سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ابراهیمی: دوست داریم روحانی در جلسات جامعه روحانیت شرکت کند

بروز شده : ٨-٠۵-١٣٩٣, ١٨:٢۵    نسخه چاپی    
وی در پایان خاطر نشان کرد: همه‌ ما دوست داریم، موسسیین جامعه روحانیت در جلسات شرکت کنند، از جمله آقای رئیس‌جمهور.
دو عضو ارشد جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز تهران خواستار بهتر شدن روابط دولت، با حوزه‌های علمیه و احیای دین ورفع مشکلات مردم شدند.

حجت الاسلام حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در گفت‌گو با نامه نیوز با اشاره به دیدار رئیس جمهور با روحانیون و سخنان وی مبنی بر اینکه از دیدگاه مردم مسئولیت‌ها متوجه روحانیت است،گفت: این سخنان رئیس جمهور، افراط و تفریط است. زیرا روحانیت، نمی‌تواند مسئولیت هراتفاقی که رخ می‌دهد را به عهده بگیرد و بسیاری از اتفاقات جامعه اصلا در حوزه روحانیت نیست.
نماینده مجلس خبرگان با اشاره به وظیفه روحانیت در جامعه، خاطر نشان کرد: روحانیت مسئولیت فرهنگی و روشنگری برعهده دارد؛ اما این کار فقط بر عهده حوزه‌های علمیه نیست و باید نهادهای دیگر مانند رادیو، تلویزیون و رسانه‌ها هم در این امر همکاری کنند. در کنار این مسائل دولت نیز باید اهتمام ویژه‌ای به این مسائل داشته باشد.

ممدوحی رابطه دولت و حوزه را خوب ارزیابی کرد و گفت: اگر دولت تلاش خود را برای بهتر شدن این رابطه انجام دهد، گام بلندی در زمینه هماهنگی دولت و حوزه برداشته است.
وی در توصیه‌ای به دولت روحانی گفت: دولت تدبیر و امید برای موفقیت بیشتر در زمینه‌های مختلف، بهتر است به حرف روحانیت گوش کند.

ممدوحی آینده رابطه دولت و حوزه را غیرقابل پیش بینی دانست و افزود: در مورد آینده رابطه حوزه و دولت چیزی نمی‌دانم، چون نه پیغمبر هستم و نه امام.
عضو مجلس خبرگان وضعیت فرهنگی جامعه را وابسته به رفتار دولت دانست و گفت: دولت اگر در زمینه فرهنگی به حرف روحانیت عمل کند عاقبت خوبی خواهد داشت.

ابراهیمی: روحانی مشکلات حوزه را می‌داند

همچنین حجت الاسلام حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگو با نامه نیوز با اشاره به، رابطه دولت و حوزه گفت: رابطه دولت و حوزه یک رابطه معمولی است و ما اقدامی حمایتی از سوی دولت در قبال حوزه‌های علمیه را مشاهده نکرده‌ایم.

این چهره سیاسی اصولگرا، به تفاوت رابطه این دولت با حوزه علمیه در مقایسه با سایر دولت‌ها اشاره کرد و افزود: رابطه دولت با حوزه با دولت‌های قبل تغییر ماهوی نکرده است. اما رئیس دولت یک روحانی و تحصیلکرده حوزه است، و مسائل و مشکلات حوزه را می‌داند. ما توقع داریم که رئیس‌‌جمهور حساسیت بیشتری نسبت به دیگران به حوزه داشته باشد.
وی با اشاره به سخنان روحانی در جلسه ضیافت افطاری با روحانیت مبنی بر اینکه، میزان امید به زندگی مردم نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم داشته، گفت: این سخن باید مستند و براساس نظر‌سنجی گفته شده باشد و طبعا آقای روحانی براساس نظر سنجی و یک آمار دقیق این مطلب را فرمودند و قطعا بررسی‌های علمی صورت گرفته است.

وی احیای دین و رفع مشکلات مردم را مهم‌ترین خواسته حوزه از دولت دانست و گفت: جهت گیری‌ها برای حوزه مهم است. دولت‌ها تلاش می‌کنند اهدافشان با انقلاب، امام و رهبری و در یک کلام با اسلام منطبق باشد. حوزه‌ها هم توقعی جز این ندارند که دولت در خدمت مردم، انقلاب، نظام و دین باشند.
ابراهیمی افزود: " مَّکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ " بیانگر ارزش‌های اسلامی است که در راس آن برپایی نماز و وَآتَوُا الزَّکَاةَ کمک و خدمت به محرومین است. توقع حوزه در همین چارچوب است که دین را تقویت و ارزش‌های اسلامی را ترویج و امنیت جامعه را برقرار کنند. و اگر توانستند برای گسترش حوزه های علمیه گام هایی بردارند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در مورد دعوت از رئیس جمهور برای شرکت در جلسات جامعه روحانیت گفت: روحانی از موسسین جامعه روحانیت است و ایشان همیشه دعوت هستند و هر موقع که تشریف بیاورند قدشمان بر روی چشم ماست.
وی در پایان خاطر نشان کرد: همه‌ ما دوست داریم، موسسیین جامعه روحانیت در جلسات شرکت کنند، از جمله آقای رئیس‌جمهور.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠۵-١٣٩٣, ١٨:٢۵

   

پر مبحث ترین ها