سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تکذیب نامه منتسب به ظریف درباره دفن ریچارد فرای

برخی سایت های خبری نامه ای منتسب به وزیر امور خارجه مبنی بر دفن پیکر ایران شناس آمریکایی در جوار مزار استادش «آرتور پوپ» در حاشیه زاینده رود اصفهان منتشر کرده اند.
یک منبع مطلع برخی اخبار منتشره مبنی بر نامه منتسب به «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه به «محمد نهاوندیان» رییس دفتر ریاست جمهوری درباره دفن پیکر «ریچارد نلسون فرای» ایران شناس آمریکایی در اصفهان را تکذیب کرد.

این منبع مطلع روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اصولا وزیر امور خارجه از چنین حقی برخوردار نیست که چنین دستوری بدهد.

برخی سایت های خبری نامه ای منتسب به وزیر امور خارجه مبنی بر دفن پیکر ایران شناس آمریکایی در جوار مزار استادش «آرتور پوپ» در حاشیه زاینده رود اصفهان منتشر کرده اند.
ریچارد نلسون فرای، ایرانشناس و شرق شناس برجسته آمریکایی، هفتم فروردین در سن 94سالگی در شهر بوستون درگذشت.

فرای بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه های کلمبیا و هاروارد بود و انتشارات فراوانی در ارتباط با تاریخ ایران داشت؛ از این شرق شناس به عنوان «برترین ایرانشناس معاصر جهان» یاد شده است که دکترای تاریخ خود را از دانشگاه هاروارد در سال 1946 دریافت کرد. رساله دکترای او درباره تاریخ بخارا بود.

ریچارد فرای وصیت کرده بود که پس از مرگش، او را در حاشیه زاینده رود اصفهان و در کنار قبر استادش پوپ دفن کنند.

انتشار این خبر، واکنش برخی گروه ها را در داخل کشور به همراه داشت؛ احمد سالک رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و نماینده مردم اصفهان هفته گذشته در تذکری در مجلس شورای اسلامی خواستار جلوگیری از دفن ریچارد فرای در کنار زاینده رود شد.

وی گفت: «جلوگیری از دفن این فرد ضروری است، زیرا زاینده رود به رودخانه مرده رود تبدیل شده است؛ پوپ استاد ریچارد فرای که با رضا قلدر ملاقات کرده و سارق محراب یک هزار و چندساله مسجد اصفهان است که اکنون در موزه نیویورک است. وی دلال عتیقه جات بود و ریچارد فرای نیز شاگرد او است.»

21 فروردین نیز جمعی از مردم اصفهان در اعتراض به تصمیم خاکسپاری ریچارد فرای در کنار زاینده رود در کنار مقبره پوپ تجمع کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠١-١٣٩٣, ١٨:٢۶

   

پر مبحث ترین ها