سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عبدالرضا داوری: جبهه پایداری نیازمند احمدی نژاد است

ر خصوص دعوت ایشان باید بگویم این احزاب و گروه های دیگر هستند که از آقای احمدی نژاد دعوت می کنند نه ایشان از تشکل های مختلف. این اتفاق هم به دلیل پتانسیل و توان سیاسی بالای احمدی نژاد نشات می گیرد.»
دعوت محمود احمدی نژاد از اعضای جبهه پایداری واکنش های مختلفی را در پی داشت. واکنش هایی از تکذیب گرفته تا اظهار بی اطلاعی. با اینهمه شاید پاسخ عبدالرضا داوری یار این روزهای محمود احمدی نژاد در نوع خود جالب تر از همه باشد وقتی در خصوص جلسه محمود احمدی نژاد با اعضای جبهه پایدرای به پیام نو می گوید: « این جبهه پایداری است که از احمدی نژاد دعوت می کند و به آن نیازمند است و نه برعکس. مضاف بر اینکه همه اقشار جامعه، اصولگرایان و حتی اصلاح طلبان دوره های مختلف مجلس و نیز چهره های سرشناس اصلاحات با آقای احمدی نژاد دیدار دارند. در این میان اعضای جبهه پایدرای هم با ایشان دیدار دارند اما در خصوص دعوت ایشان باید بگویم این احزاب و گروه های دیگر هستند که از آقای احمدی نژاد دعوت می کنند نه ایشان از تشکل های مختلف. این اتفاق هم به دلیل پتانسیل و توان سیاسی بالای احمدی نژاد نشات می گیرد.»

داوری با بیان اینکه احمدی نژاد در خصوص مذاکرات فعلا سکوت کرده است، می گوید: «اراده احمدی نزاد در مقابل حملات سکوت است اما تردید نکنید فضاسازی و اصل اتهامات و حملات کذب به خود حمله کنندگان باز می گردد. دستشان را چاقوی خودشان می برد. یک جمله احمدی نژاد تا اعماق سیاست داخلی و خارجی تاثیر می گذارد اما حرف های امثال بنده یا کلهر یا جوانفکر صرفا در جهت اطلاع رسانی است و برای تاثیر در حد هواداران است. شان احمدی نزاد با ما تفاوت دارد.»

داوری در تشریح فضای دولت روحانی گفت: «دولت روحانی با این روند به مشکل می خورد چراکه فردی اگر با ویژگی های آقای احمدی نژادمقابل آقای روحانی قرار بگیرد، در انتخابات بعد بیاید، آقای روحانی رای نخواهند آورد. آقای روحانی کاملا ظرفیت این را دارند که رئیس جمهور یک دوره ای باشند.»

عبدالرضا داوری درباره دلیل پیش بینی اش از اینکه آقای روحانی دولت را به احمدی نژاد تحویل خواهد داد، افزود:« پیش از این سه بار آقای روحانی قسم خورد که دوران گذشته تکرار نمی شود. من هم جواب دادم خیلی امیدوار نباشید چراکه بازی را به مجموعه دولت قبل تحویل می دهید. روندی که روحانی در پیش گرفته باعث شده به نسبت دیگر روسای جمهور در دور دوم آسیب پذیری بالایی داشته باشد. آقای احمدی نژاد در میدان رقابتی که قرار باشد سرنوشت از طریق رای مشخص شود، احمدی نژاد پیروز خواهد شد.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا فقدان چهره اصولگرایان با احمدی نژاد پر خواهد شد، می گوید: «اصولگرایان قبل از اینکه چهره را انتخاب کنند، باید بحران درونی شان را حل کنند.اصولگرایان گروهی چندپاره هستند که بعد از انتخابات ۹۲ دچار بحران درونی و چندپارگی شده اند که حتی باعث می شود چیزی به عنوان جبهه اصولگرایی نداشته باشیم. بحران اصولگرایان از مرزبندی آنها با احمدی نژاد شروع شد. بخشی از آنها به عنوان اصولگرایان میانه رو به دولت آقای روحانی و هاشمی متمایل شدند. بخشی دیگر همچنان علاقمند به آقای احمدی نژاد هستند و بخش دیگر سردرگم هستند و تحلیل دقیقی از شرایط ندارند. اصولگرایان خیلی روشن بین دو قطب هاشمی و احمدی نژاد سردرگم هستند. هویت اصولگرایی در سال ۸۰ بر اصل تقابل با اصلاح طلبان شکل گرفت. این هویت در حال حاضر به علت نوع دوقطبی هاشمی – احمدی نژاد به چالش کشیده شده است.»

داوری با بیان اینکه اصولگرایان راهی به جز بازگشت به احمدی نژاد ندارند، می گوید:: «بزرگترین خدمت احمدی نژاد به اصولگرایان این بود که آنها را با صندوق رای آشتی داد. هرجا انتخاباتی برگزار می شد که نتیجه آن از صندوق های رای بیرون می آمد، اصولگرایان بازنده آن بودند اما احمدی نژاد توان و محبوبیتی داشت که باعث شد با حضورش اصولگرایان بتوانند از طریق صندوق های رای نیز مشارکت اجتماعی داشته باشند. تا پیش از حضور احمدی نژاد، اصولگرایان اصلا نمی توانستند فکر کنند که نتیجه صندوق های رای را به نفع خود ببینند اما گفتمان احمدی نژاد چنین چیزی را ممکن کرد. اصولگرایان در جواب این خدمت او را ابه نحراف و هزار تهمت دیگر نسبت دادند. خیلی راحت به شما می گویم، احمدی نژاد بحران صندوق رای اصولگرایان را حل کرد»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:١٣

   

پر مبحث ترین ها