سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سفیر اوکراین: انقلاب اوکراین شباهت زیادی به انقلاب اسلامی ایران دارد

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩٢, ٢٢:۴٢    نسخه چاپی    
تا بدین لحظه هیچ کشوری از جمله روسیه با اعطای پناهندگی به یانوکوویچ موافقت نکرده است.
سفیر اوکراین در تهران از رویدادهای اخیر کشورش و سقوط دولت «ویکتور یانوکوویچ » به عنوان یک انقلاب یاد کرد و گفت : انقلاب اوکراین شباهت های زیادی به انقلاب اسلامی ایران دارد.

به گزارش ایرنا، «الکساندر سامارسکی» روز یکشنبه در نشست خبری با حضور تعدادی از رسانه های ایران گفت: در دو دهه گذشته که اوکراین به استقلال دست یافته است، تا به امروز حزب کمونیست در راس کار بود و رویدادهای اخیر و اعتراض های مردمی به فسادها، رشوه خواری ها و قانون گریزی های دولت یانوکوویچ باعث شد که دوره سیاه کمونیستی در اوکراین به پایان راه خود برسد.

وی با اشاره به حوادث زمان انقلاب اسلامی ایران در 35 سال گذشته و فرار شاه از ایران گفت: در کشور ما هم وضعیت مشابهی وجود داشت و یانوکوویچ رییس جمهور سابق اوکراین قصد داشت از کشور خارج شود اما مرزبانان اوکراینی مانع از خروج وی شدند.

سفیر اوکراین در تهران گفت: تا بدین لحظه هیچ کشوری از جمله روسیه با اعطای پناهندگی به یانوکوویچ موافقت نکرده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحریم های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا علیه اوکراین گفت: این تحریم ها مربوط به دوره جدید اوکراین نخواهد بود. این تحریم ها در واقع تحریم ها علیه اشخاصی بود که در بروز ناآرامی ها و کشتار مردم اوکراین نقش داشته اند و در واقع تحریم علیه اشخاص بود و نه تحریم علیه کشور.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که حوادث اخیر اوکراین چه تاثیری بر روابط کی یف با سایر پایتخت های جهان خواهد داشت گفت: این حوادث تاثیر چندانی بر روابط اوکراین با سایر کشورها نخواهد داشت و سفارتخانه های اوکراین در سایر کشورها وظایف خود را در جهت تامین منافع ملی و حفظ و تقویت روابط دو جانبه با کشورها ادامه می دهند.

سفیر اوکراین در تهران که ملاحظات خاصی در خصوص آینده روابط کشورش با ایران داشت در خصوص آینده روابط ایران - کی یف گفت: برای اظهارنظر در خصوص آینده روابط ایران و اوکراین باید کمی صبر کنیم.

وی با گله مندی از برخی اقدامات که به گفته وی از سوی دولت ایران انجام شده است گفت: دولت ایران در ماه های گذشته (در دوره دولت روحانی) واردات بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی به ویژه ذرت را از اوکراین متوقف کرد و با وجود این که بنده با وزیر صنایع به عنوان رییس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در این باره مکاتبه کرده ام اما هنوز پاسخی دریافت نشده است.

وی همچنین از برگزار نشدن جلسات کمیسیون اقتصادی ایران و اوکراین برای مدت طولانی ابراز نارضایتی کرد و گفت: در طول حدود 6 ماه اخیر برگزاری این جلسه دو بار از سوی طرف ایرانی به تعویق افتاده است ولی ما به دلیل اهمیت روابط با ایران، خواستار تشکیل هر چه سریع تر این کمیسیون هستیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩٢, ٢٢:۴٢

   

پر مبحث ترین ها