سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نگاهی به ماموریت دیپلماتیک روحانی در سازمان ملل/ رئیس جمهور امروز از چه سخن می گوید؟

بروز شده : ٣-٠٧-١٣٩٣, ١١:١۶    نسخه چاپی    
مطمئنا امسال نیز رییس جمهور روحانی در ادامه سیاست‌های تنش زدایی خود باز هم به دنیا اطمینان خواهد داد که ایران و ایرانی صلح طلب و صلح جو است و تبلیغاتی که علیه کشورمان می شود کاملا مغرضانه و تحت تاثیر فشار لابی های صهیونیستی، عربی و اپوزیسیون است.
امروز در دومین روز از نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد( سوم مهرماه) حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان بعد از رئیس جمهور کامرون به عنوان دومین سخنران، از موضع جمهوری اسلامی ایران سخن گفته و همچنین رئیس جنبش عدم تعهد، مواضع منطقه‌ای و بین المللی خود را برای جهانیان تبیین خواهد کرد.

شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل سه شنبه 25 شهریورماه شروع به کار کرد و افتتاحیه نشست سران با سخنرانی رئیس جدید مجمع عمومی (وزیر امور خارجه اوگاندا) و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل روز گذشته دوم مهرماه برگزار شد.
اولین رئیس جمهوری که برای تبیین مواضع سیاسی کشورش پشت تریبون رفت "دیلما روسف" رئیس جمهور برزیل و دومین سخران اوباما رئیس جمهور آمریکا بود؛ بر این اساس در روز اول رئیس جمهور 39 کشور در مجمع عمومی سازمان ملل به ایراد سخنرانی پرداختند.

امروز در دومین روز از نشست سران (سوم مهرماه) حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان بعد از رئیس جمهور کامرون به عنوان دومین سخنران از موضع جمهوری اسلامی ایران سخن می‌گوید و همچنین رئیس جنبش عدم تعهد مواضع منطقه ‌ای و بین المللی خود را تبیین خواهد کرد.

دیدار با همتایان عراقی و گرجستانی و مصاحبه با "سی ان ان" از دیگر برنامه‌های رئیس جمهور بعد از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل است.
روحانی در اولین حضور خود در سازمان ملل به عنوان رئیس جمهور طرح "مبارزه با خشونت و افراطی گری" را پیشنهاد داد که این طرح با رای اکثریت اعضا به تصویب رسید. اما رئیس جمهور ایران در دومین حضورش در سازمان ملل چگونه چهره انقلاب اسلامی را برای جهانیان به تصویر خواهد کشید؟

در همین زمینه احمدرضا دستغیب نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی می‌گوید: روحانی می‌تواند در سخنان خود به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه معنویات و مردم سالاری دینی بپردازد و به نقش مردم در پیشرفت نظام اشاره کند.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: سخنرانی رئیس‌جمهور می‌تواند دربرگیرنده پیشرفت‌های علمی و تکنولوژی کشورمان از یک سو و از سوی دیگر حاوی پیام صلح، مودت و دوستی از سوی ایرانیان نسبت به ملت‌های دیگر باشد.

دستغیب رونمایی و شفاف سازی سیاست‌های دوپهلوی کشورهای غربی و بخصوص ایالات متحده در ارتباط با پدیده شوم تروریسم در منطقه را از دیگر محورهای سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل خواند و تصریح کرد: به نظر می‌رسد فریاد منتقدانه‌ و منزجرانه رئیس جمهور در قلب ایالات متحده نسبت به سیاست‌های دوپهلوی آمریکایی‌ها و غربی‌ها در ارتباط با پدیده شوم تروریسم یکی از نکات مهم در مجمع سازمان ملل باشد.

همچنین حسین شیخ الاسلام در گفتگو با مهر در این خصوص گفت: سال گذشته رئیس جمهور در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، طرحی را مطرح کرد که این طرح عمیق و توأم با آینده‌نگری بود و اتفاقاتی که در یکسال گذشته در منطقه افتاد، نشان دهنده درایت و تیزهوشی رئیس جمهور و سیاست خارجی ایران بود.
مشاور بین الملل رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه خیلی از کشورها این پیشنهاد رئیس جمهور را جدی نگرفتند و امیدواریم امسال رئیس جمهور در حمایت و دفاع از غیرنظامی ها به ویژه کودکان، خانم ها و افراد مسن در درگیری ها همانند آنچه که متاسفانه در غزه شاهد بودیم، اقدام کنند.

در همین راستا منصور حقیقت پور، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر، می گوید: رئیس جمهور در این سخنرانی درباره لشگرکشی آمریکا به منطقه و مشکوک بودن این اقدام پرهزینه صحبت کند.
وی با اشاره به اینکه مجمع عمومی سازمان ملل محمل مناسبی برای پرداختن به آفت گروه های تندرو و افراطی در منطقه است افزود: حرکت‌های تند و افراطی ریشه در استراتژی و رفتار آمریکا دارد که این کشور مدعی مبارزه با داعش باید نسبت به خلق گروه های تندرو پاسخگو باشد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: رئیس جمهور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره یک جانبه گرایی در سطح جهان سخنرانی کرده و بر لزوم حرکت جهان به سمت قطب‌بندی های جدید و رسمیت یافتن ساید مولفه های قدرت در سطح بین الملل تاکید کند.
حقیقت پور بر بی اثر بودن نقش سازمان ملل به عنوان یک نهاد بین المللی اشاره و خاطرنشان کرد: آقای روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نارسا بودن این سازمان اشاره کرده و در حضور روسای جمهور سایر کشورها عنوان کند که امیدی نیست که این سازمان بتواند داد مظلومان جهان را از دست ظالمان بستاند.

این نماینده مجلس گفت: باید به گوش همگان برسد که سازمان ملل تحت کنترل عملیاتی کشورهای زورگو قرار دارد و نمونه آن اجازه ندادن به حضور نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بود که از سوی کشورهای دخالت کننده در سازمان ملل رقم خورد.
وی همچنین پرداختن به برقراری امنیت در کل جهان و انتخاب روش های سهل و آسان برای تفاهم و توسعه امنیت را از دیگر موارد اولویت دار برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل از سوی رئیس جمهور دانست.

روزنامه آرمان نیز در مقاله خود طرح جایگاه ایران بین شرق و غرب، تلاش ایران برای تقویت مستحکم ساختن جبهه منطقه ای- بین المللی علیه داعش و مبارزه علیه خشونت و افراطی گری را از مواردی دانست که لازم است رییس جمهوری در سخنرانی خود به آن ها اشاره کند.
همچنین روزنامه آفتاب یزد در این زمینه پیش بینی می کند: مطمئنا امسال نیز رییس جمهور روحانی در ادامه سیاست‌های تنش زدایی خود باز هم به دنیا اطمینان خواهد داد که ایران و ایرانی صلح طلب و صلح جو است و تبلیغاتی که علیه کشورمان می شود کاملا مغرضانه و تحت تاثیر فشار لابی های صهیونیستی، عربی و اپوزیسیون است.

بنابراین گزارش حسن روحانی پیش از عزیمت به نیویورک در فرودگاه مهرآباد ضمن تشریح اهداف و مواضع خود در این سفر، گفتگو پیرامون ایران هراسی، اسلام هراسی، ثبات منطقه و تبیین مواضع هسته ای ایران را چهار محور سخرانی ها و دیدارهای خود در نیویورک برشمرد.
رئیس جمهور همچنین در بدو ورود به فرودگاه جان اف.کندی نیویورک نیز اظهار امیدواری کرد تا بتوان از نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در راستای رساندن صدای ملت و صدای نظام درباره مسائل مهم به گوش جهانیان، بهره برداری و استفاده کرد.

اما امسال با توجه به تحولات منطقه و نمایان شدن دست پرقدرت ایران در تاثیرگذاری، کنترل و ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه، همچون نقش ایران در شکل گیری دولت جدید عراق، شکست رژیم صهیونیستی در رویارویی با حماس و تن دادن به آتش بس بعد از 7 هفته بمب باران مردم بی دفاع عزه و پیشروی انصارالله در یمن حیات خلوت عربستان و تثبیت حکومت بشار اسد در سوریه برگ برنده ای برای رئیس جمهور کشورمان در رویارویی با مجامع جهانی و دیدار با همتایان خود در حاشیه اجلاس سازمان ملل خواهد بود.

به گزارش مهر، روحانی در دومین حضور خود در سازمان ملل به پشتوانه دست پرقدرت منطقه ای ایران و همچنین اتکاء به ملت و رهبری پشت تریبون رفته و با هوشمندی جایگاه کنونی ایران را نمایان و مواضع سیاسی و بین المللی کشور را در چارچوب آرمان های انقلاب و امام(ره) و رهبری تبیین خواهد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٧-١٣٩٣, ١١:١۶

   

پر مبحث ترین ها