سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو جبهه پایداری: انتقادهای ما باعث شد آمریکایی‌ها به حق غنی سازی ایران اعتراف کنند

بروز شده : ۵-١٢-١٣٩٢, ١٠:۵۴    نسخه چاپی    
نگرانی ما این است که در جریان این مذاکراتی که در جریان است دستاورهای نظام که برای دستیابی به آن سال‌ها وقت و هزینه صرف شده است بدون درنظر گرفتن همه جوانب در مذاکرات با گروه ۱+۵ به سادگی از دست برود.
یک نماینده مجلس عضو جبهه پایداری، اظهارات اخیر معاون وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه در توافق جامع ایران حق غنی سازی خواهد داشت را غیر قابل اعتماد دانست.

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای آمریکا در اسرائیل در جمع خبرنگاران اعلام کرد که در چارچوب توافق جامع نهایی درباره برنامه هسته‌ای، ایران می‌تواند برای «تامین نیازهای عملی خود» به برنامه غنی‌سازی «محدود و نظارت‌شده» ادامه دهد.

این سخنان نارضایتی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را به دنبال داشت چرا که پس از آنکه آمریکایی در عمل و در چارچوب توافق ژنو حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناختن در کلام هم بر این حق اذعان کردند.

این در حالی است که منتقدان توافق ژنو در ایران پیش از این معتقد بودند که این توافق به این دلیل توافق مطلوبی نیست که حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته نشده است. بنابراین با اظهارات اخیر معاون وزیر خارجه آمریکا می‌توان انتظار داشت که دامنه انتقادات نسبت به مذاکره کنندگان و موافقتنامه ژنو محدود‌تر از قبل شود.

با این حال قاسم جعفری، عضو جبهه پایداری و از نمایندگان منتقد توافق ژنو در گفتگو با فرارو با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند گفت: اگر در توافق جامع مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ هم آمریکایی‌ها اعلام کنند که حق غنی سازی ایران را به رسمیت می‌شناسیم چند تبصره و ماده ذیل آن ذکر می‌کنند و با توسل به بهانه‌های دیگر این حق را از ایران سلب می‌کنند.

نماینده بجنورد افزود: آن‌ها یک بازی را شروع کرده‌اند که در انتهای آن چیزی را از دست نمی‌دهند. در مذاکراتی که در جریان است ایران غنی سازی را به حالت تعلیق در آورده است اما آنچه که آن‌ها کنار گذاشته‌اند قانونی است که تنها در حد یک دست نوشته است.

وی ادامه داد: آن‌ها می‌توانند با جابجا کردن آن دست نوشته، تحریم‌های اندکی که تعلیق شده است را دوباره به جریان بیندازند اما ایران برای آنکه بخواهد تاسیسات خود را فعال کند باید ماه‌ها زمان و هزینه صرف کند. بر این اساس نمی‌توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد چرا که آن‌ها بار‌ها نشان داده‌اند که غیر قابل اعتماد هستند.

جعفری با بیان اینکه ما از مذاکرات منطقی و دیپلماسی رسمی و عمومی دولت حمایت می‌کنیم گفت: برای اولین بار من این تعبیر را برای آقای ظریف به کار بردم که ما شما را همچون رزمندگان والفجر۸، خیبر و کربلای ۵ و... می‌دانیم، همانطور که در آن عملیات‌ها نگران رزمندگان جبهه بودیم اکنون نگران رزمندگان عرصه دیپلماسی هستیم.

این عضو جبهه پایداری افزود: نگرانی ما این است که در جریان این مذاکراتی که در جریان است دستاورهای نظام که برای دستیابی به آن سال‌ها وقت و هزینه صرف شده است بدون درنظر گرفتن همه جوانب در مذاکرات با گروه ۱+۵ به سادگی از دست برود.

وی با بیان اینکه ما فکر می‌کنیم که برخی در ایران به لبخند دشمن زیادی خوشبین هستند گفت: حضرت امیر می‌فرمایند دشمن جنگی شما زیرک است و وقتی شما خواب هستید به این معنا نیست که دشمن هم خوابیده است آن‌ها حتما در حال نقشه کشیدن علیه ما هستند. نگرانی ما این است که دوستان ما به این موضوع توجه جدی ندارند.

جعفری افزود: امروز در مجلس آقای حداد عادل در نطق میان دستور خود تعبر زیبای به کار بردند و آن این بود که کسی در این مجلس وجود ندارد که آرزویش موفق نشدن دولت باشد. ما معتقدیم که نظام برای روحانی، احمدی‌نژاد یا خاتمی نیست ما معتقدیم که همه باید در عین انصاف در انتقاد بر دستاوردهای نظام نظارت داشته باشند.

وی ادامه داد: بنابراین ما هم به آقای روحانی و هم به آقای ظریف گفته‌ایم که باید از انتقاد‌ها استقبال کنند و اصلا معتقدیم که همین انتقادهای ما بود که باعث شد که مقامات آمریکایی ناچار شوند اکنون اعتراف کنند به حق غنی سازی ایران. چرا که تیم مذاکره کننده هسته‌ای در جریان مذاکرات به طرف‌های غربی اعلام کرده‌اند که اگر حق ایران برای غنی سازی را به رسمیت نشناسند برای ادامه مذاکرات به سختی تحت فشار هستند.

جعفری در خاتمه گفت: بنابراین دولت باید از انتقادات دقیق، کار‌شناسانه و منصفانه استقبال کند و اصلا آقای روحانی باید برای این دسته از منتقدان دلسوز جایزه تعیین کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٢-١٣٩٢, ١٠:۵۴

   

پر مبحث ترین ها