سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پس از تلاش براي تخريب رأس‌الحسين (ع)؛

شيخ الازهر: تخريب ضريح بزرگان ديني حرام است

كساني كه نمازگذاشتن در مساجدي كه در آن‌ها ضريح وجود دارد را حرام اعلام كرده‌اند داراي تفكر خلاف واقع هستند و با هيچ امري جز فكر و انديشه نمي‌توان با آنها مقابله كرد و نماز گذاشتن در مساجد اوليا صالحه خداوند به هيچ وجه باطل نيست.

در پي تلاش براي تخريب ضريح رأس‌الحسين (ع) قاهره، شيخ الازهر تخريب ضريح بزرگان ديني را حرام اعلام كرد و گفت: از علماي الازهر مي‌خواهم با سلفي‌گري و تفكرات راديكالي مقابله كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه الحيات، احمد الطيب در گفت‌وگو با جمعي از دانشجويان الازهر از افزايش سلفي‌گري و تفكر راديكالي در مصر ابراز نگراني كرد و گفت: اين امر موجب نابود شدن تفكر ميانه‌روي الازهر است و از علماي الازهر مي‌خواهم با سلفي‌گري و تفكر راديكالي مقابله كنند.
وي خطاب به علماي الازهر از آنان خواست حضور خود را به مساجد محدود نكنند و افزود: به ميان مردم در قهوه‌خانه‌ها و خيابان‌ها برويد و آنان را بر حرمت تخريب ضريح بزرگان و علماي دين و افكار اسلامي آشنا كنيد.
شيخ الازهر همچنين از دعوت‌هاي موجود براي تخريب ضريح‌هاي بزرگان ديني در مصر مخالفت كرد و تاكيد كرد: اين امر نتيجه‌اي جز خونريزي و درگيري ندارد.
وي افزود: كساني كه نمازگذاشتن در مساجدي كه در آن‌ها ضريح وجود دارد را حرام اعلام كرده‌اند داراي تفكر خلاف واقع هستند و با هيچ امري جز فكر و انديشه نمي‌توان با آنها مقابله كرد و نماز گذاشتن در مساجد اوليا صالحه خداوند به هيچ وجه باطل نيست.
بنا بر اين گزارش، پس از پيروزي انقلاب مردمي مصر سلفي‌هاي اين كشور كه از سوي عربستان حمايت مي‌شوند اقداماتي عليه شيعيان و مسيحيان اين كشور انجام داده‌اند و تلاش كرده‌اند چند ضريح معروف و منتسب به اهل بيت (ع) را در قاهره و اسكندريه را تخريب كنند.
در همين راستا شيعيان مصر تصميم گرفته‌اند تا گروهي از جوانان را مسئول محافظت از ضريح بزرگان دين قرار دهند و در مسجد الحسين (ع)، هزاران نفر دور ضريحي كه در اين مسجد وجود داشت گرد آمدند و قسم خوردند كه با جان‌هاي خود از ضريح اين مسجد حفاظت كنند.
پيش از اين و در پي تلاش براي تخريب ضريح رأس‌الحسين (ع) قاهره توسط سلفي‌هاي مصري، «علي جمعه» مفتي مصر و چند تن از علماي الازهر اين اقدام ناشايست را به شدت محكوم كرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠١-١٣٩٠, ٠٢:٣۵

   

پر مبحث ترین ها