سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نگارش متن توافق مشترک جامع با حضور عراقچی و اشمید آغاز شد

هر زمانی که انتظارات بیش از اندازه و زیاده خواهی هاوجود داشته باشد،مانع پیشرفت مذاکرات خواهد بود و این یک اصل است .
سید عباس عراقچی و هلگا اشمید معاونین وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست جانبه ای، کار نگارش متن مشترک جامع توافق هسته ای را آغاز کردند.


به گزارش ایرنا،کار نگارش متن توافق جامع هسته ای درحالی از ساعت 15 به وقت محلی در سومین روز از ششمین مرحله مذاکرات هسته ای وین، آغاز شده است که پیشتر قرار بود عراقچی و اشمید از صبح امروز ( جمعه) کار نگارش متن را آغاز کنند اما به توافق دو طرف به خاطر انجام رایزنی های دوجانبه و داخلی، این اقدام برای ساعاتی به تعویق افتاد.

قبل از برگزاری نشست دوجانبه عراقچی و اشمید به منظور نگارش متن مشترک توافق جامع، معاونین وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در نشست دو جانبه ای در هتل کوبورگ وین، با یکدیگر به رایزنی پرداختند که این گفت و گو نزدیک به دو ساعت به طول انجامید.

ششمین دور از مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 به میزبانی اتریش موسوم به وین 6 که آخرین دور از گفت و گو های طرفین قبل از پایان مهلت تعیین شده در توافق موقت ژنو ( 20 جولای) خواهد بود از 11 تیرماه آغاز شده و قرار است تا 29 تیرماه ادامه داشته باشد.

وزیرخارجه ایران روز چهارشنبه در بدو ورود به وین در گفت و پو با خبرنگاران تاکید کرد: من و همکارانم با آمادگی کامل برای حضور در آخرین مرحله مذاکرات هسته ای قبل از 20 جولای با هدف دستیابی به توافق جامع به وین آمده ایم و اگر طرفین ما هم اراده سیاسی برای دستیابی به توافق جامع را داشته باشند، این هدف محقق خواهد شد.

محمد جواد ظریف با تاکید براینکه درمذاکرات زیاده خواهی ها و تحمیل را نخواهیم پذیرفت، افزود: هر زمانی که انتظارات بیش از اندازه و زیاده خواهی هاوجود داشته باشد،مانع پیشرفت مذاکرات خواهد بود و این یک اصل است .

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: ما هیچ چیزی بیشتر از حقوق خود نمی خواهیم و آماده هستیم تا نگرانی های بین المللی را هم برطرف کنیم اما معتقدیم که تحمیل نظرات راه مذاکره نیست و هیچوقت به تحمیل تن نداده و در این دور از مذاکرات نیز هیچ تحمیلی را نخواهیم پذیرفت.

ظریف همچنین درپیام ویدیویی خود که به نام ملت ایران منتشر شده، خاطرنشان کرد: در مدت زمان باقی مانده تا 20 جولای و مرحله ششم مذاکرات هسته ای فرصت منحصر به فردی داریم تا تاریخ ساز باشیم و به توافقی جامع درمورد برنامه هسته ای ایران دست یافته و به بحران غیر ضروری که ما را از پرداختن به چالش های مشترکی نظیر رخدادهای وحشتناک چند هفته گذشته در عراق بازداشته است، پایان دهیم.

وزیر خارجه ایران با تاکید براینکه در کنار همکارانش در وین تمام تلاش خود را برای رسیدن به راه حل منطقی و پایدار بکار خواهد بست، تصریح کرد: ما داریم تلاش می کنیم تا به توافقی دست یابیم نه یک توافق خوب یا توافقی بد، بلکه توافقی عملی و پایدار و هر توافقی اساسا نتیجه درک مشترک و نه تحمیل مواضع یک طرف و طرف دیگر است.

ظریف همچنین خاطرنشان کرد: ما آماده ایم با تمهیداتی قاطع تضمین کنیم که برنامه هسته ای مان همواره صلح آمیز می ماند، هنوز برای پایان دادن به این افسانه که ایران بدنبال ساخت بمب است، فرصت باقی است و ما برای اثبات این ادعای خود ، سابقه ای 250هزار ساله از عدم تجاوزگری داریم.

مذاکره کننده ارشد ایران، در پایان اظهار داشت: دولت من به پایان دادن به این بحران غیر ضرور تا 20 جولای ( 29 تیر) متعهد است و امیدوارم همتایان من نیز اینگونه باشند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۴-١٣٩٣, ٢٣:۴۶

   

پر مبحث ترین ها