سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ابتکار: پارازیت‌ها منشاء دولتی ندارند

معصومه ابتکار اظهار کرد: جنبش دانشجویی نقش سازنده‌ای را در شکل گیری جامعه مدنی ایفا می کند.


معصومه ابتکار اظهار کرد: جنبش دانشجویی نقش سازنده‌ای را در شکل گیری جامعه مدنی ایفا می کند. جریان دانشجویی به دلیل نو شدن و ناپایداری بایستی آرمان‌گرا باشد و باید بتواند یک شناخت کافی از تحولات اجتماعی داشته باشد. این جنبش باید یک تحلیل جهانی و فرا زمانی از مسایل پشت پرده در سیاست داشته باشد و اینجاست که بصیرت نیز تعریف می‌شود.
 رییس سازمان حفاظت از محیط زیست روز جمعه در نشست مشترک دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد گفت: ما می‌بایست از فراز و فرودهای جنبش دانشجویی درس بگیریم. نقش‌آفرینی این جنبش در طول شکل‌گیریش زیاد بوده و بی‌تردید در شکل‌گیری انقلاب اسلامی نیز موثر بوده است. واقعه ۱۳ آبان نیز باعث شکل گیری بسیاری از نهادهای مردم سالاری در کشور شد و کشور توانست پس از آن به یک ثبات برسد. جنبش دانشجویی در دوره اصلاحات نیز موثر بود و همان‌طور در دوره‌های بعد نیز نقش‌آفرینی کرد و در این دوره که شعار اعتدال مطرح است بازهم می‌شود از تاثیرگذاری این جنبش در روی کار آمدن این گفتمان حرف زد.
او ادامه داد: ما باید ارتباط جنبش دانشجویی را با جریانات اجتماعی بررسی کنیم. این جنبش از تفکرات دکتر شریعتی و آیت الله مطهری تاثیرپذیری زیادی داشته و پس از یک دوره فشار و محدودیت نیاز است تا به بازسازی خود بپردازد و در عرصه‌های مختلف با یک تحلیل و نگرش رو به آینده ظاهر شود.
ابتکار درباره رابطه جنبش دانشجویی با حاکمیت گفت: ارتباط جنبش دانشجویی با حاکمیت همواره یک ارتباط نقادانه بوده است و همیشه سعی شده است تا با یک منطق و نگرش علمی توام باشد. اصل بر این است که نقد جریان دانشجویی باید یک مواضع معتدل و منطقی را از سایر انتقادات در بر گیرد. امروزه در تعاریف جدید تنها موضوع دولت‌ها مطرح نیست و در تعاریف مدرن، جامعه مدنی نیز مهم است. جنبش دانشجویی نقش سازنده‌ای را در شکل گیری جامعه مدنی ایفا می‌کند. جریان دانشجویی به دلیل نو شدن و ناپایداری بایستی آرمانگرا باشد و باید بتواند یک شناخت کافی از تحولات اجتماعی داشته باشد. این جنبش باید یک تحلیل جهانی و فرا زمانی از مسایل پشت پرده در سیاست داشته باشد و این‌جاست که بصیرت نیز تعریف می شود.
وی اظهار کرد: جریان دانشجویی در خیلی از جاها توانسته است از انحرافات مصون بماند و با فرصتی که در دانشگاه‌ها به‌وجود می‌آید یک فضایی برای طرح این گفتمان ایجاد می‌شود که تا دانشجو بسنجد که چطور می‌تواند دانشگاه و جامعه خود را تغییر دهد. در این باره باید گفت که تا تغییری در منش زندگی ما ایرانیان صورت نگیرد نمی‌توان انتظار داشت که صرفا با تغییرات سیاسی مشکل ما حل شود. باید روی شیوه‌های زندگی تامل بیش‌تری کرد. آستانه تحمل ما ایرانیان نیز در مقایسه با سایر کشورها پایین‌تر است و مردم می‌بایست یاد بگیرند که چگونه می‌توان در شرایط دشوار نیز زندگی کرد.
ابتکار افزود: امروزه جنبش دانشجویی می‌تواند در قالب تشکل‌ها و با هم‌افزایی و ارتباط با دولت به پیشبرد اهداف اصلاح‌گرایانه و موثر در جامعه کمک کند. تحولات فردی و فکری که در نگرش دانشجویان وجود دارد می‌تواند نقشی سازنده ایفا کند. دولت تدبیر و امید نیز فضایی را برای تشکل‌ها فراهم کرده که نگاه امنیتی جایی در آن ندارد. باید گفت که بخشی از مطالبات دانشجویان در دولت محقق شده است و بخش‌های دیگر آن هم مورد توجه و اهمیت است. همه می‌دانیم که عده‌ای می‌خواهند به گفتمان اعتدال لطمه بزنند و ما نباید بگذاریم که آنان موفق شوند.
وی با اشاره به تشکل‌های دانشجویی گفت: صرف شکل‌گیری یک تشکل بدون نفوذ و تاثیر در دانشگاه‌ها بی‌فایده است و باید مباحثی در دانشگاه پیگیری شود که مطالبه عمومی مردم باشد. البته این را هم بگویم که لزوما فعالیت‌های دانشجویی نباید در سیاست خلاصه شود و فعالیت‌های اجتماعی نیز از اهمیت بالایی برخوردارست. یکی از همین فعالیت‌ها، فعالیت تشکل‌های زیست‌محیطی است که به علت بررسی معضل جهانی کره زمین همواره مورد توجه جوانان بوده است که یکی از شاخه‌های آن دانشجویی است. امیدوارم این قبیل از فعالیت‌ها نیز که مورد استقبال سازمان محیط زیست نیز هست بتواند نشاط را به فعالیت‌های دانشجویی بازگرداند.
ابتکار پس از پایان سخنانش به سوالات مختلف دانشجویان پاسخ داد.
او در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان که از عملکرد ضعیف معاونت فرهنگی وزارت علوم انتقاد کرد گفت: همه ما در جریان تغییر وزیر علوم بودیم که باعث مشکلاتی هم در روند این وزارت‌خانه شد. جهت‌گیری دکتر فرهادی همان‌طور که رییس‌جمهور نیز تاکید کردند پیش رو بوده و باید گفت هرچقدر که مخالفین دولت در صدد ایجاد تنش و تقابل و رسانه‌یی کردن آن هستند دولت به دنبال تنش‌زدایی و تعامل است و ملاک بر احترام است. امیدوارم با استقرار دکتر فرهادی در وزارت علوم معاونت‌های این وزارتخ‌انه هم هماهنگ با سیاست‌های دولت حرکت کنند.
ابتکار در پاسخ به سوالی درباره پارازیت‌ها نیز اظهار کرد: حوزه پارازیت با وجود آن که منشا دولتی ندارد از سوی سازمان محیط زیست در حال پیگیری است. در این زمینه همه دستگاه‌های کشور موظف به رعایت استاندارد هستند. استدلال محیط زیست این است که با توجه به استاندارهای دستگاه‌های پارازیت‌انداز این نوع کاربرد برای این دستگاه‌ها تعریف نشده است. با وجود این که فشارها و اختلاف نظرها در این باره ادامه دارد، پیگیری‌های مربوطه توسط سازمان حفاظت از محیط زیست انجام می‌گیرد.
معصومه ابتکار با اشاره به نقش دانشجویان در سازمان‌های مردم نهاد کشور گفت: ما در این سازمان‌ها دانشجویان بسیاری داریم که در آن‌ها مشغول به فعالیت هستند. متاسفانه در دولت‌های نهم و دهم بسیاری از تشکل‌های زیست محیطی نابود شدند. ما برای این تشکل‌ها برنامه‌ریزی انجام دادیم و زمینه‌های قانونی را هم برای شکل‌گیری آن‌ها هموار کرده‌ایم. ضمن این که سازمان محیط زیست نیز از آن‌ها حمایت خواهد کرد.
رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در ادامه گفت: با توجه به این که جامعه ما به تکثر و تعدد در دیدگاه‌های سیاسی و اجتماعی نیاز دارد باید بتوانیم یک گفتمان سالم در دانشگاه‌ها به‌وجود بیاوریم. گفتمانی که با انقلاب اسلامی و فرهنگ ملی و دینی مان سازگار باشد. ما باید صبر و استقامت خود را افزایش دهیم.
وی با اشاره به موضوع فساد و راه‌های مقابله با آن گفت: دستگاه‌ها مکلف شدند که بنابر دستور دولت با فساد اداری مقابله کنند و باید مراقب بود با این مدل از اطلاع‌رسانی فضای ناامیدی در جامعه به‌وجود نیاید و طرح آن موجب ناامنی در بازار نشود. دولت در مقابل تمامی فسادها موضع گرفته و رویکرد مبارزه با فساد و پیگیری آن توسط دولت ادامه دارد. متاسفانه موارد بسیاری از زمین‌خواری در دولت گذشته وجود داشته که زمین‌های متعلق به محیط زیست را به مالکیت خود درآوردند و سازمان محیط زیست در حال پیگیری این تخلفات است.
ابتکار در پاسخ به سوالی درباره وضعیت دریاچه ارومیه گفت: سازمان حفاظت از محیط زیست از سال ۱۳۷۹ نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده بود اما متاسفانه با فشار به دولت اصلاحات برای قطع حق آبه طبیعی این دریاچه و ساخت سد این هشدار نادیده گرفته شد و در سال‌های گذشته نیز با فشار نمایندگان مجلس و حفر چاه‌های کشاورزی نیز به مشکلات دیگر اضافه شد و تلاش سازمان محیط زیست در سال‌های گذشته در جلوگیری از این قبیل اقدامات بی‌فایده بود. جاده میان گذر نیز یکی از اقداماتی بود که به خشک کردن بیش‌تر آب این دریاچه کمک کرد. باید گفت که احیای این دریاچه زمان‌بر است و اعتبار ۷۵۰ میلیاردی نجات آن در سال ۱۳۹۳ پیش‌بینی شده و توسعه فعالیت کشاورزی در ارومیه متوقف شده است. تلاش‌های زیادی در حال انجام است تا دریاچه ارومیه احیا شود. تصمیمی که گرفته شده این است که در ابتدا حق آبه‌های طبیعی را بدهیم و بعد به بخش‌های دیگر توزیع شود. باید این را نیز بگویم که همه رودخانه‌ها از زاینده رود تا انزلی و چابهار برای ما اهمیت دارند.
وی در پاسخ به سوالی درباره بی‌اعتماد دولت به جوانان افزود: تعبیر بی‌اعتمادی به جوانان از سوی دولت درست نیست و دولت یکی از خاستگاه‌های اصلی پیروزی خود در انتخابات را جوانان می‌بیند. بحث اشتغال و بیکاری در شهرهای کشور عزت و جایگاه انسانی جامعه ما را خدشه‌دار می‌کند. دولت تدبیر و امید کشور را در شرایط بحرانی از دولت سابق تحویل گرفت و با مشکلات بسیاری روبه‌رو است.
به گزارش ایسنا،ابتکار در پاسخ به سوالی درمورد اشغال سفارت آمریکا گفت: واقعه ۱۳آبان جریانی کاملا خودجوش بود و توسط دانشجویانی مسلمان انجام شد که تابع اندیشه‌های امام (ره) بودند و دغدغه جلوگیری از انحراف انقلاب‌های ضد امپریالیستی از مهم‌ترین انگیزه‌های این دانشجویان بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:١٧

   

پر مبحث ترین ها