنید اگر آقای عارف از ادامه رقابت انصراف نمی‌داد، آیا باز هم روحانی رییس‌جمهوری بود؟
اگر آقای عارف انصراف نمی‌داد، شاید این اتفاق نمی‌افتاد؛ مثلا در جناح اصولگرا دیدیم که تعدد نامزدها باعث شکسته‌شدن آرایشان شد. در هر صورت آقای عارف یک کار اخلاقی و قابل‌تقدیر انجام داد. رفتار اخلاق‌مدارانه آقای عارف کمک کرد تا دکتر روحانی پیروز انتخابات باشد.

خیلی‌ها بر این اعتقاد هستند آقای روحانی از نظر ‌منش و روش سیاسی شباهت بسیاری با آقای هاشمی دارد. نظر شما چیست؟
شباهت نمی‌توانم بگویم، اما در زمینه سیاست خارجی و سیاست داخلی نظرات مشترکی بین آقای هاشمی و روحانی وجود دارد. عقلانیت و اعتدال هم یکی از نقاط مشترک هر دوی آن‌هاست.

به‌نظر شما فعالیت سیاسی آقای هاشمی در روزهایی که به‌نظر می‌رسد خیالشان از اداره کشور راحت شده است چگونه خواهد بود؟
در صحبت‌های آقای هاشمی بحث بر این بود که بالاخره مردی بر سر قدرت آمده که انسانی معتدل است. دکتر روحانی تلاش دارد که کشور را از شرایط بحرانی نجات بدهد؛ البته در بین صحبت‌های آقای هاشمی دیدیم که باز هم تاکید کردند که آقای روحانی به‌تنهایی قادر نیست. باید در همه زمینه‌ها خصوصا مسئله سیاست خارجی که امروز جزو یکی از اصلی‌ترین چالش‌های موجود است به ایشان کمک کنیم.

آقای هاشمی بارها اعلام کردند «آرزو دارم بازنشسته سیاسی شوم، اما می‌ترسم این بازنشستگی را قهر سیاسی برداشت کنند.» آیا این روزها آقای هاشمی به بازنشستگی خود فکر می‌کنند؟
این را باید از خود آقای هاشمی بپرسید؛ نمی‌توانم به‌جای ایشان جواب بدهم. واقعا نمی‌دانم که پدر در حال حاضر چه تصمیمی برای آینده دارد.

شما به‌عنوان دختر آقای هاشمی چه نظری دارید؟
ایشان مخالف این هستند که کشور قائل به یک‌ نفر باشد؛ البته این در حالی است که بخش‌های قابل‌توجهی از مردم هم باور ندارند که آقای هاشمی بازنشسته سیاسی بشود. این را مردم با حمایت از او و رای‌شان به دکتر روحانی نشان دادند؛ آن‌ها نشان دادند می‌خواهند آقای هاشمی در مسائل کشور نقش داشته و تاثیرگذار باشند.
منبع: روزنامه بهار
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۴-١٣٩٢, ٠٨:۵٣

   

پر مبحث ترین ها