سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ریابکوف: مذاکرات ایران و ۱+۵ حقیقتا دشوار است/تحریم‌ها علیه تهران کمکی به مذاکرات نمی‌کند

یک دوره از مذاکرات دشوار هم‌اکنون آغاز شده‌ است. به طور قطع، گفت‌وگوهای مقدماتی و اولیه ساده نیست اما هم‌اکنون با با یک وظیفه مهم روبرو هستیم زیرا می‌بایست بر روی یک تصمیم بادوام طولانی‌ مدت کار کنیم. ما زمان زیادی نداریم و تنها در آغاز یک راه طولانی هستیم.
معاون وزیر خارجه روسیه بعد از ورود به «وین» در آستانه آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ اعلام کرد که حقیقتاً مذاکرات پیچیده است زیرا آمریکا اخیراً لیست تحریم‌ها علیه ایران را افزایش داده که این امر کمکی به آغاز مذاکرات نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از صدای روسیه، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه به محض ورود به «وین»، محل مذاکرات ایران و 1+5، اعلام کرد که روسیه هیچ‌گونه توهم یا انتظارات بالا در آستانه مذاکرات ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه المان) ندارد.

وی تصریح کرد: بگذارید ببینیم که ما بعد از این مذاکرات چه در دست داریم. حقیقتاً همه چیز در حال حاضر پیچیده است زیرا همانطور که ما می‌دانیم آمریکا اخیراً لیست تحریم‌ها علیه ایران را گسترش داده است که این مسئله به هیچ عنوان به آغاز مذاکرات کمکی نمی‌کند.

ریاکوف اینگونه ادامه داد: موضوعاتی که مذاکره‌کنندگان در مورد آنها بحث خواهند کرد احتمالاً تنها اجازه یک پیشرفت ناچیز را می‌دهد اما ما به هرحال برای رسیدن به یک راه‌حل تلاش می‌کنیم اما هیچ توهم یا انتظارات بالا نداریم.

معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: یک دوره از مذاکرات دشوار هم‌اکنون آغاز شده‌ است. به طور قطع، گفت‌وگوهای مقدماتی و اولیه ساده نیست اما هم‌اکنون با با یک وظیفه مهم روبرو هستیم زیرا می‌بایست بر روی یک تصمیم بادوام طولانی‌ مدت کار کنیم. ما زمان زیادی نداریم و تنها در آغاز یک راه طولانی هستیم.

وی افزود که اجرای توافق اولیه تحت عنوان برنامه اقدام مشترک که نوامبر گذشته حاصل آمد، ۲۰ ژانویه آغاز شده است. گفت‌وگوهای کنونی در وین همان دستور کار گذشته را دارد.

ریابکوف تصریح کرد: ما می‌بایست پارامترهای برنامه هسته‌ای ایران در آینده را تعیین کنیم و مشخص کنیم که چگونه این پارامترها به شیوه‌ای کنترل و تنظیم شود که هیچ تردیدی درباره عدم جنبه‌ نظامی این برنامه هسته‌ای باقی نماند.

این دیپلمات روس گفت ایران به طور کامل به تعهدات خود درباره توافق اولیه ژنو عمل کرده است و ادامه داد: ایران به تمامی تعهدات امضا شده عمل کرده است.

مذاکرات ایران و گروه 1+5 قرار است ساعت 11 امروز (سه‌شنبه) به وقت وین (13:30 به وقت تهران) در مقر سازمان ملل در وین برگزار شود.

این مذاکرات به ریاست محمدجواد ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز و بعد از ظهر قرار است جلسات دو جانبه بین هیأت ایرانی و هیأت‌های 6 کشور برگزار شود.

این مذاکرات از امروز به مدت 3 روز در شهر وین برگزار خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١١-١٣٩٢, ١١:١۵

   

پر مبحث ترین ها