سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اعتقاد به امر به معروف و نهی از منکر حاکمان، مهمترین وظیفه ی دانشگاهیان

بروز شده : ۶-٠٩-١٣٩٣, ١٠:١١    نسخه چاپی    
مهمترین وظیفه دانشگاهی شما عزیزان اصلاح انحرافات و نیز اعتقاد و التزام به امر به معروف و نهی از منکر حاکمان است. وظیفه ای که به هیچ فرد یا گروهی نمی توان برای انجام آن وکالت داد. لذا در این مسیر پافشاری بر اصول خود که همانا عدالت خواهی و دین داری و عقلانیت است از هیچ نهیبی نهراسید و بدانید شما با مجاهدت و صبر خود در پیشگاه خداوند متعال معجورید.
یادگار امام در پیامی به اجلاس تشکل ها و انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های آزاد کشور تحت عنوان "در جستجوی آزادی در مسیر آگاهی" برگزار شد تاکید کرد: دانشجو و نهاد دانشگاه در سال های گذشته و در روزهای ترقی خواهانه ملت، برای نیل به حکومتی برخواسته از هویت ایرانی و اسلامی، نقشی اساسی ایفا نمودند و در دوران جوشش نهضت به رهبری امام خمینی همپای حوزه های علمیه عنوان محلی برای تدبیر حکومت دینی نقش آفرینی نمودند. در این میان تشکل های نهادهای دانشجویی و انجمن های دانشجویان مسلمان، سنتی بود در پناه آن زیادت و رشد اندیشه ورزی و دین باوری توامان برای نفس دانشگاهی به ارمغان آورد.

به گزارش پایگاه خبری «تیک» Tik.ir، متن پیام سید حسن خمینی بدین شرح است:

دانشجویان عزیز و فرزندان امام و انقلاب اسلامی سلام علیکم.

جمهوری اسلامی ایران امروز در دهه چهارم عمر خود با پویایی و نشاط برخواسته از اعتقادات دینی و عزم ملی به سوی هدف اصلی خود که سعادت بشر امروزی است در سایه خداباوری و خردمندی است، در حرکت می باشد. نظامی که به همت والای امام عظیم شان با حضور و مجاهدت های ایرانیان مسلمان به بار نشست. مردمی که در طول سده های گذشته همواره آرزوی برپایی حکومتی برخواسته از اعتقادات ملی و دینی را در خاطر خود داشته اند و در نهضت های متاخر این تمنا را در بین خاورمیانه و شرق جهان پیش از هر ملتی فریاد کردند.

دانشجو و نهاد دانشگاه در سال های گذشته و در روزهای ترقی خواهانه ملت، برای نیل به حکومتی برخواسته از هویت ایرانی و اسلامی، نقشی اساسی ایفا نمودند و در دوران جوشش نهضت به رهبری امام خمینی همپای حوزه های علمیه عنوان محلی برای تدبیر حکومت دینی نقش آفرینی نمودند. در این میان تشکل های نهادهای دانشجویی و انجمن های دانشجویان مسلمان، سنتی بود در پناه آن زیادت و رشد اندیشه ورزی و دین باوری توامان برای نفس دانشگاهی به ارمغان آورد.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) همواره تاثیر و تاثر متقابل دانشجویان و نهضت انقلاب اسلامی را می ستودند و دانشگاه را محور مبدا تغییرات و تحولات اساسی و عمیق در جامعه و بستری برای انسان سازی می دانستند.

آینده نگری امام بود که با حمایت از تاسیس و ایجاد مجموعه هایی همانند دانشگاه آزاد اسلامی و توسعه کمی و کیفی در دانشگاه ها و نظام آموزش عالی کشور، بخش بزرگی از جوانان و آینده سازان این کشور را در محیط متعالی دانشگاه پرورش داده و مرزهای اندیشه و خرد را تا خانه های یکایک ایرانیان گسترش داد.

در نگاه و اندیشه امام امت، نام دانشجویان با حق طلبی، حق گویی، صراحت، شجاعت و سلامت همراه بود و همواره در ایجاد محیطی مناسب برای تمرین فعالیت های منسجم دانشجویی به منظور ارتقا بینش سیاسی دانشجویان و دانشگاهیان تاکید می شد، تا آنجا که دور کردن جوانان و دانشجویان از سیاست در مکتب امام پروژه استعماری طلقی می شود. اینجانب ضمن قدردانی از حرکت و مجاهدت شما عزیزان در پاسداری از اندیشه های اصیل حضرت امام (ره) و ترویج ارزش ها و اهداف انقلاب اسلامی ذیل پرچم دانشگاه ها و تشکل های دانشجویی، برگزاری این همایش را که کوششی است برای ترویج آزادی خواهی بر مبنای آگاهی و دین داری می ستایم و توجه شما را به چند نکته مهم در ادامه مسیر ارزشمندی که آغاز نمودیم، جلب می نمایم.

یک: در کنار تحصیل علم، از فرصت جوانی برای تهذیب نفس و انس با خدا و آشنایی عمیق با معارف قران و اهل بیت (ع) بهره ببرید.

دو: شجره طیبه انقلاب اسلامی و قانون اساسی آن با آبیاری خون شهدا و مجاهدت ایثارگران به ثمر نشسته است که چشم نگران ایشان، به تدبیر و اندیشه شما دانشجویان و نخبگان عزیز، برای فردای ایران اسلامی دانست، دوخته شده است.

سه: تشکیلات می تواند معبد باشد ولی مبادا به معبود تبدیل گردد. جمعیت شدگی که شما برای نیل به اهدافی است که مکارم اخلاق در صدر اخلاق آن قرار دارد. اصول و ارزشهای عقیدتی شما در تشکیلات باید با صمیمیت و برادری، ترویج شود و حضور شما در این نهادها باید الگویی مناسب برای عموم ملت در همکاری جمعی باشد و از همه مهمتر آنکه اختلاف سلایق شما در مسایل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نباید به وحدت شما برای اعتلای انقلاب اسلامی و ایران عزیز لطمه بزند.

چهار: مهمترین وظیفه دانشگاهی شما عزیزان اصلاح انحرافات و نیز اعتقاد و التزام به امر به معروف و نهی از منکر حاکمان است. وظیفه ای که به هیچ فرد یا گروهی نمی توان برای انجام آن وکالت داد. لذا در این مسیر پافشاری بر اصول خود که همانا عدالت خواهی و دین داری و عقلانیت است از هیچ نهیبی نهراسید و بدانید شما با مجاهدت و صبر خود در پیشگاه خداوند متعال معجورید.

پنج: خود را به ابزار اندیشه ورزی و تحلیل گری مجهز کنید تا در مواجه با رویداد و حوادث واقعه، با درک شرایط زمانه و اعتقاد به وظیفه پیش گفته و علم به خواسته به حق مردم، در دام افراط و تفریط گرفتار نشوید و بهترین تصمیمات را برای تدبیر امور ارائه نمایید.

اطمینان دارم با توانمندی شگفتی که در فرزندان انقلاب اسلامی در تمامی عرصه ها نمایان شده است و در سایه عنایات حضرت حق و توسل و یاری از حضرت حجت شما عزیزان بلند همت نیز توفیقات بی بدیلی کسب خواهید نمود. و السلام علیکم
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٩-١٣٩٣, ١٠:١١

   

پر مبحث ترین ها