سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

موضوع آب سنگین اراک با ۵+۱حل شده است/

صالحی: مذاکره با آمریکا از 2.5 سال پیش آغاز شد

وزیر امور خارجه پیشین ایران تاکید کرد: در زمینه مذاکره با آمریکا، نخستین بار ما برای کسب اجازه، نزد مقام معظم رهبری رفتیم و ایشان شرط گذاشتند که مذاکرات فقط در زمینه هسته‌ای باشد و ما در آن زمان کار را شروع کرده بودیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: موضوع مجتمع آب سنگین اراک با 1+5 تقریبا حل شده است.

به گزارش عصر ایران، علی اکبر صالحی در مصاحبه با شبکه العام گفت: ایران 103 کیلوگرم از ذخایر اورانیوم بیست درصد غنی شده خود را به 5 درصد تغییر داده است.

العالم یکی از شبکه های صداوسیماست که برنامه های خود را به زبان عربی از طریق ماهواره پخش می کند.

صالحی افزود: ایران به گروه پنج به علاوه یک پیشنهادی درباره بازطراحی قلب تاسیسات اراک ارائه کرده و این شش کشور با آن موافقت کرده اند.

مذاکره با آمریکا

وزیر امور خارجه پیشین ایران تاکید کرد: در زمینه مذاکره با آمریکا، نخستین بار ما برای کسب اجازه، نزد مقام معظم رهبری رفتیم و ایشان شرط گذاشتند که مذاکرات فقط در زمینه هسته‌ای باشد و ما در آن زمان کار را شروع کرده بودیم.

صالحی خاطرنشان کرد: دو سال و نیم پیش بود که پس از کسب تکلیف از مقام معظم رهبری کار در زمینه مذاکره با آمریکا شروع شد و در ادامه، کار به دولت بعدی سپرده شد.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: در خصوص موضوع مربوط به آب سنگین اراک نیر با کشورهای عضو 1+5 مذاکره شد و پیشنهاد ما باز طراحی قلب راکتور اراک و کاهش پلوتونیوم تولیدی به میزان یک پنجم بود که مورد استقبال 1+5 قرار گرفت.

صالحی در عین حال اظهار داشت که برخی از کشورهای عضو 1+5 پیشنهاد ساخت راکتور آب سبک را به ایران دادند در حالی که آب سبک برای تولید برق و آب سنگین برای تولید رادیو داروهاست.

وی تاکید کرد: در زمینه غنی سازی پیشنهاد ما اجرای طرح پلکانی غنی سازی است که بر اساس آن 4 تا 5 سال تعداد دستگاه های سانتریفیوژ همین نسبت 20 هزار دستگاه باشد و بعد از آن به صورت تدریجی تعداد سانتریفیوژها را افزایش دهیم تا در سال به ظرفیت تولید 30 تن اورانیوم در سال برسیم و این موضوع همچنان جای بحث دارد و آنها می گویند که این طرح نیاز به تصمیم گیری سیاسی دارد.

پایان فرایند کاهش سطح اورانیوم غنی شده

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت : ایران فرایند کاهش سطح اورانیوم غنی شده را پایان داده است.

علی اکبر صالحی گفت: اقدام ایران به رساندن اورانیوم غنی شده از سطح 20 درصد به 5 درصد در دوازدهم آوریل جاری پایان یافت.
telegram 19dey.com
علي احمدي    30 فروردین 1393 23:09
اگر ما ولايتي حقيقي هستيم ومي بينيم كه مسولين دولت و مقام معظم رهبري مي خواهند از شر شيطان به دور باشيم ومنافع ملي ما تامين شود ديگر نق زدن ها نشانه خود خواهي است و نه ولايت خواهي .من به رهبري و دولت اعتماد دارم بخدا قسم خيلي هم زير خط فقرم ونق زدن ها را هم از بهره مندي از امتياز ات مادي اشخاصي مي بينم كه مثل من نيستند وخدا نمي خواهد كه از حال ما باخبر باشند ويا مثل ما باشند و...در نهايت آخرت هركس مهمان نيت وعمل خودمي باشد كه حاصل آن جز ندامت دنيا پرستان نخواهد بود.
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠١-١٣٩٣, ٢٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها