سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پايان دردسرهاي وزير ارشاد؛ آرزوهاي پايداري بر باد رفت

با توجه به اظهارنظر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و صبحت هاي علي جنتي در برنامه شناسنامه به نظر مي رسد طرح استيضاحي که نمايندگان آن را سياسي خواندند ابتر ماند. پايداري ها اين بار نيز نتوانستند اهداف نه چندان فرهنگي خود را به صحن علني مجلس بکشانند.
استيضاح وزير فرهنگ که از سوي پايداري ها با اهداف سياسي دنبال مي شد با صحبت هاي آقاي وزير، بي نتيجه ماند.

صبحت هاي تازه علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در برنامه شناسنامه با واکنش هاي متفاوتي از سوي گروه هاي مختلف همراه بود. وي نقطه نظرات خود را در مورد مسايل مختلف مطرح کرد. نقطه نظراتي که نشان دهنده نگاه اعتقادي او به مسايل مختلف و علاقمندي به نظام جمهوري اسلامي بود. مسايل متعددي همچون اعتقادات، مبارزات، ديدگاه هاي اين مقام مسوول در حوزه هاي گسترده فرهنگ و هنر مطرح شد.

وزير فرهنگ ضمن اشاره به تحصيلات حوزوي خود تاکيد کرده که تهاجم فرهنگي يک واقعيت است و نه توهم. وي در عين حال گفته است:« در سخنراني خود در مجلس در جريان راي اعتماد داشتم اين مسئله را مطرح کردم؛ تهاجم فرهنگي را يک توهم نمي‌دانيم بلکه يک واقعيت است. مقام معظم رهبري نيز بيش از دو دهه بر اين مسئله تاکيد دارند؛ اين امر جزء باورهاي ما است و امري است که به آن عمل مي شود و به دنبال مقابله با آن هستيم.در طي اين مدت کتاب هاي بسياري براي مجوز انتشار وارد شدند که احساس کرديم در اين چارچوب مي گنجد، در نتيجه مجوز چاپ به آن ها داده نشد.»

وي همچنين دفاع از ارزش هاي انقلاب و نظام اسلامي گفت:« در برنامه‌ايي که به مجلس ارائه دادم و هم در سخنراني که در مجلس انجام دادم و هم در تمام اظهارات و مصاحبه‌هاي خود به اين امر اذعان دارم؛ من همواره به اين نکته پاي فشرده‌ام که نسبت به ارزش‌هاي انقلاب و باورهاي انقلابي خود نگاه عميق داريم؛ به خصوص در حوزه فرهنگ اعتقاد عميق دارم که سياست‌هاي مقام معظم رهبري در حوزه فرهنگ در بخش‌هاي مختلف بيان کردند بايد دقيق اجرا کنيم.»

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نظرات صريحي در حوزه سينما، کتاب و مميزي ها، موسيقي و .... داده است. نظراتي که مي تواند مورد توجه همه طيف ها و جريان هاي موجود در کشور باشد.

قبل از صبحت هاي اين مقام مسوول در برنامه شناسنامه اما طرح استيضاح وزير فرهنگ در مجلس شوراي اسلامي طرح شده بود. طرحي که به صورت غيررسمي و از سوي پايدارها در پارلمان ايران دنبال مي شد. اگرچه عده اي از نمايندگان مجلس صراحتا اعلام کردند که اين طرح با اهداف سياسي مطرح شده است و نه فرهنگي اما حميد رسايي کسي که گفته مي شد طرح استيضاح وزير فرهنگ از طرح هاي اوست از ارايه توضيحات بيشتر در اين زمينه جلوگيري کرد. رسايي با رسانه ها صبحت نکرد و اما اين طرح بنا به شنيده ها در 8 بند نوشته شد.

يوسفيان ملا يکي از نمايندگان مجلس در گفتگويي با آريا اشاره کرد که اين طرح جنبه رسمي و قانوني در مجلس ندارد و حتي به عنوان دغدغه هاي نمايندگان نيز در صحن علني و به صورت غيررسمي نيز مطرح نشده است. وي تاکيد کرد:« هر کدام از نمايندگان مي توانند به صورت فردي نظر بدهند اما براي استيضاح لازم است که نظرات جمع بندي شوند و پس از آن به صحن فرستاده شود و در صحن علني مجلس در مورد آن راي گيري شود.استيضاح هميشه آخرين مرحله است. در ابتدا بايد تذکراتي روشن بيان شود، زمان براي عمل به تذکرات داده مي شود. همچنين ماده 236 هم مي تواند در کميسيون ها مطرح شود، در مرحله آخر اگر تذکرات سود نداد به استيضاح مي رسيم.»

پيرموذن عضو فراکسيون رهروان ولايت جنتي را از وزراي هوشمند و انقلابي برشمرده و در گفتگويي که با آريا داشت به اين نکته تاکيد کرد که وزير فرهنگ تعامل خوبي با مجلس دارد. وي تاکيد کرد:« من وزير را شخصي مي دانم که با فکر و ذوق هستند. وي فردي آزادانديش و ولايي هستند که تمامي سليقه ها را که به نظام معتقدند در بدنه اجرايي خود جاي داده است و از نظرات آنها به عنوان سرمايه هاي معنوي بهره مي برد.»

مدير مسوول روزنامه ايران نيز در گفتگويي که با آريا داشت تاکيد کرد:« مقوله فرهنگ ، عرصه اي است که بايد با سعه صدر و تساهل منطقي با آن برخورد کنيم . اگر بخواهيم هر اختلاف نظر کوچکي را به عنوان مخالفت با مباني جلوه بدهيم اساسا کار در حوزه فرهنگ و رسانه به رغم دشواري، دشوارتر مي شود.»

با توجه به اظهارنظر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و صبحت هاي علي جنتي در برنامه شناسنامه به نظر مي رسد طرح استيضاحي که نمايندگان آن را سياسي خواندند ابتر ماند. پايداري ها اين بار نيز نتوانستند اهداف نه چندان فرهنگي خود را به صحن علني مجلس بکشانند. اين بار اما همه ابهامات و اتهامات احتمالي با پاسخ هاي شفافي روبه رو شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٨-١٣٩٣, ١۶:۴٢

   

پر مبحث ترین ها