سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مخالفان به کدام هاشمی حمله می کنند؟

قطعا هرچه به انتخاب رئيس جديد مجلس خبرگان و انتخابات مجلس دهم نزديک تر شويم حملات به آيت‌الله بيشتر خواهد شد و اين داستاني است که هرسال به ويژه بعد از دهه 70 درحال تکرار است. پروژه‌اي که هرچه جلوتر مي‌رود با موفقيت کمتري همراه است.

روزنامه «ابتکار» در سرمقاله امروز -چهارشنبه- خود با عنوان «مخالفان به کدام هاشمی حمله می کنند؟» به قلم «مصطفی داننده» نوشته است: از گوشه کنار بازهم صدای مخالفت با هاشمی رفسنجانی شنیده می شود. یکی می گوید که تهرانی ها در نماز جمعه مواضع هاشمی رفسنجانی را نمی پسندند و دیگری نیز گفته که هاشمی رفسنجانی از ابتدا دنبال رابطه با آمریکا بوده است. جنس این حملات از همان سخنان و تحلیل های گذشته است اما سوالی که در این میان مطرح می شود این مسئله است که چرا امروز دوباره حمله به هاشمی رفسنجانی در دستور کار قرار گرفته است؟ آیا قرار است هاشمی بازهم در صحنه سیاست ایران تاثیرگذار باشد که چنین حملاتی به او آغاز شده است؟
 
 پاسخ به این سوال آری است. صحنه سیاست ایران طی ها سال و ماه های آینده دچار تحولات گسترده ای خواهد شد و قطعا هاشمی رفسنجانی نقش اول این تحولات را برعهده دارد. اولین گام در اسفند امسال اتفاق خواهد افتاد و آنهم انتخاب رئیس جدید مجلس خبرگان رهبری پس از درگذشت آیت الله مهدوی کنی است. برهمگان واضح است که نفوذ کلام آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان بسیار بالاست و نخبگان کشور برخلاف برخی از چهره ها، آیت الله را در مسیر انقلاب و نظام می دانند و معتقدند که تصمیمات او موجب خیر برای کشور خواهد شد.

 

ترس بزرگ جریان مخالف هاشمی رفسنجانی رسیدن او به کرسی ریاست مجلس خبرگان است. این جریان فکری که نشان داده است دیگر حاضر نیست هاشمی رفسنجانی را در مقامی به غیر از ریاست مجمع تحمل کند تمام تلاش خود را انجام می دهد تا به هر شکل ممکن تصویر رئیس جمهور سابق ایران را میان خبرگان ملت و مردم خراب کنند. این درحالی است که هاشمی رفسنجانی خود بارها و بارها اعلام کرده است که اگر افراد مورد نظر او مانند آیت الله هاشمی شاهرودی یا آیت الله واعظ طبسی برای ریاست مجلس خبرگان نامزد شوند، برای پست ریاست مجلس خبرگان نامزد نخواهند شد. این افراد تصور می کردند که هاشمی رفسنجانی به پایان رسیده است و حملات احمدی نژاد به او را آخرین تیرها به پیکره آیت الله می دانستند و تصور می کردند که دیگر او توان برخاستن از این میدان جنگ را نخواهد داشت. انتخابات سال 92 و نتیجه آن اما حکایت دیگری داشت و هاشمی نشان داد هنوز هم کارکشته ترین مرد صحنه سیاسی ایران است. رسیدن حسن روحانی یار دیرین هاشمی به قدرت، پایانی بود بر آرزوی محوکردن آیت الله از عرصه سیاسی کشور.

درحالی که مخالفان اصلی هاشمی هنوز در شوک باخت در انتخابات ریاست جمهوری بودند، بحث ریاست هاشمی رفسنجانی بر مجلس خبرگان شوک دیگری را نیز برآنان وارد کرد.

 

در کنار این مسئله، بحث انتخابات مجلس دهم نیز مخالفان را بر آن داشته است تا همچنان ساز مخالفت خود با هاشمی را کوک نگه دارند. آنها می دانند که مثلث هاشمی، خاتمی و ناطق نوری و همراهی احتمالی حسن روحانی در انتخابات مجلس نیز تکرار خواهد شد و محبوبیت و مشروعیت این چهار تن می تواند برگ برنده جریان اعتدال در جریان انتخابات مجلس باشد.

هاشمی رفسنجانی در کنار تمام کارشکنی های جریان مقابل خود توانست بعد از سال ها گفتمان اعتدال و تشکیل دولت فراجناحی که یکی از آرزوهای سیاسی اش بود را در کشور نهادینه کند و تبلور آن را در دولت روحانی ببیند. پیروزی در انتخابات مجلس دهم می تواند این پروژه سیاسی را تکمیل کند تا جبهه اعتدال در کشور فراگیر شود.

 

صحنه گردانی هاشمی رفسنجانی بعد از دوران هشت ساله، در صحنه سیاسی ایران، مسئله ای است که بسیاری نمی توانند آن را تحمل کنند. حملات تازه به هاشمی نیز بیانگر همین معناست. قطعا هرچه به انتخاب رئیس جدید مجلس خبرگان و انتخابات مجلس دهم نزدیک تر شویم حملات به آیت الله بیشتر خواهد شد و این داستانی است که هرسال به ویژه بعد از دهه 70 درحال تکرار است. پروژه ای که هرچه جلوتر می رود با موفقیت کمتری همراه است. هاشمی رفسنجانی دوران تازه ای را آغاز کرده است دورانی که به برکت همین حملات و سیاه نمایی های علیه او شکل گرفت. شاید به زبان ساده تر بتوان گفت که مخالفان آیت الله نمی توانند هاشمی دولت ساز و مجلس ساز را تحمل کنند.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٩-١٣٩٣, ١٠:۴۵

   

پر مبحث ترین ها