سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شوهانی: برخی نمایندگان درتبلیغات انتخاباتی گرفتار «کارچاق کن‌ها»می‌شوند

در حال حاضر با این نگاه های بومی و منطقه ای، بسیاری از نماینده ها گرفتار افراد خاص شده اند مثلا در زمان انتخابات مجبور است تلاش کند رای یک شهر را بگیرد و براي اين کار در مناطق سنتی تر و شهرهاي کوچک تر می رود سراغ اشخاص «کارچاق کن» و آن ها لابی می کنند و نماینده اسیر تعداد خاصی از افراد می‌شود.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: محاسن استانی شدن انتخابات را بیشتر از معایب آن می دانم.

 
احمد شوهانی در گفتگو با خبرآنلاین در خصوص طرح طرح استانی شدن انتخابات مجلس تاکید کرد: موافق تصویب و اجرای این طرح هستم چراکه نگاه نمایندگان مجلس را از مسائل خرد ،جزیی، منطقه‌ای و چه بسا قومی و قبیله ای که وقت وانرژی نماینده را می گیرد به سمت مسائل کلان می کشاند.

 

وي افزود: دیگر اینکه بسیاری از این پروژه ها و طرح هایی که در حال حاضر در سطح کشور روی دست دولت مانده و بسياري از آن ها توجیه اقتصادی نداشته اند به دليل اين است که نماینده ای در سرکشي از حوزه انتخابيه خود در منطقه و شهرستاني به دلیل فشار و درخواست مردم برای احداث این پروژه و گرفتن اعتبار آن تلاش کرده است اما این نماینده اگر نماینده کل استان باشد از تصويب طرح و لايحه اي دفاع می کند که در استان او اجرا شود اما دیگر براي طرح هايي که توجيه ندارد، اصرار نمی کند.

 

اين نمايند مجلس با بيان اينکه براساس قانون اساسی نيز یک نمایند در قبال کشور پاسخ گوست، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با این نگاه های بومی و منطقه ای، بسیاری از نماینده ها گرفتار افراد خاص شده اند مثلا در زمان انتخابات مجبور است تلاش کند رای یک شهر را بگیرد و براي اين کار در مناطق سنتی تر و شهرهاي کوچک تر می رود سراغ اشخاص «کارچاق کن» و آن ها لابی می کنند و نماینده اسیر تعداد خاصی از افراد می‌شود. اما اگر انتخابات استانی شود اولا افراد قوی تر به مجلس راه پیدا می کنند و ديگر اینکه يک کانديدا، برای رای آوردن باید توانمندی های خودش را عرضه کند و لازم نیست که در یک شهر کوچک نماینده برای گرفتن رای مردم خانه به خانه راه بیفتد و به هرکس وعده ای بدهد که به او رای بدهد لذا من محاسن استانی شدن انتخابات را از معایب آن بیشتر می دانم.


وي افزود: در شهرهای کوچک که هنوز نگاه‌های قوميتی حاکم است به عنوان مثال در یک شهری سه قوميت و قبیله وجود دارند و نامزدي که در انتخابات شرکت مي کند، به سراغ ریش سفیدها و بزرگان قوم مي رود تا آنها را راضی کند و در واقع می شود نماینده آنها و باید در خدمت آن‌ها باشد که در اين صورت بخش عمده ای از جمعیت خود به خود حذف می شوند.

اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تصريح کرد: در حال حاضر که نمايندگان براي هر حوزه انتخابيه و به صورت غير استاني انتخاب مي شوند، اختلافاتي به وجود مي آيد که بعضی اوقات این اختلافات به قوه مجریه کشانده می شود. به عنوان مثال من به عنوان نماينده يک منطقه می گویم باید فلان رئيس دانشگاه از شهر من باشد و نماينده ديگري از همان استان مي گويد که نه بهتر است اين فرد متعلق به شهر او باشد که همين امر اختلافاتي را پديد مي آورد. اما در صورت استاني شدن انتخابات ديگر اين کشمکش ها و فشارها کمتر می شود و مديران شهرستان ها نيز با روش هاي شايسته سالارانه تري معرفي و منصوب مي شوند.


نماينده مردم ايلام در خانه ملت يادآور شد:با توجه جمع جهات، استانی شدن انتخابات شاید در حال حاضر به نفع نمایندگان فعلي مجلس در انتخابات آينده نباشد اما در بلند مدت به نفع منافع ملی و کلان کشور است.
شوهاني دليل اينکه اين طرح تاکنون به تصويب نرسيده است را اينگونه بيان کرد و افزود: مخالفان تصورشان این است که مي گويند که آن ها در این سه سال برای یک منطقه کار کرده اند اما اگر انتخابات استانی بشود؛ شاید فکر می کنند امکان رای آوری شان کاهش پیدا می کند و در نتیجه مخالفت می کنند یا بعضی ها می گویند این طرح انتخابات را هزینه بر می کند اما این ها دلیل قانع کننده ای نیست.


وي خاطرنشان کرد: در صورت اجراي اين طرح، با برگزاری چند همایش بزرگ انتخاباتی و چند میزگرد در تلویزیون مي شود با مردم راحت تر و آسان تر صحبت کرد و دیگر لازم نیست در شهرهای کوچک طرف خانه به خانه برود و تراکت و پوستر پخش کند اما وقتی انتخابات استانی باشد،طرف مجبور است که در یک همایش یا میزگرد برنامه های خودش را ارائه بدهد لذا از حضور افراد ضعیف و کوتوله هاي سياسي در عرصه انتخابات جلوگيري مي شود و با راه يافتن افراد قوي به مجلس، مجلس قوی تر می شود.


شوهاني تاکيد کرد: اجراي اين طرح به نفع روستاها و مناطق کوچک نيز خواهد بود و نمايندگان يک استان با همفکری و رایزنی بیشتر می‌توانند خدمات بیشتر و بهتري به مردم کل استان بدهند که در اين صورت از اين مسئله روستاها و شهرها منتفع مي شوند و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
وي درخصوص امکان تصويب شدن اين طرح در مجلس تصريح کرد:فضای مجلس خوب است ومن فکر می کنم که بیشتر نمایندگان راضی باشند.
شوهاني همچنين در خصوص احتمال تاييد اين طرح از سوي شوراي نگهبان نيز خاطرنشان کرد: به نظر نمي رسد که طرح خلاف قانون و شرع باشد و فکر نمی کنم شورای نگهبان با آن مخالفت کند اما باز هم بايد ديد نمايندگان در باره ان به چه تصميمي خواهند رسيد.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٩-١٣٩٣, ١٣:۵۵

   

پر مبحث ترین ها