سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دكترلاریجانی درجمع مبلغان حوزه:

دشمنان از بیداری ایجاد شده توسط ایران در منطقه نگرانند

رئیس مجلس شورای اسلامی هدف دشمنان از اقدام علیه جمهوری اسلامی را نگرانی از بیداری ایجاد شده توسط نظام اسلامی ایران در منطقه عنوان کرد.
دکتر علی لاریجانی پیش از ظهر پنج‌شنبه در همایش مبلغین استان قم که در سالن دارالشفای مدرسه فیضیه قم برگزار شد در سخنانی با اشاره به ترور استادان دانشگاه عنوان کرد: اسامی دانشمندان هسته‌ای را جاسوسان به دشمن اعلام می‌کند و آنان نیز این اسامی را در قطعنامه‌ها آورده و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند تا آنها را به شهادت برسانند.

وی با بیان اینکه در صحنه بین‌المللی فضای کید و مکر و قدرت‌گرایی غالب است، افزود: مسئله هسته‌ای ایران موضوع مشخص و روشنی است اما هدف و مقصود دشمانان چیز دیگری است و آن بیداری ایجاد شده توسط انقلاب اسلامی در منطقه است که با خدمات روحانیت در سده‌های اخیر حاصل شده است.

لاریجانی افزود: باید قدر بیداری اسلامی را دانست و اگر دشمنان مسائل مختلفی از جمله انرژی هسته‌ای،‏ حقوق بشر، آزادی و دموکراسی را بهانه می‌کنند به دلیل آن است که از جای دیگری مضطربند و به همین دلیل به این موارد تکیه می کنند تا فشار را بر ایران تشدید کنند.

وی ادامه داد: آنها می‌دانند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست اما در این راستا ماجراجویی می‌کنند تا سدی در برابر بیداری انقلاب در منطقه ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: دشمنان وقتی تحریم ها را در این راستا موثر ندیدند به حذف فیزیکی روی آوردند که البته باید نیروهای امنیتی این موارد را خنثی کنند.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه آنها اعلام می‌کنند با تروریست در حال مبارزه‌اند اما خود دست به چنین اقداماتی می‌زنند و این وضعیت نشان از فضاحت غرب و آمریکاست.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: دشمنان بدانند با چنین اقداماتی نمی‌توانند مجرای واقعی و حقیقی ملت ایران را تغییر دهند چرا که این جریان به واسطه تلاش‌های امام راحل به ثمر نشسته و غیر قابل تغییر است.

تدابیر رهبری عامل موفقیت‌های هسته ای ‌است

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما مفتخریم به اینکه در مسئله هسته‌ای روی پای خود ایستاده‌ایم، خاطرنشان کرد: جوانان این کشور 25 سال مجاهدت کردند تا توانستند به این تکنولوژی دست یابند و اگر تدابیر رهبری در این زمینه نبود این جریان به وقوع نمی‌پیوست.

وی در ادامه با بیان اینکه رهبری در سال‌های قبل فرمودند که نباید به دست چدنی آمریکا اعتماد کرد، گفت: سیستم آمریکا تعریف شده است و رئیس جمهور آن تنها پنج درصد در تغییر سیاست‌های کلی آن نقش دارد.

وی افزود: آنها روشی برای تسلط در منطقه را دنبال می‌کنند و در این راستا همه تلاششان را به کار گرفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران سالها به غرب و آمریکا در خصوص مسئله هسته‌ای فرصت داد افزود: آنها در این زمینه فریب کاری کردند و اگر رهبری خصوصیت انقلاب را استکبار ستیزی عنوان می‌کند این یک امر احساسی نیست بلکه کاملا منطقی و نشان از شناخت نیات دشمنان دارد.

روحانیت باید در گسترش تفکر شیعی و عمق بخشی به تفکر دنیای اسلام تلاش کند

وی در بخش دیگری از سخنان خو با بیان اینکه سنت عزاداری ریشه در ملت ما دارد افزود: محرم فرصت بازسازی فکری و معنوی برای جامعه است که عمده مسئولیت در این راستا نیز بر عهده روحانیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روحانیت در 500 ساله اخیر مسئولیت مهی را بر عهده داشته است به چند رسالت مهم روحانیت اشاره کرد و افزود: حفظ مذهب تشیع در ابعاد مختلف فقهی و احکامی وظیفه بسیار مهم روحانیت است.

وی خاطرنشان کرد: قدرتی که تشیع به سایر مردم دارد دیگر افکار موجود در جهان ندارند و این امر نیز به دلیل حقانیت شیعه و تسلط بر عقلانیت وروش ضد ظلم این مکتب است که بسیار تاثیر گذار است.

لاریجانی با بیان اینکه قدرت فکری و عملی شیعه در جهات عقلانی و سیاسی بسیار بارز است افزود: اشائه و گسترش تفکر شیعی و عمق بخشی به تفکر مردم خاورمیانه و همچنین دنیای اسلام رسالت مهم یگر روحانیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی حفظ استقلال و تمامیت ارضی و همچنین منافع ملی را بر عهده روحانیت دانست و عنوان کرد: خدماتی که روحانیت در سال های قبل ارائه کرد باعث بیداری مردم و پیروزی انقلاب اسلامی شد و این مسیر بعد از انقلاب نیز ادامه داشت.

لاریجانی حمایت و رسیدن به درد مردم را از دیگر وظایف روحانیت برشمرد و افزود: با مردم زندگی کردن از امتیازات روحانیت است و آنها همواره وظیفه دارند در برابر نارسایی‌ها و مشکلات به مسئولین تذکر دهند که این امر از خصوصیات بارز روحانیت است.

وی خاطرنشان کرد: روحانیت مقامات را به رابطه با مردم نمی‌فروشد و همواره خود را همدل و همراه مردم می‌داند و با آنها هم نوا می‌شود که این امر تأثیرات بسزایی نیز داشته است.

محرم و صفر فرصت خوبی است تا جامعه از لحاظ مبنا محکم شود

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه انقلاب از بصیرت روحانیت آغاز شد تصریح کرد: دشمنان موتور محرک انقلاب را درک نکردند و در این زمینه دچار اشتباهات تاکتیکی می‌شوند.

وی تبلیغ مبلغان در ماه محرم و صفر و همچنین ماه مبارک رمضان را در دو بعد مورد بررسی قرار داد و ظهار داشت: روحانیت می‌توانند در این مدت به تحریک احساسات دینی بپردازد که البته این امر درستی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بعد دیگر روحانیت می‌تواند در این مدت این حادثه بزرگ عاشورا را بازسازی فکری معنوی و سیاسی و آن را برای جامعه تبیین کند.

وی با بیان اینکه امروز در جامعه روش کتابخانی متعارف نشده است و بیشتر معلومات به صورت شفاهی انتقال می‌یابد افزود: کتابخانی در کشور رایج نیست و ایام محرم و صفر فرصت طلایی است که وقتی سنت جامعه تکیه بر روش شفاهی دارد و به روحانیت نیز اعتماد دارد باید از این فرصت استفاده تام و تمام را کرد.

لاریجانی افزود: کسی توقع ندارد که روحانیون بر حوادث روزانه کشور مسلط باشند اما آن چیزی که جای آن خالی است و نیاز و ضرورت جامعه به نظر می‌رسد تعریف شرایط سیاسی و معنوی به لحاظ مبنایی است که اگر در این راستا مبنای دین در اختیار جوانان باشد در این صورت آنها با این بادها نمی‌لرزند و در غیر این صورت با ایجاد شبهه منحرف می‌شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز صحنه جامعه پر از آرا و نظرات متفاوت است و در این زمینه احتیاج داریم تا جامعه بر فکر و تأمل کردن سوق پیدا کند و محرم و صفر فرصت خوبی است تا جامعه از لحاظ مبنا محکم شود.

وی با بیان اینکه رویکرد تشیع توجه به عقلانیت است افزود: عقلانیت بال محکم روحانیت است که باید این روش در منبرها و سخنرانی‌ها مورد توجه قرار گیرد.

روحانیون باید نقش ولایت فقیه را در منابر تبیین کنند

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به حواث پس از انتخابات اشاره کرد و گفت: اتفاقاتی که در سال گذشته رخ داد فلش اصلی توهین به مقدسات و اهل بیت‌(ع) بود این حوادث نشان داد که در بطن این ماجرا جویی چه بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حوادث روز عاشورا نشان از خشونت داشت اما دشمنان از این حرکت حمایت کردند که این حوادث باید برای کشور جنبه تنبه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر جامعه در پیروی از رهبری یکپارچه باشد چنین حوادثی نمی‌تواند مسیر و شرایط جامعه را تغییر دهد.
لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه کلید پیروزی در تبعیت از رهبری است افزود: روحانیون باید در منابر این مسئله را برای مردم تبیین کنند و امروز نیز دشمن رهبری را هدف قرار داده است چرا او است که می‌تواند از حقوق ملت و دین دفاع کند و دشمنان از این جایگاه می‌ترسند و حمایت روحانیت از رهبری نیز حمایت صنفی به شمار نمی‌رود بلکه یک واقعیت است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٩-١٣٨٩, ٢٠:١٢

   

پر مبحث ترین ها