سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در حاشیه رابطه دولت با بزرگان سیاسی؛

هاشمی رفسنجانی و دولت یازدهم

حتی در مصاحبه ای که چند هفته قبل با حجت الاسلام اکرمی انجام دادیم ایشان نیز دکتر روحانی را شخصیتی مستقل دانستند که نه به نظرات آیت الله هاشمی عمل می کند و نه به نظرات اصلاح طلبان! در واقع دولت سعی دارد خط کشی خود با حامیان انتخابات سال 92 را روز به روز پر رنگتر کند و حامیان معنوی دولت نیز از این اتفاق ناراضی نیستند.
از آغاز به کار دولت یازدهم ، حدس و گمان ها پیرامون رابطه دولت یازدهم و ایت الله هاشمی رفسنجانی همواره مطرح بود و اینکه دولت چه نسبتی با آیت الله هاشمی دارد؟

منتقدین دولت، آیت الله هاشمی را پشت صحنه دولت قلمداد می کردند و معتقد بودند دولت در اصل بر روی محورها و نظرات آیت الله هاشمی حرکت می کند و به نیابت از ایشان کارهای کشور را به پیش می برد.در طرف مقابل حامیان دولت و اعضای دولت این ادعا را رد کرده و معتقد بودند دولت به صورت مستقل عمل می کند و آیت الله هاشمی نقشی در دولت ندارد.

حتی در مصاحبه ای که چند هفته قبل با حجت الاسلام اکرمی انجام دادیم ایشان نیز دکتر روحانی را شخصیتی مستقل دانستند که نه به نظرات آیت الله هاشمی عمل می کند و نه به نظرات اصلاح طلبان!
در واقع دولت سعی دارد خط کشی خود با حامیان انتخابات سال 92 را روز به روز پر رنگتر کند و حامیان معنوی دولت نیز از این اتفاق ناراضی نیستند.

ظاهرا با توجه به 1 سالگی دولت و پس از فروکش کردن هیجانات انتخابات سال 92 حالا دولت و رئیس دولت تلاش دارند خود را از زیر سایه حامیان سابق خارج کنند و به صورت مستقل تری عمل نمایند.
آیت الله هاشمی نیز در مصاحبه با آساهی ژاپن سخنانی تازه را بیان کرده است.از دولت یازدهم تا رفتارهای احمدی نژاد.

اما نکته برجسته در این مصاحبه همین چگونگی رابطه با دولت یازدهم است.
با اين حال و با وجود توضيح مفصل رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره نزديكي‌اش با رييس‌جمهوري، تاكيد مي‌كند: «مايل نيستم كه در كارهاي مربوط به ايشان (روحانی) و دولت دخالت كنم».

اینکه تا چه میزان می توان بر روی استقلال دولت یازدهم از پدرخوانده های سیاسی نظر دقیق داد نکته ای است که گذر زمان در ماه های آینده مشخص و معین خواهد کرد.اما در عین حال آیت الله هاشمی مدعی است که همواره به دولت و رئیس دولت در امور مختلف مشاوره های مشفقانه خود را داده است.
هاشمي توضيح مي‌دهد كه اخيرا با رييس‌جمهوري گفت‌وگويي در خصوص مسائل هسته‌يي و اقتصادي داشته كه طي آن تاكيد شده «بايد روي اصول كشور و نظام در مذاكرات تكيه كنيم و مايليم اعتماد دنيا را جلب كنيم كه بپذيرند دنبال مسائل نظامي در انرژي هسته‌يي نيستيم».

به گزارش شفاف، استقلال فکری دولت یقینا امری مطلوب و واجب است اما مشاوره با بزرگان نظام نیز امری عقلائی و پسندیده است که می تواند برای حل مسائل و چالش ها به کار آید.
باید دید در ماه های آینده آیا دولت می تواند با مشاوره های مشفقانه به مقصود برسد و یا دخالت های بی جا در دولت کلافی سردرگم را به وجود می آورد که بیشتر از هر کس دیگر دست و پای دولت را خواهد بست؟!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠۴-١٣٩٣, ١۴:٣۶

   

پر مبحث ترین ها