سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی:

کینه میان مردم،جامعه را فرو می پاشد

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در مراسم سومین سالگرد امام جمعه فقید رفسنجان گفت: یکی از داشته های بزرگ انقلاب، محبت مردم به امام و همراهی با ایشان بود

 

 حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در مراسم سومین سالگرد امام جمعه فقید رفسنجان گفت: یکی از داشته های بزرگ انقلاب، محبت مردم به امام و همراهی با ایشان بود که دشمنان سعی می کنند این را مورد هدف قرار دهند؛ زیرا می دانند اگر به هدف برسد، انقلاب را مورد هدف قرار داده اند.

او با گرامیداشت یاد امام جمعه فقید رفسنجان گفت: مرحوم آیت الله هاشمیان با امام در راه انقلاب پیمان بست و تا آخر در این راه پایدار ماند و مردم رفسنجان و حتی ایران یاد او را باید همراه گرامی بدارند.

سید حسن خمینی با اشاره به خیانت‌های صورت گرفته در تاریخ اسلام گفت: تنها 50 سال بعد از رحلت پیامبر فرزندان پیامبر را در یک بیابان سر بریدند؛ چه اتفاقی افتاد، پیامبری که نمی گذاشتند آب وضویش به زمین بیفتد، بعد از 50 سال فرزاندنش را سر می برند.

یادگار امام (ره) گفت: امروز در شهر شما فرزند کوچکی آمده و مردم اینگونه ابراز محبت می کنند اما چه اتفاقی افتاده بود که پیامبر با آن جایگاهش و با توجه به اینکه اعراب را از منجلاب به اوج رساند فرزندانش را آن گونه در صحرای کربلا به شهادت رساندند.

او با بیان اینکه کربلا یک نقطه از جغرافیا و یک نقطه از تاریخ نیست، ممکن است کربلا هر آن و هرجا باشد گفت: ظهر عاشورا آن جمعیت در مقابل امام حسین ایستادند و نماز خواندند و در نماز به پیامبر صلوات فرستادند و بعد از دو ساعت فرزند او را شهید کردند.

سیدحسن خمینی گفت: رفع کدورت شخصی نیست و باید از بن در جامعه کدورت ها را ریشه کن کرد و باید تلاش کنیم کینه ها برداشته شود.

او با اشاره به روایتی مبنی بر اینکه «کسی که در از بین بردن ناراحتی و کدورت پیشقدم شود، برتر است»، گفت: در جامعه اسلامی اگر کسی از کسی کینه داشته باشد، رفاقت از بین می رود و رفاقت که برداشته شود، آغاز فروپاشی اجتماعی است.

یادگار امام با مطرح کردن این سئوال که چه اتفاقی می فتد که فرزند پیامبر(ص) را سر می برند؟ گفت: کوفه تکرار شدنی است و ممکن است کربلا تکرار شود.

او با اشاره به اینکه ما هرچه داریم از امام حسین(ع) و خاندان ایشان داریم، بیان کرد: امام حسین(ع) هادی جامعه است و در روز عاشورا دلش به حال کوفیان و شامیان بیشتر می سوخت. پیامبر نیز نسبت به امت همواره دلسوز بوده و آنها را نفرین نکرده است و آیه قرآن نیز درباره ایشان است که «اگر ذره ای تندی در تو بود، مردم رهایت می کردند».

او گفت: بعد از پیامبر(ص) جامعه دچار فساد سیاسی و قدرت از جای خود منحرف شد، این قابل حل بود، اما زمانی که جامعه دچار فساد اقتصادی شد و شکم ها آمیخته از حرام شد و درون مایه های صداقت در جامعه از بین رفت، فرهنگ، جامعه و سیاست از بین رفت.

یادگار امام در ادامه گفت: یک توهین به امام بزرگوار، جامعه ایران را منفجر کرد و 9 دی را رقم زد، اما چه شد که سر امام حسین(ع) را بریدند و آب از آب تکان نخورد.

او با اشاره به حضور پرشور مردم رفسنجان در مراسم بزرگداشت حجت الاسلام هاشمیان گفت: مردم کشور ما به یک اشاره امام (ره) جوانان خود را پرپر کردند. عکس یک دختر شهید قلب امام را به لرزه در می آورد.

او گفت: اینکه امروز مردم با آرامش به کربلا قدم می گذارند، حاصل خون شهدای شما مردم است و می بینیم که آن دیوانه‌ها امروز کجایند و ما کجاییم؟ امروز امنیت عراق را فرزندان سرزمین ما تعیین می کنند.

نوه امام خمینی(ره) در ادامه با اشاره به اینکه اربعین، تذکار سیدالشهداست و امام حسین پرچم بلند مبارزه با فساد است، گفت: جامعه ای که فساد در آن باشد و اگر کسانی که باید زنگ هشدار در مقابل فساد باشند، به هر علت لب فرو می بنندند، فاجعه است.

او گفت: فساد اخلاقی فرع فساد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است.

سید حسن خمینی با اشاره به اینکه قیام امام حسین برای اصلاح امت جدش بود، گفت: سئوال این است که نمی شد امام حسین(ع) اصلاح را به گونه دیگری پیش می برد؟ جواب منفیست، زیرا جامعه خفته را خون حسینی باید بیدار کند.

او گفت: بعضی وقت ها برای کار بزرگ باید هزینه بزرگ داد و بعد از عاشورا جامعه اسلامی نهیب می خورد و از درون متوجه می شود که یک جای قضیه مشکل دارد و جامعه اسلامی به این تنبه می رسد که یک بیماری وجود دارد و باید آن را درمان و اصلاح کرد.

یادگار امام بیان کرد: خون امام حسین(ع) و شهادت ایشان تلنگر به جامعه اسلامی نیست، بلکه یک انفجار در درون جامعه اسلامی است.

او گفت: پیام دیگر عاشورا این است که مراقب باشیم که اصلاح جامعه محتاج خون سیدالشهدا نباشد و جامعه باید محتاج تذکار سیدالشهدا و تذکر باشد.

سیدحسن خمینی با تاکید بر اینکه امروز باید همه در جامعه خودمان مراقب باشیم، گفت: بیان دردها بعضا شجاعت می خواهد و باید شجاعت داشته باشیم.

او گفت: امر به معروف و نهی از منکر که همه فلسفه قیام سیدالشهداست، نباید تنها به چند امر کوچک و چند گناه ظاهری محدود شود. باید مراقب شکم های پر از حرام بود که همه پیام عاشورا در همین جمله امام خلاصه می شود.

نوه امام خمینی(ره) گفت: باید نسبت به جریان فاسد اقتصادی در هر جا که هست حساس بود و تعبیر مقام معظم رهبری تعبیری درست و نکته کاملی است. این کار هم لوازمی دارد و لوازم امر به معروف و نهی از منکر، آزادی کسانی است که در این مقام هستند، آزادی رسانه ها و آزادی تریبون دارهاست و باید بتوانند در درد را فریاد.

یادگار امام گفت: بزرگ‌ترین راه نجات یک جامعه از فساد این است که جامعه خودش را کنترل کند و آحاد جامعه نسبت به مشکلات آن جامعه حساس باشند و طبیعتا ابزراهایی لازم دارند.

او با اشاره به اینکه پیام سیدالشهدا(ع) به همه ما این است که مراقب جامعه خود باشیم، گفت: امام بزرگوار آمد دین را به مردم عرضه داشت و جامعه را با دین آشتی داد. شهدای ما پرورش یافته مکتب خمینی هستند و شهیدان لشکر 41 ثارالله همه فرزندان امام هستند که به شهدات رسیده اند.

به گزارش ایسنا، سیدحسن خمینی گفت: امام با فرزندان خود میراثی را برای ما گذاشت و امروز همین حادثه بزرگ پیاده روی چند میلیونی به سمت مضجع مطهر سیدالشهدا(ع) میراث فرزندان شما مردم است.

او گفت: همه ما نسبت به حفظ میراث امام مسئول هستیم و این مسئولیت بیش از هر چیز شجاعت لازم دارد و نباید چشممان را بر زشتی ها ببندیم و اگر جایی انباشت نامشروع ثروت و قدرت است، اعلام کنیم.

  

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٩-١٣٩٣, ٠٧:۵۵

   

پر مبحث ترین ها