سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

منتقدان تیم مذاکره کننده هسته‌ای خود را به تجاهل می‌زنند

در هر فعالیت سیاسی از هر موضوعی می توان برداشت های متفاوتی کرد. می توان آن موضوع را از جنبه مثبت دید و یا همانند سخنان آقای ظریف از جنبه منفی دید و آن را دستمایه انتقاد از دولت و تیم مذاکره کننده قرار داد.
یک کارشناس مسائل بین الملل در واکنش به انتقادات اخیر از تیم مذاکره هسته ای ایران ضمن تاکید بر سیاسی و جناحی بودن این انتقادات با رد این اتهام که مذاکره کنندگان هسته ای به دنبال توافق با 1+5 به هر قیمتی هستند گفت که اگر قرار بود این تیم به توافق به هر قیمتی تن دهد خیلی قبل تر از این به چنین توافقی حاصل شده بود.
سخنان محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در در شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به هاله اسفندیاری، مبنی بر اینکه «در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، مردم همانند سال 2005 در پای صندوق‌های رای به دولت پاسخ خواهند داد» و راه اندازی کمپین هنرمندان با شعار "هر توافق با ایران بهتر از عدم توافق است" دستمایه انتقادات تازه از تیم مذاکره کننده هسته ای ایران شده است.

منتقدان دولت که از ابتدای مذاکرات هسته ای در دوره جدید به هر شکل ممکن تیم مذاکره کننده هسته ای ایران را زیر تیغ انتقاد خود نگه داشته اند برپایه این بهانه، طی روزهای اخیر مذاکره کنندگان هسته ای ایران را متهم می کنند که از یک سو به جای پیگری منافع ملی به دنبال منافع جناحی و گروهی خود و از سوی دیگر به دنبال دستیابی به توافق با گروه 1+5 به هر قیمتی است.

حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل بین الملل درباره انتقادات اخیر دلواپسان در گفتگو با فرارو گفت: آنهایی که اکنون نسبت به تیم مذاکره کننده و شخص وزیر خارجه انتقاد می کنند اگر آقای ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا آن سخنان را هم مطرح نمی کرد بهانه دیگری پیدا می کردند تا از این تیم و در اصل از رویکرد پیش گرفته شده توسط مذاکره کنندگان انتقاد کنند.

وی افزود: در هر فعالیت سیاسی از هر موضوعی می توان برداشت های متفاوتی کرد. می توان آن موضوع را از جنبه مثبت دید و یا همانند سخنان آقای ظریف از جنبه منفی دید و آن را دستمایه انتقاد از دولت و تیم مذاکره کننده قرار داد.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: بر این اساس آنچه که به تازگی مطرح می شود بیش از پیش دارای ابعاد جناحی و گروهی است و انتقادات بیشتر از این زاویه مطرح می شود.

بهشتی پور در تشریح سخنان ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا گفت: اگر چه به نظر من بهتر بود که آقای ظریف به آن سوال چنین پاسخی را نمی داد تا اینگونه بهانه به دست منتقدان نیفتد اما معتقدم که سخنان ایشان یک تاکتیک دیپلماتیک بوده است.

وی افزود: آقای ظریف قصد آن داشته است که به طرف مقابل بفهماند که اگر در دوره کنونی که دولت حسن روحانی تا این اندازه برای رسیدن به توافق از خود انعطاف نشان داده است فرصت توافق از دست برود ممکن است دولت بعدی که سرکار بیاید به جای انعطاف و تعامل راه تقابل را پیش بگیرد و آن زمان دیگر چنین فرصتی به دست نخواهد آمد.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: بنابراین از این جنبه که آقای ظریف تلاش داشته است که طرف مقابل را به انعطاف بیشتر و همچنین دست برداشتن از مواضع حداکثری خود ترغیب کند می توان گفت این سخنان دیپلماتیک نه تنها بد نبوده است بلکه مفید و لازم هم بوده است. مگر اینکه برداشتی غیر از این شود که به نظر من این برداشت ها دلسوزانه نیست.

وی درباره اینکه آیا تیم مذاکره کننده هسته ای به دنبال توافق به گروه 1+5 به هر قیمتی است نیز گفت: این هم اتهام نابجایی است چرا که اگر قرار بود تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در جریان مذاکرات با گروه 1+5 به توافق به هر قیمتی دست پیدا کند خیلی زودتر از این ها چنین توافقی حاصل شده بود.

بهشتی پور افزود: مذاکره کنندگان هسته ای ایران تاکنون در مقابل زیاده خواهی های طرف مقابل به شدت ایستاده اند و ذره ای از حقوق اساسی ملت در دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای عقب نشینی نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه منتقدانی که چنین انتقاد و اتهامی را مطرح می کنند خود ر ا به تجاهل می زنند گفت: آنها خود می دانند که واقعیت مذاکرات هسته ای چیست. آنها می دانند که تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تصمیم گیرنده در باب توافق با گروه 1+5 نیست و این تیم تنها مجری تصمیمات و سیاست های نظام است که در بالاترین سطوح و در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ می شود.

این کارشناس مسائل بین الملل در خاتمه گفت: این منتقدان چون نمی توانند به تصمیمات شورای عالی امنیت ملی انتقاد کنند خود را به تجاهل می زنند و تیم مذاکره کننده و مجریان تصمیمات را مورد آماج انتقادات و اتهامات بی پایه و اساس خود قرار می دهند.

منبع: فرارو
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٧-١٣٩٣, ١٩:۵٩

   

پر مبحث ترین ها