سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سیاست یک بام و دو هوا؛

نقدی بر همایش خط قرمز و افرادی که این روزها به شدت سوپر انقلابی شده اند

انصاف دهیم که در کجای دنیا با مذاکره کنندگان سیاسی آن کشور به این نحو برخورد می شود و با چنین ادبیاتی به آنها می تازند که حالا برگزار کنندگان این همایش چنین برخورد می کنند؟آیا یک فرد منصف می تواند چنین سخنانی را باور کند؟
سید مهدی دزفولی در شفاف نوشت:
دوشنبه هفته گذشته 23 تیر ماه ،همایشی تحت عنوان "خط قرمز" در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد که حاوی نکات تامل برانگیز فراوانی بود.از نوع و لحن سخنان مطرح شده در این همایش گرفته تا پوسترهای نصب شده در آن، همه و همه حاوی نکات تامل برانگیزی بود که شاید بیش از پیش سوالاتی جدی را در ذهن مخاطب القا می کرد.

این که عده ای از افراد با طرز تفکرات خاص و بعضا شاذ در محلی تجمع کنند و به ایراد سخنرانی بپردازند یقینا نه تنها ایرادی ندارد بلکه به نوعی نشان دهنده آزادی بیان و آزادی انتقاد است که لازمه هر حکومت و نظام سیاسی است و اگر در عرصه پزشکی و سلامت واکسن ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری به کار می روند، این نوع همایش ها و انتقادات نیز می تواند نظام های سیاسی را واکسینه کند اما در مورد همایش اخیر چند نکته به شدت قابل تامل بود که در ادامه به آنها اشاره می شود.

یکم. نوع سخنرانی ها و لحن بیانات افراد سخنران حاضر در آن همایش در بعضی موارد به شدت قابل توجه بود. نقل سخنان افراد حاضر در آن همایش به نقل از سایت رجانیوز ( از حامیان رسانه ای اصلی برگزار کننده این همایش که خط رسانه ای شدید تخریبی علیه تیم مذاکره کننده هسته را پیگیری می کند) در ادامه آمده است.

دکتر حسین کچوئیان از اساتید دانشگاه تهران و عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دلایل برای نگرانی و دلواپسی بیش از اندازه است. آن‌ها که می‌گویند دل‌آرامند، یا از سر لجاجت و یا از سر بچگی این حرف را می‌زنند و دلیل سومی را نام بردند که تمایلی برای بیشتر مطرح کردن آن ندارند!‎کسی نمی‌تواند درک درستی از انقلاب اسلامی داشته باشد و اقتضائاتش را درک کند و این گونه که در مذاکرات اخیر ورود کرده‌اند، وارد شود.

سعید قاسمی از دیگر سخنرانان همایش در سخنانی گفت:

می‌شود که شما باشید و رهبر هم باشد و یک بار دیگر هم جام زهر تحمیل شود و این امر در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که نخبگان و خواص اشتباه کنند. متأسفم که بحث امروز ما این است سر میز مذاکره نشستیم و این جملۀ توافق فلان است.دشمن زمان جنگ وقتی دید ما مرد جنگیدن نیستیم دوباره آمدند در همین جاده اهواز. خیلی سخت تر از ۸ سال جنگ.
قاسمی با طرح این پرسش که چرا باید نگران باشیم و دلواپسی را از کجا گرفتیم؟ گفت: دلواپسی برای بنده و بچه‌های جنگ در یک سال آخر دفاع مقدس مفهوم دیگری دارد. در یک سال آخر جنگ اتفاقاتی افتاد و خرد خرد زمین‌ها را از دست می‌دادیم و دولت وقت هم به ریاست آقای فتنه‌گر استعفا داد و امکانات را پای جنگ نیاورد و نظامیان هم بریدند.

حجت الاسلام و المسلمین قرهی از دیگر سخنرانان همایش در سخنانی بیان داشتند:

هر کس از درد دین سخن بگوید به او برچسب افراط می‌زنند گفت: البته همین افراد هستند که در موقع خطر از مسئولان دفاع می‌کنند به شرطی که آنان از مسیر ولایت خارج نشوند و همان دلواپسی امام و رهبری را داشته باشند نه اینکه مقام معظم رهبری بگوید بنده به مذاکرات امیدوار نیستم و یکی از مسئولین روز بعد بگوید بنده به مذاکرات «بسیار» خوشبینم.

اینها تنها بخشی از سخنان حاضرین در این همایش بود که بعید بود اگر مشابه آن در زمان تیم مذاکره کننده قبلی (جناب آقای دکتر سعید جلیلی و همکارانشان) چنین همایشی اجازه برگزاری پیدا می کرد و یا چنین سخنانی مطرح می شد با برگزار کنندگان آن برخوردی صورت نمی گرفت.چه کسی به خاطر دارد که از سال 86 تا سال 92 در داخل کشور به افراد اجازه داده می شد چنین همایش هایی برگزار کنند و به شدت از تیم مذاکره کننده انتقاد کنند؟ آیا این سیاست یک بام و دو هوا نیست که عده ای در کشور به راه انداخته اند و افرادی که مشئی به جز مشی آنها دارند را به شدت مورد انتقاد قرار می دهند و بدترین برچسب ها را به آنها می زنند؟

دوم. در این همایش از تصاویر تنها 2 شهید هسته ای ( شهیدان شهریاری و احمدی روشن ) استفاده شد و از تصاویر شهدای دیگر هسته ای (رضایی نژاد و علیمحمدی و قشقائی) خبری نبود! آیا برای دوستان برگزار کننده این همایش هم شهدا تقسیم بندی شده هستند؟شهدایی که خانواده آنها با این افراد همراهی دارند یا ندارند؟ اگر همراهی دارند و در میتینگ های سیاسی این افراد سخنرانی می کنند پس از تصاویر آن شهیدان هم در این همایش استفاده می شود و الا استفاده نمی شود! این چه منطقی و چه مکتبی است که عده ای در کشور به راه انداخته اند و همه چیز را از عینک منافع خود نگاه می کنند ؟ آیا این منش اسلامی و انقلابی است؟

سوم. راقم این سطور که خود نیز در روز برگزاری همایش در سالن حضور داشت از نزدیک شاهد وقایع آن روز همایش بود و از سخنرانان آن همایش شنید که یکی از علل برگزاری آن همایش یادآوری حفظ منافع ایران به مذاکره کنندگان ایرانی است و دلیل برگزاری آن همایش خیر خواهی است و لاغیر! انصاف دهیم که در کجای دنیا با مذاکره کنندگان سیاسی آن کشور به این نحو برخورد می شود و با چنین ادبیاتی به آنها می تازند که حالا برگزار کنندگان این همایش چنین برخورد می کنند؟آیا یک فرد منصف می تواند چنین سخنانی را باور کند؟ آیا این از انصاف به دور نیست که مذاکره کنندگان هسته ای هم در خارج کشور تحت فشار و هجمه رسانه ای باشند و در داخل کشور عده ای پشت آنها را خالی کنند و هجمه رسانه ای علیه آنها به راه اندازند؟مگر مقام معظم رهبری در دیدار چند روز قبل با کارگزاران نظام از دولت و تیم مذاکره کنندگان هسته ای دفاع نکردند؟پس چگونه عده ای تنها 2-3 روز پس از سخنان رهبری انقلاب چنین همایشی را برگزار کردند و هر آنچه توانستند علیه مذاکره کنندگان ایرانی گفتند و بعد با ژست انقلابی گری هم مصاحبه کردند و از برگزاری این همایش دفاع کردند؟

چهارم. ترکیب افراد شرکت کننده در این همایش هم به شدت قابل توجه بود.از افرادی که حامیان سرسخت رئیس جمهور سابق و یار گرمابه و گلستان حضرتشان ( اسفندیار رحیم مشائی) بودند حضور داشتند تا مخالفین این طیف سیاسی، تا افرادی که در زمان رئیس جمهور سابق معتقد بودند ایران باید سلاح هسته ای تولید کند! از افرادی که در سال 88 به میر حسین موسوی رای دادند و سپس در سال 92 به سعید جلیلی رای دادندو ... .به صورت خلاصه می توان گفت برگزار کنندگان همایش هفته گذشته در یک موضوع وحدت داشتند و آن هم افراط و تفریط در موضع بوده است.آیا نسبت به چنین مواضعی می توان بی نظر بود و افرادی با این سوابق را می توان مورد اعتماد دانست؟

در پایان سوالی که باید از طرف های برگزار کننده این نوع همایش ها پرسید این است که آیا حقیقتا آنچه می نمایند هستند؟آیا حقیقتا این نوع همایش ها و این سیاست ورزی ها از سر صداقت است؟گمان می کنم بهترین داور برای قضاوت در این مورد مردم باشند.

در مورد افت شدید تعداد افراد شرکت کننده در این همایش نسبت به همایش های قبلی این طیف سیاسی هم گمان می کنم باید تامل بیشتری کرد زیرا این افت شدید حاضران در همایش اخیر نشان از آن دارد که ظاهرا بر خلاف تصور دوستان سیاسی برگزار کننده این همایش سیاسی ،ریزش ها در این طیف بیش از سایر طیف ها است و این می تواند هشداری برای این دوستان باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۴-١٣٩٣, ١٩:۵٣

   

پر مبحث ترین ها