سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایستادگی هیات ریسه و معتدل های مجلس در برابر تندروها

مساله اصلی اینجاست که این عضو هیات رئیسه مجلس تاکید دارد که هواداران دولت نباید نگران استیضاح وزرا باشند. وی دلیلی می آورد که «جو مجلس اکنون جو استیضاح نیست و فضا بیشتر تحت تاثیر موضوع اقتصاد مقاومتی است. این جور مباحث خیلی جدی نیستند».
بعد از آنکه منتقدان وزیر آموزش و پرورش ۸۰ امضای طرح استیضاح او را به رخ کشیدند تا نشان دهند که عزمشان برای برکناری فانی جدی است، یک عضو هیات رئیسه مجلس به پیام نو گفت: «هیات رئیسه تا جای ممکن اجازه نمی دهد این استیضاح انجام شود».

علیرضا منادی سپیدان عضو هیات رییسه مجلس در گفتگو با پیام نو با اشاره به اینکه طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش هنوز به هیات رئیسه نرسیده است و در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز اصلا چنین بحثی تا کنون مطرح نشده است، گفت: «امکان دارد برخی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات هم موافق این طرح باشند اما وقتی این طرح در کمیسیون مطرح نمی شود شبهات را در مورد تخصصی و فنی نبودن آن بالا می برد، به عبارتی شاید این شبهه را ایجاد کند که بحث سیاسی است نه فنی و تخصصی».

مساله اصلی اینجاست که این عضو هیات رئیسه مجلس تاکید دارد که هواداران دولت نباید نگران استیضاح وزرا باشند. وی دلیلی می آورد که «جو مجلس اکنون جو استیضاح نیست و فضا بیشتر تحت تاثیر موضوع اقتصاد مقاومتی است. این جور مباحث خیلی جدی نیستند».

اما تاکید مخالفان وزیر آموزش و پرورش به وجود ۸۰ نماینده موافق طرح استیضاح در مجلس این تصور را ایجاد می کند که موضوع فعلا موضوعی جدی است. شاید هم حتی به تعداد این امضاها اضافه شود. با این همه منادی سپیدان از تاکتیک دیگری در هیات رئیسه برای برخورد با موج طرح های سوال و استیضاح سخن می گوید. وی توضیح می دهد: «طرح استیضاح هر وقت به هیات رئیسه برسد، قطعا دور جدیدی از مذاکرات توسط هیات رئیسه آغاز خواهد شد. ما قبل از مطرح شدن این طرح ها قطعا با طراحان و امضا کنندگان آن در مجلس و وزیر مربوطه در دولت صحبت می کنیم. مطمئن باشید هیات رئیسه مجلس نهم به راحتی اجازه نمی دهد که دولت یازدهم در اولین ماه های عمر خود هزینه های بزرگ بپردازد. هیات رئیسه تا جایی که بتواند جلوی طرح استیضاح و سوال از وزرا را خواهد گرفت».

منادی سپیدان ادامه می دهد: «سیاست هیات رئیسه و اکثریت نمایندگان مجلس هم همین است. این که نمی شود هر روز استیضاح و سوال داشته باشیم و به هر بهانه ای وزرا را به مجلس بکشانیم و فشار بیاوریم. استیضاح آخرین گزینه است و هیات رئیسه و قاطبه نمایندگان هم به این موضوع اعتقاد دارند».

اما چرا هیات رئیسه باید برای دولتی که چندان به لحاظ سیاسی هم پیمان او محسوب نمی شود چنین کاری بکند؟ البته همین هیات رئیسه برای دولت احمدی نژاد هم زیاد از این دست ریش سفیدی ها انجام داد، اما نهایتا چندان خیری هم ندید. این روزها شاید ترس از جدایی قسمتی از فراکسیون رهروان برای تشکیل فراکسیون جدید در مجلس، هیات رئیسه را کمی بیشتر پشت دولت قرار دهد. اما منادی سپیدان دلیل دیگری هم برای این حمایت مطرح می کند.

وی به پیام نو می گوید: «عملکرد این دولت در ماه های اول کارش بسیار بهتر از آن چیزی بود که همه انتظار داشتند و از این حیث دولت یازدهم نسبت به بسیاری از دولت های قبل از خود نمره بهتری گرفته است و این مورد قطعا مد نظر هیات رئیسه مجلس است. در چنین شرایطی و با چنین نگاهی قطعا هیات رئیسه اجازه نمی دهد که دولت به هر بهانه کوچکی تضعیف شود. استیضاح و سوال حق نمایندگان است اما هیات رئیسه هم این حق را دارد که بعد از اعلام وصول طرح های سوال و استیضاح درباره آن رایزنی کند».

مجلس دو قطبی ایران بعد از انتخابات ۲۴ خرداد سه قطبی شده است. تندروهایی که مخالف دولت روحانی هستند، اصلاح طلبان و مستقل هایی که همراهان این دولت در بهارستان محسوب می شوند و دست آخر هم اصولگرایان سنتی که هم انتقاد می کنند و هم دفاع.

گروه اول از همان مردادماه، یعنی موعد رای اعتماد وزرای کابینه جدید، نشان دادند همانقدر که در دفاع از دولت های نهم و دهم جدی بودند در انتقاد و تقابل با دولت یازدهم هم جدی هستند. حالا پس از تنها گذشت ۸ ماه از عمر دولت طرح استیضاح و سوال است که پشت سرهم توسط این جریان تهیه و وارد دستور کار مجلس می شود.

گروه دوم بهارستان نشینان همین اواخر طاقتشان طاق شد و گفتند اگر اوضاع اینگونه بماند برای خودشان فراکسیون جدید می زنند؛ فراکسیونی در حمایت از دولت یازدهم. گروه سوم اما که تا الان یکی به نعل زده اند یکی به میخ، خیلی دلشان نمی خواهد با تشکیل فراکسیون جدید اکثریت مجلس را از دست بدهند.

ظاهر امر اینگونه حکایت دارد که تندروها تا کنون هر چه خواسته اند کرده اند. در باطن این مناسبات اما امکان دارد چیز دیگری در جریان باشد. شاید اصولگرایان معتدل به فکر نزدیک شدن بیشتر به دولت باشند، حداقل برای آنکه اکثریت خود در مجلس را از دست ندهند. علیرضا منادی سپیدان، عضو هیات رئیسه مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات در رابطه با طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش حرف هایی به پیام نو می زند که می تواند حکایت از تاکتیک جدید اصولگرایان سنتی برای تنظیم مناسبات با دولت و طیف های تندرو داشته باشد. به هر حال به نظر می رسد که علی لاریجانی نمی خواهد به واسطه عملکرد تندروها و تشکیل یک فراکسیون جدید در مجلس اکثریتش را از دست بدهد. اکثریتی که قبلا لاریجانی را به ریاست مجلس رسانده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٢-١٣٩٢, ١١:٠١

   

پر مبحث ترین ها