سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رهبر معظم انقلاب:

كتابخانه آيت‌الله مرعشي نشانه‌اي از عظمت ميراث مكتوب ايران است

در بين كتابخانه‌هاي كه شخصي بود و مال اشخاص بود و از مال شخصي فراهم شده بود، تنها اين كتابخانه مرحوم بزرگوار هست كه الحمدالله نشانه‌اي است از اهميت و عظمت ميراث مكتوب ما و اميدواريم ان‌شاءالله روز به روز اين كتابخانه بهتر بشود.
رهبر معظم انقلاب اسلامي تاكيد كردند: كتابخانه آيت‌الله مرعشي نجفي نشانه‌اي از اهميت و عظمت ميراث مكتوب ماست كه روز به روز گسترده‌تر شود.
 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در فرمايشاتي كه در جمع اعضاي كنگره بين‌المللي آيت‌الله مرعشي نجفي ايراد فرموده و امروز متن آن در اين كنگره قرائت شد، از اين عالم بزرگ شيعي تجليل كردند.
متن فرمايشات ايشان كه توسط حجت‌الاسلام والمسلمين سيد محمد سعيدي، امام جمعه قم، قرائت شد به شرح ذيل است؛

بسم‌الله الرحمن الرحيم
خيلي كار بجايي دارد انجام مي‌گيرد كه از اين شخصيت برجسته و ذوابعاد تجليل مي‌شود؛ مرحوم آيت‌الله مرعشي (ره) يك تفاوت‌هايي با معمول و متعارف مراجع داشتند، يكي از اين تفاوت‌ها همين مسئله انس با كتاب و كتاب شناسي و نسخه شناسي است، اين را ما كمتر ديديم، البته بزرگاني از مراجع و علماي بزرگ بوده‌اند كه كتابخانه‌هاي غني و خوبي در نجف و قم داشتند، اما انس با كتاب و شناختن نسخه‌هاي خطي و شناختن مولفين از جمله خصوصيات مرحوم آيت‌الله مرعشي نجفي بود كه ايشان اين هنر بزرگ را نيز در كنار ساير مفاخري كه در وجود ايشان بود، داشتند.
يكي از علل ارتباط ايشان با بعضي از برجستگان و نام‌آوران دانشگاهي شايد همين بود كه مكاتباتي داشته‌اند، زيرا مسئله كتاب و نسخه و مولفين و جمع كتاب و شناسايي كتاب در زندگي ايشان تاثير داشت.
يكي ديگر از خصوصيات ايشان تنوع در معلومات بود و همين مسئله آشنايي با انساب و مسايل مربوط به انساب چيز كمي نيست، چيز مهمي است، ايشان آشنايي داشتند، كاركرده بودند و مطالعات زيادي در اين زمينه داشتند.
يك مسئله ديگر نيز مسئله اجازات و تسلسل ارتباط علماي شيعه از لحاظ اجازه روايتي به يكديگر بود كه ايشان در اين قضيه هم خيلي فعال بودند.
همين طور كه اشاره شد ايشان با علماي معروف دنياي اسلام ارتباط داشتند از آنها اجازه گرفته بودند و به آنها اجازه روايت داده بودند، تبادل اجازات داشتند؛ اين‌ها جزو آن نكات برجسته‌اي است كه خوب است در مورد ايشان شناخته و شناسانده شود.
يك خصوصيت ديگر مرحوم مرعشي نجفي در قم، انس با مردم بود، ايشان يك مرجع مردمي بود، با مردم ارتباط داشت، مانوس بود؛ مي‌آمدند؛ مي‌رفتند؛ خيلي راحت با مردم برخورد مي‌كردند، به قدري ايشان با مردم قم ارتباطشان نزديك بود كه خيلي‌ها ايشان را اصلا قمي مي‌دانستند، هيچ كس تركي حرف زدن آقاي مرعشي را (ايشان تبريزي بودند) نديده بود.
ايشان ارتباطشان با مردم خيلي نزديك بود، حتي گاهي بعضي از طلبه‌هاي ترك مي‌رفتند با ايشان تركي صحبت مي‌كردند، ايشان فارسي جواب مي‌داد، ارتباط با مردم يك خصوصيت برجسته‌اي در ايشان بود، ايشان با مردم، مانوس و راحت بودند و اين‌ها خصوصيات ممتازي است.
ايشان نسبت به امام و انقلاب نيز، از ابتدا همراهي داشتند، مرحوم حاج آقا مصطفي يكي از بيوتي كه بعد از زنداني شدن امام با آنجا ارتباط داشتند، بيت مرحوم آقاي مرعشي بود كه با ايشان ارتباط نزديكي داشتند و مي‌رفتند و مي‌آمدند.
واقعا جوانان ما و خيلي از مردم ما، خصوصيات اخلاقي، منش‌ها و رفتارهاي اين بزرگان را نمي‌شناسند، (اگر) بشناسند، محبت اين‌ها در دلشان جاگير مي‌شود و خيلي لازم است كه اين كار انجام بگيرد.
به هر حال من خوشحالم از اينكه اين كار را مي‌كنيد، از همه هم تشكر نيز مي‌كنم، اين كتابخانه هم كه ايشان به يادگار گذاشتند، يك ميراث ارزشمند است.
اين كتابخانه‌هاي بزرگان كه من اشاره كردم، خيلي از اين‌ها تلف شده، نيست، مثلا در نجف كتابخانه مرحوم شيخ علي كاشف‌الغطاء از كتابخانه‌هاي بسيار مهم و معتبر بوده است و بد نيست دنبال شود، پيگيري شود، كتابخانه مرحوم شيخ علي كاشف الغطاء پدر شيخ محمد حسين كاشف‌الغطاي معروف، اين‌ها معلوم نيست چه شده و كجاست.
در نجف كتابخانه‌هاي زيادي وجود داشت، در قم البته همين جور بود، در قم نيز مرحوم آقاي صفايي كتابخانه خوبي داشت. مرحوم آقاي كلباسي هم كتابخانه خوبي داشت. اينها را ما نگذاشتيم بعد از وفات اين بزرگواران متفرق بشود، دست ورثه تقيسم بشود، دست ديگران بيفتد، همه را يكجا از اينها خريداري و به آستان قدس منتقل كرديم، بنابراين بعضي از اين كتابخانه‌ها الحمدالله محفوظ است، لكن هيچ كتابخانه‌اي با اين عظمت، آراستگي و شايستگي، انسان نمي‌بيند.
در بين كتابخانه‌هاي كه شخصي بود و مال اشخاص بود و از مال شخصي فراهم شده بود، تنها اين كتابخانه مرحوم بزرگوار هست كه الحمدالله نشانه‌اي است از اهميت و عظمت ميراث مكتوب ما و اميدواريم ان‌شاءالله روز به روز اين كتابخانه بهتر بشود. امام(ره) كمك كردند يعني واقعا توجه امام و عنايت امام به اين كتابخانه به نظر من، اين كتابخانه را نجات داد و كمك كرد به بازماندگان محترم كه اينجا را بتوانند ترتيب بدهند.
ان‌شاءالله اميدواريم كه اين همايش، همايش خوبي باشد و آثار ماندگاري داشته باشد، من خواهش مي‌كنم به عمق همايش خيلي توجه بشود، يعني ظواهر مهم نيست، عمده اين است كه عمق علمي و معرفتي اين همايش‌ها حاصل بشود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٢-١٣٨٩, ١۴:۴٨

   

پر مبحث ترین ها