سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف تشکیل محور چهارجانبه برای حل بحران سوریه با حضور ایران، قطر، ترکیه و عراق را رد کرد

بروز شده : ٧-١٢-١٣٩٢, ٢١:٢۶    نسخه چاپی    
ما به عنوان قربانی که در حملات تروریستی اخیر هموطنانمان را از دست دادیم معتقدیم که همه کشورهای منطقه در زمینه امنیت، منافع مشترک دارند و باید به مقابله با تروریسم بپردازند.
وزیر امور خارجه تشکیل محور چهارجانبه برای حل بحران سوریه با حضور ایران، قطر، ترکیه و عراق را رد کرد و گفت: این موضوع صحت ندارد اما اعتقاد داریم تنها راه حل بحران انسانی سوریه که حقیقت جهان اسلام را خدشه دار کرده، راه حل سیاسی است.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمد جواد ظریف» عصر امروز (چهارشنبه) در نشست مشترک خبری خود با «خالد بن محمد العطیه» وزیر خارجه قطر افزود : به رغم برخی اختلافات با مسوولان قطری اما در زمینه لزوم حل بحران در سوریه از طریق راه غیر نظامی با قطر اشتراک نظر داریم.
رییس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: هر دو کشور بر این باورند که جنگ در سوریه نمی تواند ادامه داشته اشد، سرنوشت مردم سوریه را خودشان تعیین می کنند و دیگر اینکه ما باید به مردم سوریه کمک کنیم؛ این موارد باعث نزدیکی مواضع دو کشور به همدیگر می شود.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره این موضوع که ایران چگونه تجربه خود را در زمینه مبارزه با تروریسم در اختیار سایر کشورها قرار می دهد، گفت: ما به عنوان قربانی که در حملات تروریستی اخیر هموطنانمان را از دست دادیم معتقدیم که همه کشورهای منطقه در زمینه امنیت، منافع مشترک دارند و باید به مقابله با تروریسم بپردازند.

وی با بیان اینکه مشکل تروریسم مربوط به یک کشور نیست، اضافه کرد: افراطی گری، درگیری های قومی و عدم امنیت مساله ای است که رفع آن، نیازمند همکاری همفکری و راه حل چند جانبه است.
ظریف تصریح کرد: ایران دست همکاری به سوی همه کشورهای منطقه برای رفع این معضل مشترک دراز می کند.

** ایران و قطر منطقه آزاد تجاری ایجاد می کنند
ظریف در ادامه این نشست مشترک خبرداد که ایران و قطر برای افزایش مبادلات تجاری مشترک، منطقه آزاد ایجاد می کنند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در این دیدار در باره مسائل منطقه ای و همکاری های مشترک بحث و گفت و گو کردیم، به سفر اخیر معاون وزیر امور خارجه ایران به قطر اشاره کرد و افزود: برای افزایش همکاری ها معاون وزیر امور خارجه قطر نیز بزودی به تهران سفر می کند.
ظریف با بیان اینکه در حوزه همکاری های اقتصادی نیز بحث های مفیدی داشتیم، اضافه کرد: با نگاه عملگرایانه و معطوف به حصول نتیجه می توانیم در این زمینه دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

رییس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: توافق شد کمیته کاری مشترکی برای بررسی و تقویت روابط دوجانبه تشکیل شود.
وزیر امور خارجه همچنین به ایجاد منطقه آزاد مشترک بین دو کشور اشاره کرد و گفت: این موضوع می تواند امکان مبادلات گسترده تر بخش خصوصی فعال دو کشور دوست و همسایه را فراهم کند.

وی روابط ایران و قطر را تاریخی توصیف کرد و اظهار داشت: ما از گذشته روابط بسیار خوبی از نظر تجاری داشتیم و امروز باید این روابط را ارتقا دهیم.
ظریف در بخش دیگری از سخنانش به گفت و گو و تبادل نظر در زمینه امنیت منطقه نیز اشاره کرد و گفت: امنیت منطقه نیازمند گفت و گو، تبادل نظر، همکاری و همفکری بین کشورهای سواحلی است و ما خوشحالیم که دیدگاه های مشترکی در این زمینه داریم.

وی خاطر نشان کرد: نگرانی های ایران و قطر از ادامه درگیری ها در منطقه از دیگر موضوعات گفت و گو بین وزرای خارجه دو کشور بود و امیدواریم که دیدگاه هایمان در این زمینه روز به روز به هم نزدیکتر شود.
وزیر امور خارجه قطر برای سفری چند ساعته امروز وارد تهران شده و دیدارهایی بامقامات کشورمان دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٢-١٣٩٢, ٢١:٢۶

   

پر مبحث ترین ها