سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

احمدي نژاد فردا چه خواهد گفت؟

به هرحال علاوه بر حضور احمدي نژاد در جمع هياتي ها و غيبت معنادار مشايي خبر سخنراني رييس دولت دهم آن هم در سالروز مناظره اي که هنوز آثار و حواشي آن در کشور ديده مي شود مي تواند قابل تامل باشد.
سخنراني رسمي محمود احمدي‌نژاد بعد از دوران رياست جمهوري‌اش در شامگاه سيزدهم خردادماه خبري بود که امروز يکي از سايتهاي نزديک به رييس جمهور سابق کشورمان روي خروجي خود قرار داد .سخنراني که گفته مي شود قرار است در مشهد و به مناسبت سالگرد مناظره جنجالي وي با ميرحسين موسوي (در سيزدهم خرداد سال 88)برگزار شود .

خبر برگزاري اين سخنراني رسمي درحالي مطرح است که محمود احمدي نژاد شنبه شب هم در يکي از هيات هاي مذهبي شرکت کرد .شرکت در مراسم مذهبي آن هم بدون حضور رحيم مشايي اگرچه غيرمنتظره بوده است اما از آنجايي که روابط مشايي و احمدي نژاد همواره مورد اعتراض چهره هاي مذهبي بوده بنابراين اين احتمال وجود دارد که غيبت مشايي به منظور کاهش انتقادها و البته جلب نظر ياران و حاميان قديمي رييس جمهور سابق صورت گرفته است. به هرحال علاوه بر حضور احمدي نژاد در جمع هياتي ها و غيبت معنادار مشايي خبر سخنراني رييس دولت دهم آن هم در سالروز مناظره اي که هنوز آثار و حواشي آن در کشور ديده مي شود مي تواند قابل تامل باشد.

اين مساله آنجا اهميت بيشتري مي يابد که سايت نزديک به او پيش بيني کرده است «محمود احمدي نژاد در اولين سخنراني خود به برخي اتهاماتي که اين روزها به دولتمردانش وارد شده، پاسخ گويد.»اين سايت البته به بازداشت بهمن شريف‌زاده و عبدالرضا داوري از نزديکان مشايي و احمدي‌نژاد اشاره داشته و در عين حال نوشته است«مهم‌ترين اتهامي که اين روزها دولت نهم و دهم با آن روبه‌رو شده و هنوز پاسخ روشني از سوي ياران احمدي‌نژاد به آن داده نشده، ماجراي 26 خودروي نهاد رياست جمهوري است که رسانه‌ها گزارش داده‌اند همچنان در اختيار ياران احمدي‌نژاد است.»

اين اولين سخنراني رسمي محمود احمدي نژاد در سالگرد خروج او از پاستور است. محمود احمدي نژاد در اين مدت هيچ گاه پاسخگوي سوالات خبرنگاران نبوده و اخبار غير رسمي که روايتگر گفته هاي او بوده نيز غالبا يا تکذيب يا با سکوت مواجه شده اند. به يک معنا اگر او فردا شب سخن بگويد پايان سکوت يکساله اي خواهد بود که مي تواند گمانه زني ها در مورد انتخابات رياست مهوري آينده را تقويت کند.
پيامدي که ابوالقاسم رئوفيان ،سخنگوي جبهه ايستادگي و دبير کل حزب اسلامي ايران زمين در گفتگو با آريا از آن سخن گفته است.

دل نگراني ها و درگيري ها پيامد سخنراني هاي احمدي نژاد بوده است
رئوفيان تاکيد کرده است:احمدي نژاد در زمان رياست جمهوري هروقت بناي صحبت در جاههاي مختلف را داشت يک استرس و دلشوره اي درفضاي جامعه به وجود مي آمد که باز چه مطالبي مي خواهد بگويد چراکه پيامد سخنراني هاي ايشان درگيري ها و دل نگراني ها و ايجاد چالش براي جامعه بود که به نفع نظام نبود .

وي افزود :سخنان احمدي نژاد نه تنها به نفع نظام نبود بلکه موجبات نگراني مسئولان نظام را فراهم مي ساخت بنابراين الان که احمدي نژاد که در جايگاه مسئوليت کليدي کشور نيستند ،نمي تواند اين اطمينان حاصل شود که صحبت هاي ايشان با پيامدهاي ناگواري مواجه نشود لذا اگر هم قرار براين است که احمدي نژاد صحبتي داشته باشد قاعدتا بايد صحبت ها حساب شده و در چارچوب انجام شود.
اين فعال سياسي تاکيد کرد:احمدي نژاد نبايد فضاي کشور را به سمت تهمت ،افترا و بهتان پيش ببرند .ايشان بايد در نظر داشته باشد وقتي رييس جمهور بودند سخنان زيادي عليه آقايان خاتمي و هاشمي مطرح مي کردند اما اين دو شخصيت هيچگاه در جايي به دفاع از خود نپرداختند لذا امروز هم اگر قرار است صحبتي مطرح شود بايد با در نظر گرفتن حساسيت زمان و اقتضائات امروز آنچه موجب امنيت جامعه مي شود ،صورت گيرد.

احمدي نژاد حق دارد حرفش را بزند
اما برخلاف رئوفيان، مجيد محتشمي،سخنگوي جبهه اصلاح طلبان نظر ديگري دارد .وي به آريا گفت:يکي از اصول بنيادين جوامع پيشرفته حق آزادي بيان است لذا همانطور که همه شهروندان مي توانند ازاين حق خود آگاهانه و مسئولانه استفاده کنند آقاي احمدي نژاد هم از اين قاعده مستثني نيستند.

دبير کل حزب آزادي افزود:دولت آقاي روحاني بايد فضاي عمومي جامعه را به سمتي سوق دهد که آزادي بيان به معناي واقعي آن تحقق پيدا کند.
اين فعال سياسي اظهار داشت:بايد به جريان اصولگراي کشور آموزش داد که حتي در دولت اعتدال که ريشه در اصلاحات دارد آزادي بيان براي مخالفان امري اجتناب ناپذيراست و براي ارتقاي فعاليت ها و سياست هاي دولت مي تواند امري ضروري تلقي شود.

وي اظهار داشت:ما از همه شخصيت ها از جمله آقاي احمدي نژاد دعوت مي کنيم آزادانه،محترمانه و منصفانه به نقد سياست هاي دولت يازدهم بپردازند طبعا دولتمردان و کارگزاران هم بايد با جان و دل پذيراي نقد موافقين و مخالفين باشند تا بدين طريق در جهت اصلاح امور و ارتقاي سياست ها وعملکرد دولت گام بردارند .از اين نگاه ما آزادي نقد را به عنوان نعمت و موهبت الهي تلقي مي کنيم.

محتشمي تاکيد کرد:اگر امکان آزادي نقد در دولت هاي نهم و دهم وجود داشت چه بسا آسيب هاي فراواني که به کشور وارد شد را شاهد نبوديم .آزادي موهبت الهي است و اسلام منادي آزادي است دولت يازدهم هم با دست گشاده و باز انتظار نقد آزادانه و محترمانه منتقدين را دارد.
وي اظهار داشت:حتي اگر منتقداني چون آقاي احمدي نژاد به دنبال حاشيه سازي باشند بازهم آزادي بيان براي کشور مفيد خواهد بود لذا ما نبايد از نقد آزادانه موافقين و مخالفين بهراسيم .دولت يازدهم بايد تلاش کند آزادي نقد آگاهانه و مسئولانه در کشور نهادينه شود لذا با وجود پيش فرض و دادن پيش بيني هايي که احتمالا با طرح موضوعات از طريق آقاي احمدي نژاد و ساير منتقدين به وجود خواهد آمد، نبايد مانع آزادي بيان شد.

محتشمي گفت:ما اصلاح طلبان از اصولگرايان مي خواهيم براي يک بار هم که شده بپذيرند سياست ها و عملکرد دولت و دو قواي مقننه و قضاييه مي تواند در بوته نقد قرار گيرد و از طرفي بياموزيم که بعد از نقد آزادانه مچ هيچ کس گرفته نخواهد شد.

وي افزود:مسير تکاملي و تمدن ساز جوامع بشري از مسير نقد آزادانه که گوهر اصلي آزادي بيان است ،تحقق مي يابد. اگرچه وجود حواشي در هر سخنراني، بيانيه و اثر قلمي قابل تصور است اما همه اينها نبايد مانع آزادي سخن و قلم شود اين مسئوليت خطيري است برعهده دولت يازدهم و شخص آقاي روحاني که مي بايست حافظ و مدافع آزادي بيان در جامعه باشد.

منبع: آریا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٣-١٣٩٣, ١٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها