سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فلاحت پیشه: وحدت احتمالی میان اصولگرایان با محوریت جریان میانه رو خواهد بود

همانطور که اشاره شد یقینا اصولگرایان به وحدتی با محوریت عقلا و میانه رو اصولگرا شکل خواهند داد در غیر این صورت وحدتی که شکل می گیرد در حد حرف وحدت است نه در مقام عمل.
یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه بعید می دانم بر پایه نظرات و عقاید رادیکالی وحدتی در میان اصولگریان شکل بگیرد گفت: به نظر من نسبت به سال های گذشته مواضع افراطیون این جناح تا حدود زیادی تعدیل شده است و آنها بر اساس جبر زمانه ناچار به تعدیل مواضع خود شده اند از این رو اگر قرار باشد وحدتی در میان اصولگریان شکل بگیرد این وحدت احتمالی با محوریت جریان میانه رو اصولگرا خواهد بود.

حشمت الله فلاحت پیشه استاد دانشگاه با اشاره به برگزاری همایش مقدماتی و سراسری اصولگرایان در مجتمع فرهنگی 13 آبان با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو گفت: اعتقادم بر این است که وحدت میان اصولگریان در قالب حرف و همایش شکل نمی گیرد در طول سال های گذشته به خصوص در هشت سال گذشته یعنی دورانی که اصولگرایان در قدرت حاکم بوده اند، اختلافاتی میان اصولگرایان ایجاد شده است که بسیار جدی است و تا زمانی که این اختلافات حل نشود وحدتی میان اصولگرایان شکل نخواهد گرفت.

وی افزود: در طول سال های گذشته مفاهیمی میان یک طیف از اصولگرایان شکل گرفته است که با طیف دیگر همخوانی ندارد و همین اختلاف نظر و عقیده یک نوع شکاف عمیقی میان اصولگرایان ایجاد کرده است.

این فعال سیاسی ادامه داد: قدرت مهمترین عامل وحدت میان اصولگرایان در سالهای گذشته بوده است به این معنا که هرگاه اصولگرایان به سمت قدرت خیز برداشته اند این وحدت شکل گرفته و به نوعی تاکنون دوری از قدرت عامل وحدت میان اصولگرایان بوده است.

فلاحت پیشه تصریح کرد: اما هرگاه قدرت به دست اصولگرایان افتاده است وحدت گذشته فراموش شده و تنها طیف خاص و محدودی از اصولگرایان در زیر چتر و دایره اصولگرایی تعریف شده اند.

وی با تاکید بر اینکه هر نوع حرکتی برای ایجاد وحدت میان اصولگرایان باید مبتنی بر پرهیز از اقدامات و رفتارهای گذشته باشد گفت: اگر برای اصولگرایان رسیدن به وحدت برای ایجاد رقابت به منظور کسب قدرت باشد آن وحدت همچون گذشته مقطعی خواهد بود و به هر دلیل و تحت هر شرایطی هم چنین وحدتی شکل بگیرد این وحدت مقطعی و گذرا است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در شرایط کنونی اصولگریان حاکم بر مجلس و اقلیت در دولت هستند گفت: کشور با مشکلات عدیده ای در حوزه های مختلف همچون سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد، فرهنگ، جامعه و... روبرو است و ضروری است که این برای برون رفت از این مشکلات همه جریان های سیاسی از جمله اصولگریان اقدام به ارایه راهکار کنند.

فلاحت پیشه با اشاره به برگزاری همایش مقدماتی و سراسری اصولگرایان در مجتمع فرهنگی 13 آبان گفت: حتما باید چنین نشست های در دوره های مختلف برای ارایه راهکار به منظور حل و فصل مشکلات حوزه های مختلف کشور برگزار شود.

وی افزود: اصولگرایان باید برای دوره های اقلیت گونه هم چنین نشست هایی رو برگزار کنند و در آن به نقد سازنده امور بپردازند نه اینکه هرگاه نیاز به وحدت با اهداف و نیات خاص پیدا کردند به فکر چنین نشست هایی بیفتند. لازم است چنین نشست هایی با هدف کمک به دولت وقت که فرقی هم نمی کند اصولگرا باشد یا اصلاح طلب درعین پرهیز از روند تخریبی هم برگزار شود.

این استاد دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه وحدت در فضای رادیکالیزم شکل نخواهد گرفت گفت: وحدت در تقابل با رادیکالیزم و افرط گرایی است به این معنا که اگر رادیکالیزم بر فضای اصولگرایی حاکم شود و یا رادیکال ها میدان دار صحنه مدیریت اصولگرایان شوند وحدتی این اردوگاه یا شکل نخواهد گرفت و یا اگر هم شکل بگیرد این وحدت تصنعی است.

فلاحت پیشه با بیان اینکه بعید می دانم بر پایه نظرات و عقاید رادیکالی وحدتی در میان اصولگرایان شکل بگیرد گفت: به نظر من نسبت به سال های گذشته مواضع افراطیون این جناح تا حدود زیادی تعدیل شده است و آنها بر اساس جبر زمانه ناچار به تعدیل مواضع خود شده اند از این رو اگر قرار باشد وحدتی در میان اصولگرایان شکل بگیرد این وحدت احتمالی با محوریت جریان میانه رو اصولگرا خواهد بود.

وی درباره اینکه اگر با وجود مخالفت های صورت گرفته، جریان تندرو اصولگرا برای انتخابات سال آینده محوریت وحدت اصولگرایان را بر عهد بگیرد آیا شاهد ریزش اصولگرایان به سمت اصلاح طلبان میانه رو خواهیم بود یا خیر گفت: همانطور که اشاره شد یقینا اصولگرایان به وحدتی با محوریت عقلا و میانه رو اصولگرا شکل خواهند داد در غیر این صورت وحدتی که شکل می گیرد در حد حرف وحدت است نه در مقام عمل.

این فعال سیاسی در خاتمه گفت: اما این هم که در صورت محوریت رادیکال های اصولگرا در وحدت احتمالی شاهد اتحاد و ائتلاف اصولگرایان میانه رو با اصلاح طلبان میانه رو خواهیم بود این هم بعید است چرا که در طرف اصلاح طلبان هم به گونه ای رفتار نشده است که طبق آن اصولگرایان بخواهند با اصلاح طلبان ائتلاف کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٣٢

   

پر مبحث ترین ها