سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واشنگتن پست: ایرانی ها آمریکا را هالو و بیش از حد مشتاق توافق می‌دانند

به نظر می رسد که ما به طور سازمان یافته در حال تیشه زدن به ریشه آنچه که از اعتبارمان باقی مانده است هستیم. ابتدا با توافق موقت و اکنون با رویکرد غیر مسئولانه مان نسبت به سوریه.
واشنگتن پست نوشت: چند روز پیش، شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آراء قطعنامه ای را تصویب کرد و در آن، از سوریه خواست فوراً حملات بر ضد شهروندان را متوقف کرده و دسترسی بی وقفه برای ارسال کمک های بشردوستانه به مناطق محاصره شده و مناطق مرزی با کشور همسایه را اجازه دهد و تهدید کرد که اگر سوریه در این مورد همکاری نکند «اقدامات نامشخص بیشتری» را علیه این کشور اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش تیک، در ادامه گزارش این روزنامه آمده است: این اقدام اولین موافقت روسیه با قطعنامه ای الزام آور بر ضد بشار اسد در سوریه، از زمان درگیری در این کشور، که تقریباً سه سال پیش شروع شد، را رقم زد. چین، که سه قطعنامه قبلی را به همراه روسیه وتو کرده بود، در تصویب این اقدام به روسیه پیوست. این یک طنز بی رحمانه است، و برای روسیه که از بشار اسد حمایت می کرد یک طنز نفع پرستانه.

اما باید گفت برای دستیابی به این حرکت « مذاکرات طولانی طی هفته گذشته صورت گرفت.» در واقع، برای جلب همکاری روسها لازم بود که متن این قطعنامه همانقدر که در مورد اسد خشن بود در مورد شورشیان نیز خشن باشد.

آمریکا و دیگر حامیان قدرتمند این قطعنامه، به نبود ابزار مشخص اجرایی در این قطعنامه اعتراف کردند، قطعنامه ای که به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل دستور می دهد در مورد همکاری طرف در اجرای این قطعنامه، طی مدت سی روز، گزارش دهد. اما سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل، و دیگر افراد یادآور شدند که تهدید به « اقدامات بیشتر» به مراتب از زبانی که در قطعنامه قبلی به کار گرفته شده بود- قطعنامه ای که وتو شد و در آن آمده بود که شورا به اتخاذ اقدام پایبند است- قوی تر است.

با فراخواندن به مذاکرات سیاسی بیشتر، به دنبال مذاکرات شکست خورده ژنو، دولت اوباما خود نشان می دهد که با واقعیت فاصله گرفته است. البته، واقعیت شامل این تخیل نیست که یک دهه جنگ در حال «پایان یافتن» است. واقعیت به آمریکا اجازه نمی دهد شانه های خود را بالا انداخته و اعلام کند که صرفاً خواستار « ملت سازی در داخل سوریه» است. و واقعیت به این معنی است که وقتی شما مدت سه سال وقت تلف می کنید و برای حمایت از شورشیان دست به اقدام سریع و قاطع نمی زنید، کشور رابه سوی هرج و مرج سوق می دهد و موجی از پناهندگان را به کشور های اطراف سرازیر می کنید.

در ادامه گزارش واشنگتن پست آمده است: حتی موضوع دردسر ساز تر از نبود یک سیاست مشخص در قبال سوریه،تاثیری است که به طور مسلم روی تهران خواهد داشت. اکنون آنها آمریکا را هالو و بیش از حد مشتاق برای توافق تلقی می کنند که بر وضعیت ایران، به عنوان کشوری در آستانه هسته ای شدن،سرپوش می گذارد. مشاهده نمایش حاشیه ای سوریه باید مذاکره کنندگان ایرانی را متقاعد کرده باشد که یک امتیاز ناچیز برای آمریکا کافی است تا بقیه تحریم ها لغو کند.

الیوت آبرامز، معاون سابق مشاور امنیت ملی، در هفته جاری هشدار داد که ما باید در انجام چنین معامله ای با تهران مراقب باشیم. در یک گفتگوی مطبوعاتی، او توضیح داد:« بزرگترین نگرانی من آن است که دولت مذبوحانه به یک به شکل گیری یک موفقیت در سیاست خارجی پایبند است و بنابراین با دستیابی به توافقی موافقت خواهد کرد و ادعا خواهد کرد که این دستاوردی عظیم است، اما در واقع این معامله برای مهار و محدود کردن برنامه هسته ای ایران کار چندانی انجام نخواهد داد.»

اگر تا کنون این امر این چنین آشکار نبود، به طور حتم رویکرد مضحک ما در قبال سوریه تردید اندکی باقی خواهد گذاشت که آمریکا علاقه مند به حمایت از آن چه که با شدت و حدت بیان می کند نیست.
به نظر می رسد که ما به طور سازمان یافته در حال تیشه زدن به ریشه آنچه که از اعتبارمان باقی مانده است هستیم. ابتدا با توافق موقت و اکنون با رویکرد غیر مسئولانه مان نسبت به سوریه.

آبرامز می گوید: مشکل آن است که اکنون لفاظی از سوی ایران آغاز شده که حاکی ازآن است که هر گونه شرایطی همانند آنهایی که، به عنوان نمونه، به نظر من( کارشناسان ایران) درباره آن صحبت می کنند، برای ایران قابل پذیرش است، و ممکن است ایران فکر کند که وحدت گروه 1+5 ضعیف شده است که در این صورت ما، در بهترین حالت، مذاکراتی شدیدا دشوار را پیش رو خواهیم داشت و، در بدترین حالت، هیچ گونه توافقی در بین نخواهد بود.»

بنابراین درک می کنید که « دیپلماسی زیرکانه» به دور از تمایل به استفاده از قدرت آمریکا( قدرت اقتصادی و نظامی) به عنوان چراغ سبزی برای کشورهایی نظیر ایران، در جهت ادامه دادن به رفتارهای شان، عمل می کند. تا آنجا که« میانه رو هایی» در ایران وجود داشته باشند( من شخصاً فکر می کنم که این برداشت چرند است، اما اجازه دهید به منظور ادامه بحث چنین فرض کنیم)، آن وقت ضعف ما فقط موجب تضعیف آنها شده و جایگاه تندرو ها را تقویت می کند.

من فکر می کنم لازم است نشان داده شود که رفتار بد از جانب ایران به تهرانآسیب وارد می کند. به عنوان نمونه، من فکر نمی کنم موضع خودمان را تضعیف کنیم تا به روحانی به اصطلاح میانه رو یا محمد جوادظریف به اصطلاح میانه رو، که به تازگی از مقبره عماد مقنیه بازدید کرد، لطفی بکنیم. من فکر نمی کنم که چاره کار این است. من فکر می کنم چاره کار آن است که نشان دهیم دارای جبهه واحد، دست کم متشکل از 1+5 و آمریکا، هستیم و اینکه خودداری ایران از سازش، این کشور را با تحریم های بسیار شدیدتری روبرو خواهد کرد.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٢-١٣٩٢, ٠٩:۵٣

   

پر مبحث ترین ها