سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ولایتی: آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال تجزیه در سوریه هستند

بروز شده : ٣-١٢-١٣٩٢, ١١:٣٠    نسخه چاپی    
وی همچنین تأکید کرد: طی سال‌های اخیر و بعد از شکل‌گیری بحران در سوریه، آمریکا و ناتو به سمت شرق حرکت و توسعه پیدا کردند به طوری که آمریکا همچنان می‌خواهد در افغانستان پایگاه داشته باشد.
مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با بیان اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال تجزیه در سوریه هستند، اظهار داشت: حکومت سوریه حلقه اصلی مقاومت در برابر اسرائیل است.

به گزارش تسنیم، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در نشست منافع بهینه ایران در دریای خزر که در سالن آفتاب مرکز تحقیقات برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه موضوع خزر برای ایران و کشورهایی همچون روسیه، آذربایجان و ترکمنستان مهم است، گفت: این دریا سرنوشت بسیار مهم، عبرت‌آموز و حیاتی برای این کشورها دارد.

وی افزود: ایران از شش قرن پیش در کنار دریاچه خزر بوده و سلطه کاملی بر این دریاچه داشته است. ضمن اینکه از زمان شکل‌گیری روسیه، همکاری خوبی بین ایران و روسیه پیرامون دریاچه خزر شکل گرفته است.

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه ایران به بند 5 و 6 قرارداد 1921 اعتراض داشت، خاطرنشان کرد: پس از این اعتراض، قرارداد لغو و پس از فروپاشی شوروی وضعیت کاملا متفاوت شد.

ولایتی به همکاری‌های ایران و آذربایجان اشاره کرد و افزود: همکاری‌های موجود بین ایران و آذربایجان و حتی ایران و ترکمنستان اقتضا می‌کند که همکاری‌های این کشورها بیشتر شود.

** آمریکا و ناتو بعد از شکل‌گیری بحران در سوریه، به سمت شرق حرکت کردند

وی همچنین تأکید کرد: طی سال‌های اخیر و بعد از شکل‌گیری بحران در سوریه، آمریکا و ناتو به سمت شرق حرکت و توسعه پیدا کردند به طوری که آمریکا همچنان می‌خواهد در افغانستان پایگاه داشته باشد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص با بیان اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال تجزیه در سوریه هستند، اظهار داشت: حکومت سوریه حلقه اصلی مقاومت در برابر اسرائیل است، بنابراین معتقدم باید همکاری دو کشور ایران و روسیه بیشتر از گذشته باشد.

ولایتی با اشاره به اجلاس سران کشورهای ساحلی در آستاراخان افزود: اولین اجلاس به پیشنهاد و ابتکار ما در اسفند 1371 در تهران تشکیل شد و اجلاس‌های بعدی نیز در ترکمنستان، باکو و تهران برگزار شد و امروز این اجلاس می‌خواهد در روسیه تشکیل شود.

وی ادامه داد: از این رو و با توجه به برگزاری این اجلاس ما باید شاهد همکاری بیشتر بین کشورهای اطراف دریای خزر باشیم و باید با برگزاری چنین جلساتی به دست‌اندرکاران سیاست خارجی کشورمان به سهم خود کمک‌کنیم.

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل در ادامه سخنانش با بیان اینکه بین ما و شوروی سابق قرارداد 1921 منعقد شد و قرارداد 1940 مکمل آن بود، تأکید کرد: بعد از آن، هیچ قراردادی بین ما و کشورهای جدید امضا نشده و هر سخنی که گفته می‌شود اثر حقوقی ندارد چرا که باید به توافق 5 کشور برسد.

ولایتی اضافه کرد: سؤالات اصلی در مورد تقسیم خزر همچنان پابر جاست و اظهار نظرهای بدون مشورت کمکی نخواهد کرد. معتقدم اگر نگوییم مضر است، حداقل کمکی به ما نخواهد کرد.

** سخنان مقامات باکو درباره خزر استدلال ندارد

وی با اشاره به صحبت‌های مسئولان کشور آذربایجان ادامه داد: آنها می‌گویند شما دو هزار کیلومتر مرز دریایی در جنوب دارید به همین جهت باید به ما بیشتر بدهید، معتقدم این صحبت‌‌ها استدلالی ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: گرفتن سواحل بیشتر موجب نمی‌شود آذربایجان به آب‌های آزاد راه پیدا کند.

ولایتی با بیان اینکه اگر در این دریاچه هر کشور به حق خود قانع بود، مشکلی نبود، افزود: اما این طور نیست بنابراین ما باید قاطع باشیم و با احتیاط هم رفتار کنیم، ممکن است چهار کشور تصمیمی بگیرند که به نفع ایران نباشد، به همین جهت باید منابع و عوامل مشترک خود را تقویت کنیم.
telegram 19dey.com
بابائی    3 اسفند 1392 18:34
نخست وزیر رژیم جعلی واشغالگرصهیونیستی را جزء یک کشور حساب نمی کنیم ما جزء پاسگاه ژاندارمری آمریکایی به حساب می کنیم نخست وزیر رژیم جعلی لیاقتی نخست وزیر را ندارد و بی لیاقتی نظام خود دارد اقدامات رژیم اسرائیل در آزار و اذیت فلسطینی ها خشونت ها علیه مسلمانان رژیم صهیونیستی از حامیان اصلی شورشیان سوریه هستند
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٣-١٢-١٣٩٢, ١١:٣٠

   

پر مبحث ترین ها