سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تخت روانچی:

فضای رقابتی شدیدی برای روابط با ایران بوجود آمده است

بروز شده : ٧-١٢-١٣٩٢, ٠٢:٠٨    نسخه چاپی    
وی با اشاره به این که مذاکرات هسته ای اولویتی که داشت در راس کارهای وزارت خارجه دولت یازدهم قرار گرفت، افزود: با پیشرفت و در مذاکرات و ایجاد فراغت دولت و دستگاه دیپلماسی به روابط با امریکا لاتین توجه کرده و باب دیدار و گفت وگو با مقامات این کشورها نیز گشوده شد.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت که پس ازتوافق هسته ای فضای رقابتی شدیدی برای روابط با ایران در بین کشورهای مختلف بویژه اروپا بوجود آمده است.

به گزارش ایرنا، مجید تخت روانچی سه شنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود : در این مدت وزرای خارجه، هیات های پارلمانی واقتصادی مختلفی ازاروپا که برخی از این کشورها عضو گروه 1+5 هستند، به ایران آمده اند.
وی اظهارکرد: مقامات ایرانی درگفت وگو با هیات های اروپایی عضو گروه 1+5 که به تهران سفر کرده اند، درباره مسایل هسته ای و روابط دوجانبه گفت وگو کرده اند.

وی با اشاره به این که مذاکرات هسته ای اولویتی که داشت در راس کارهای وزارت خارجه دولت یازدهم قرار گرفت، افزود: با پیشرفت و در مذاکرات و ایجاد فراغت دولت و دستگاه دیپلماسی به روابط با امریکا لاتین توجه کرده و باب دیدار و گفت وگو با مقامات این کشورها نیز گشوده شد.
تخت روانچی افزود : کشورهای امریکای لاتین با توجه به توافق هسته ای تمایل زیادی به روابط با تهران نشان داده اند.

معاون اروپا وآمریکای وزیرامور خارجه کشورمان با اشاره به گفته های وزیر امور خارجه مبنی براینکه دستور عملی به غیر ازموضوع هسته ای وجود ندارد، گفت : تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران نه مجاز است و نه درپی برقراری مسائل دوجانبه با آمریکا است .

مجید تخت روانچی معاون اروپا وآمریکای وزیر امور خارجه کشورمان افزود : یکی از حوزه های جدی دولت یازدهم سیاست خارجی بود زیرا رئیس جمهوری در دوران تبلیغات انتخاباتی تاکید بسیار زیادی در وزارت امور خارجه وفعالیت های این وزارتخانه با سایر دول بودند.

وی با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه فعالیت های خود را نسبت به غرب دوچندان کرد ادامه داد: باید به سیاست خارجی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد، زیرا فضاهایی که علیه جمهوری اسلامی ایران ساخته شده بودند مطلوب نبود.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر تعامل سازنده با دنیا تاکید زیادی کرده است گفت : در ارتباط با آمریکا شرایط خاصی وجود دارد به گونه ای که این کشور باید از موضع برابر با ما صحبت کند ونباید درامور داخلی ایران دخالتی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی باید ملاک های جمهوری اسلامی ایران را مورد قبول خود قرار دهند خاطرنشان کرد : مذاکرات هسته ای در راس فعالیت های وزارت امور خارجه قرار دارد به گونه ای که در گفت وگو با 1+5 مباحث هسته ای را دنبال می کنیم.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با اشاره به روابط دوجانبه و چندجانبه با سایر کشور ها اضافه کرد: جای همکاری بیشتر با کشورهای اروپایی وجود دارد.
تخت روانچی با اشاره به سفر هیئت های اقتصادی به ایران اظهارداشت: پس از توافقنامه ژنو سایر کشور ها برای انجام کارهای تجاری به ایران سفر کردند به گونه ای که در این راستا فضای جدیدی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه با کشورهای آمریکای لاتین رابطه خوبی داریم افزود: مذاکرات هسته ای انرژی زیادی را از دولت گرفته است، به گونه ای که تمرکز اصلی را بر روی مذاکرات هسته ای گذاشته ایم.
معاون اروپا وآمریکای وزارت امور خارجه با بیان اینکه پس ازفراغت به کشورهای آمریکای لاتین سفر کرده ایم، افزود: جمهوری اسلامی ایران خواهان برقراری رابطه خوبی با این کشور هاست.

تخت روانچی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا مذارکات دوجانبه با آمریکا در دستور کار است یا خیر گفت : مذاکره با آمریکا در دستور کار قرار ندارد به گونه ای که مذاکرات ایران با دولت آمریکا در چارچوب بحث های هسته ای صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به گفته های وزیر امور خارجه مبنی بر اینکه دستور عملی به غیر از موضوع هسته ای وجود ندارد گفت : جمهوری اسلامی ایران نه مجاز است و نه درپی برقراری مسائل دوجانبه با آمریکا هستیم.
معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه افزود: آمریکا باید صداقت خود را بدون اتلاف وقت و زیاده خواهی نشان دهد.

تخت روانچی درپاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه مهم ترین محورهای گام نهایی مذاکرات ایران و 1+5 چیست خاطرنشان کرد : مبنای مذاکرات توافقنامه ژنو است، به گونه ای که براساس توافقنامه ژنو به ادامه فعالیت های خود خواهیم پرداخت.

وی غنی سازی، محدوده غنی سازی، ظرفیت، آب سنگین اراک، لغو تحریم ها را از جمله محورهای گام نهایی دانست وگفت: پرونده ایران پس از دور نهایی باید عادی شود.
معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه افزود: در مذاکرات وین تاکید کردیم که چیزی را نه اضافه و نه کم در خصوص مذاکرات توافقنامه ژنو قبول خواهیم کرد.

تخت روانچی با اشاره به اینکه برخی ازکشور ها ممکن است علاقه داشته باشند که متن توافقنامه ژنو را عوض کنند گفت : این امر امکانپذیر نیست.
وی با اشاره به اینکه دستور کار وین کاملا مشخص است گفت : تمرکز جمهوری اسلامی ایران بر روی مسائل هسته ای است.

معاون اروپا وآمریکای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه براساس توافقنامه ژنو باید به قطعنامه هایی که برعلیه ایران اعمال شده است پرداخته شود گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ یک از این قطعنامه ها را قبول ندارد زیرا قطعنامه های اعمال شده ظالمانه و ناعادلانه است.

تخت روانچی با اشاره به اینکه تمامی تحریم ها از دید مردم و دولت ایران مردود است افزود: کسی نمی تواند کلمات توافقنامه ژنو را جابجا کند.

وی با اشاره به پیش بینی سخت بودن رسیدن به یک جمع بندی در دوره بعدی مذاکرات گفت: پیش بینی کار سختی است ما به عنوان دیپلمات باید با خوش بینی کار را جلو ببریم و ما با جدیت و حسن نیت وارد مذاکرات شدیم و خواستاریم که مذاکرات به پیش برود اما تحت هر شرایطی این کار را نخواهیم کرد هم چنین صراحتا اعلام کردیم اگر طرف مقابل زیاده خواهی کند وموضوعاتی خارج از دستور کار و متن توافق نامه ژنو را مطرح کرده و به توافق نامه اضافه کند قطعا کار مشکل خواهد شد و ما نمی دانیم که آیا آن ها این قصد را دارند یا خیر؟ بنابراین نمی توان پیش بینی کرد در عرض این چند ماه به جمع بندی برسیم یا نه و اگر بخواهیم دور اول مذاکرات وین را ملاک قرار دهیم می بینیم که در دور اول در مجموع برداشتی که ما داشتیم برداشت منفی از طرف مقابل نبوده و همان طور که ما علاقه داشتیم این علاقه را نیز در طرف مقابل دیدیم که این خود یک جنبه مثبت بود.

تخت روان چی ادامه داد: از طرفی دیگر نحوه عملکرد برخی رفتارهای طرف مقابل ما را ناامید می کند واگر کسی مایل باشد کار به پیش برود قطعا زیاده خواهی های خود را مطرح نمی کند و ما با دو پدیده مواجه هستیم از یک طرف این که دیدیم در مذاکرات اخیر طرف مقابل جلو آمده واحساس می کنیم فضای نسبتا مثبتی در مذاکرات است از طرفی دیگر برخوردهای ناشایستی را از طرف مقامات آمریکایی شاهد هستیم که باعث می شود قضاوت در رابطه با این که طی پنج ماه آینده به توافق برسیم کمی مشکل می شود.

معاون اروپایی وزارت امور خارجه کشور تصریح کرد : ما از طرف خودمان در پیشبرد مذاکرات مطمئن هستیم. هنگامی که مقام معظم رهبری فرمودند که من امیدی به مذاکرات ندارم اما به تفاهمات تعهداتمان پایبند هستیم واین به آن معنی است که ما از تعهداتمان عدول نخواهیم کرد و آن را اجرا کرده و با حسن نیت مذاکرات را ادامه خواهیم داد. هم چنین باید توجه داشت که به هیچ عنوان چشم بسته وارد مذاکرات نخواهیم شد و ما صرفا به قول هایی داده می شود اکتفا نمی کنیم و بسیار هوشیار هستیم و به جلو رفته و امیدواریم که طرف مقابل با همان حسن نیتی که ما وارد مذاکرات می شویم آنها نیز حسن نیت داشته باشند.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درپاسخ به این سوال مبنی بر این که سختی مذاکرات آینده درچه چیزی است اظهارداشت: جنس موضوعاتی که درمذاکرات وجود دارد ساده نیست و ما شاید به یک نحوی در گام اول خیلی از این موضوعات را داشتیم اما گام اول در یک دوره موقت شش ماهه بود ما درحال حاضر برای یک دوره طولانی تر به پای مذاکره رفتیم و آن را می خواهیم شروع کنیم هم چنین موضوعاتی وجود دارد که هم از دید ما بسیار مهم و حساس است هم از دید دیگر طرفین مذاکره کننده. ما خطوط قرمزی داریم هر چه قدر هم سخت باشد از آن عبور نکرده و به روشنی برای طرف مقابل بیان کردیم و ما هیچگاه اجازه نمی دهیم سایتی بسته شود و این را بسیار صریح و روشن گفته ایم فکر می کنیم طرف مقابل این را متوجه شده است هم چنین صراحتا اعلام کردیم که مواد غنی شده از ایران خارج نخواهد شد.

وی بااشاره به فشارغربی ها برموضوع تحقیق وتوسعه کشورمان ازجمله توسعه سانتریفیوژها تصریح کرد: این یکی از موضوعاتی است که ما در آن بسیار جدی هستیم و به هیچ عنوان در ارتباط با فناوری هسته ای کوتاه نخواهیم امد به دلیل این که بحث تولید مواد یک بحثی است که به آینده کشورمان مربوط می شود و ما نمی توانیم نسل آینده را از چیزی که حق آنهاست محروم کنیم براین اساس ما هیچ محدودیتی را قبول نکرده زیرا نه تنها برای نسل آینده است بلکه آینده کشورمان نیز به آن ربط دارد ما درزمینه مباحث پیشرفته کشورمان می شود به هیچ عنوان کوتاه نخواهیم آمد.

تخت روان چی گفت: آن ها خواستار محرومیت ما ازغنی سازی 20 درصد درحالی که ما حاضر بودیم یک تبادلی را انجام داده وخواستیم روسای جمهوری ترکیه وبرزیل و رسیدن به یک تفاهم در این رابطه خواستیم تبادلی را انجام دهیم و20 درصد را برای صفحه سوخت طبقاتی ایران از آن ها بگیریم که آن ها این کار را انجام نداده ویک سری قطعنامه های تحریمی را علیه کشورمان روانه کردند که این موضوع باعث شد دانشمندان هسته ای کشورمان تلاش خود و رسیدند به جایی که غنی سازی 20 درصد را انجام داده وبه صفحه سوخت رسیدند و از این نظر ما خودکفا شدیم بنابراین چه کسی می تواند جلوی یک دانشمند ایرانی را بگیرد تا کار تحقیقاتی اش را انجام ندهد.

معاون اروپایی وزارت امورخارجه کشور با اشاره به منتشر شدن روایت هایی نادرست از سوی آمریکا دررابطه با توافق نامه ژنو وبرای این که در گام نهایی ما با چنین بیانیه هایی روبه رو نشویم چه کار باید کرد اظهارداشت: نوع عملکرد طرف مقابل به ما درس می دهد و ما باید کاملا هوشیار باشیم و درارتباط با توافق ژنو به نظر من آن ها یک بداخلاقی کردند ساعت 5 صبح به وقت ژنو توافق نامه ژنو نهایی شد. وزیر امور خارجه کشورمان خواستار این شدند تا این متن توافقنامه به سرعت ترجمه شود و در اختیار رسانه ها قرار گیرد این نشان می دهد ما چیزی را برای پنهان کردن نداشته و نداریم اما طرف مقابل از جمله آمریکا پس از این که توافق نامه 5 صبح نهایی شد نیم ساعت پس از آن در سایت کاخ سفید متنی را انتشار دادند و ˈفکت شیتˈ و در آن مطالبی را که در توافق ژنو بود با نوع کلماتی که مورد توجه شان بود آن را اعلام کردند و بعضی از مباحث توافق نامه ژنو را مانند بحث غنی سازی را حذف کردند درحالی که درتوافق نامه ژنو در دو قسمت به آن اشاره شده است یکی در قسمت مقدماتی و دیگری در گام آخر.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افزود : پس از گذشت یک هفته روزنامه معروف آمریکایی به نام واشنگتن پست اعلام کرد که روش اتخاذ شده از سوی کاخ سفید کار درستی نبوده حذف کردن بخشی از توافق نامه ژنو عملکرد بسیار منفی است براین اساس ما هوشیار هستیم تا جلوی چنین سواستفاده هایی را بگیریم و تا قسمتی اختیارات در دستمان وجود دارد زیرا آن ها می توانند هر چیزی را مطرح کنند اما واقعیت این است که ملاک ما آن چیزی است که تفاهم شده است.

تخت روانچی افزود : اعضای ان پی تی تعداد زیادی ازکشورها هستند بعضی از این کشور ها غنی سازی را در داخل کشورشان در حال حاضر انجام می دهند اما برخی دیگر این غنی سازی را ندارند. اعضای ان پی تی دو دسته هستند کشورهایی که دارای سلاح هسته ای هستند که 5 کشور تلقی می شوند وکشورهایی که مثل کشور ما سلاح هسته ای ندارند ومثل خیلی از کشورهای دیگر اما عضو ان پی تی هستند.

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: بعد از اینکه گام نهایی به اتمام رسید و همه تحریم ها لغو شد و بحث ما از شورای امنیت بیرون آمد، پرونده هسته ای ایران یک پرونده عادی می شود مثل بقیه کشور ها همچون ژاپن که غنی سازی دارد اما پرونده اش روند عادی را طی می کند. توسط آژانس نظارت می شود.

وی اظهار داشت: ما نیز قبل از سال 2006 پرونده مان عادی بود یعنی با پرونده ما به صورت عادی برخورد می شد، البته در اواخر آن سال آژانس یکسری قطعنامه هایی متاسفانه علیه ما تصویب کرد اما موضوع نهایتا درآژانس داشت دنبال می شد که به دلیل فشارهایی و همچنین یکسری کارهای غیر ضروری این پرونده را به نیویورک فرستادند و تحت نظارت شورای امنیت قرار گرفت.

تخت روانچی افزود: زمانی که پرونده ازاین روند خارج شود، پرونده ما همچون یک پرونده عادی مثل بقیه اعضای ان پی تی و در چارچوب مقرراتی که ما با آژانس داریم می شود.

معاون وزیر خارجه افزود: براساس آن توافق پادمانی که با آژانس داریم وبراساس مقررات ان پی تی ناظرین می آیند ونظارت می کنند، ما ملاکمان ان پی تی خواهد بود وبرآن اساس کار هایمان را جلو می بریم، غنی سازی را درایران خواهیم داشت، هیچ محدودیتی را بعد از پایان آن دوره نخواهیم پذیرفت.

وی تاکید کرد: درچارچوب مقررات آژانس ونظارت هایی که خواهد بود دست ما باز خواهد بود برای هرگونه فعالیت صلح آمیز هسته ای، بحث تحقیق وتوسعه، بحث غنی سازی درداخل ایران وهر نوع فعالیتی که ما در چارچوب ان پی تی برای مصارف صلح آمیز خواهیم داشت، کاملا برای ما انجام شدنی خواهد بود.

تخت روانچی دررابطه با ارزیابی ایران دربرخورد با صداقت غرب اظهارداشت: همانطور که شما می دانید یک کمیته ای در وزارت خارجه است، این کمیته جلسات منظمی با حضور مدیرکل وزارت خارجه دارد. ریاست این کمیته به عهده آقای بعیدی نژاد است که جلسات کار شناسی ما را در خارج از کشور نیز وی مدیریت می کند. با عضویت افرادی از ارگانهای ذیربط و این کمیته به طور منظم جلسه دارد، نظارت می کند تا ببیند که طرف مقابل کارش را به درستی انجام می دهد یا خیر که اتفاقا ما خیلی دقیق این مسئله را دنبال می کنیم و اگر به موردی بخوریم که در طرف مقابل کاستی مشاهده کنیم، حتما با خانم اشتون و طرف مقابل مطرح می کنیم، تا به حال ما موضوع جدی که بخواهد توافق را به مخاطره بیندازد، ندیدیم.

وی در ادامه افزود: در ارتباط با تعهدات خودمان گزارشات اخیر آژانس نشان می دهد که ایران کاملا به تعهداتش پایبند بوده وتا به حال خوشبختانه توافق گام اول درارتباط با توافقنامه ژنو به آرامی درحال انجام است وبا مشکل خیلی پیچیده ای روبرو نشده ایم.

وی درباره سفر آتی کا ترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران اظهار داشت: یک زمان اولیه یعنی 19 و 20 اسفندماه برای این سفر تعیین شده ولی ما منتظریم که از دفتر وی به طور قطعی این تاریخ مورد تائید مجدد قرار گیرد، اما قطعا قبل از دور بعدی مذاکرات وین که 26 اسفند است، اشتون به ایران سفر خواهد کرد، اما نکته مهم آنکه وی از طرف کشورهای 1+5 به ایران سفر نخواهد کرد. اشتون از طرف اتحادیه اروپا و به عنوان مسئول این اتحادیه به ایران سفر می کند و طبیعتا موضوع هسته ای یکی از موضوعات مهمی خواهد بود که در سفر وی مطرح خواهد شد.

تخت روانچی افزود: ما فکر می کنیم این سفر یک حرکت مهمی خواهد بود و شروع یک حرکت جدید بین ایران و مجموعه اروپایی خواهد بود. مقدمات سفر فراهم شده و طی تماس هایی که با دوستانمان در بروکسل داشتیم فقط منتظر هستیم که تاریخ دقیق از طرف دفتر اشتون به ما اعلام شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٢-١٣٩٢, ٠٢:٠٨

   

پر مبحث ترین ها