سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فرار به جلو، استراتژي جديد دلواپسان

بروز شده : ۴-١٠-١٣٩٣, ٠١:١٢    نسخه چاپی    
بايد از اين بابت خوشحال بود که بالاخره دلواپسان نيز فهميدند « تحريم» مشکلات فراواني را براي کشور ايجاد کرده است. در اين ميان اما پيام دوم اين سخنان بسيار مهم و خطرناک و هشدار جدي براي دولت روحاني است. مخالفان به دنبال تلقين اين معنا به جامعه هستند که تحريم حاصل درخواست موسوي و کروبي است و نه اشتباهات محمود احمدي نژاد در سياست خارجي!

مصطفی داننده: فرار رو به جلو، يک استراتژي سياسي براي سياستمداران و سياست پيشگاني است که مي‌خواهند از شکست‌ها و اشتباهات خود يک پيروزي بسازند و به اصلاح توپ بازي را به زمين رقيب بيندازند. سخنان حسين شريعتمداري و برخي ديگر از چهره‌هاي مخالف دولت از جمله صفار هرندي در مورد تحريم‌ها و نقش حوادث سال 88 در آن نمونه بارز اين رفتار سياسي است. حسين شريعتمداري در دانشگاه تهران و در جمع دانشجويان گفت:« اسناد نشان مي‌دهد که حتي تحريم ها را سران فتنه به امريکا پيشنهاد کردند، به سران فتنه مي‌گويم که اگر حزب الله نبود الان بايستي چکمه نتانياهو را واکس مي‌زديد»

اين سخنان و اين استراتژي مشخص مخالفان دولت روحاني دو پيام ويژه دارد. اولين پيام مثبت و دومين آن کمي خطرناک به نظر مي‌رسد. بالاخره بعد از گذشت يک سال و نيم از آغاز دولت روحاني و فغان رئيس جمهور از فشار تحريم‌ها و مشکلاتي که اين تحريم‌ها براي کشور ايجاد کرده است، به نظر مي‌رسد شريعتمداري و دوستان نيز پي برده‌اند که تحريم براي کشور مشکلات فراواني را ايجاد کرده است.

 

آنها بيش از اين به هيچ عنوان زير بار مشکلات ايجاد شده براي کشور از طريق فشارهاي تحريم نمي‌رفتند و اعتقاد داشتند تحريم‌ها هيچ تاثيري بر کشور نداشته است. بايد از اين بابت خوشحال بود که بالاخره دلواپسان نيز فهميدند « تحريم» مشکلات فراواني را براي کشور ايجاد کرده است. در اين ميان اما پيام دوم اين سخنان بسيار مهم و خطرناک و هشدار جدي براي دولت روحاني است. مخالفان به دنبال تلقين اين معنا به جامعه هستند که تحريم حاصل درخواست موسوي و کروبي است و نه اشتباهات محمود احمدي نژاد در سياست خارجي!

 

رئيس جمهور روحاني از همان روزهاي اول دم از اشتباهاتي در سياست خارجي زد که زمينه ساز بوجود آمدن تحريم‌هاي گسترده عليه ايران شد. نه تنها روحاني بلکه ديگر نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري نيز معتقد به همين معنا بودندکه سياست‌هاي غلط احمدي نژاد در عرصه بين‌المللي باعث بروز مشکلات عديده براي کشور به ويژه در مسائل اقتصادي شده است. مروري به رفتار رئيس جمهور سابق ايران طي 8 سال گذشته به خوبي نشان مي‌دهد که تحريم‌ها به چه علتي وضع شده است. مطرح شدن بحث هولوکاست، بستن درهاي ديپلماسي، مطرح کردن مسائل احساسي در سياست خارجي و.... از نمونه رفتارهاي رئيس دولت نهم و دهم طي سال‌هاي اخير بوده است. حالا بعد از اين سال‌ها شريعتمداري و دوستان تصميم گرفته‌اند با يک فرافکني بزرگ بازي را وارد زمين ديگري کنند. دولت روحاني بايد به صورت واضح و روشن با مردم از علت تحريم‌ها و تاثير مستقيم آن بر اقتصاد کشور سخن بگويد.

به نظر مي‌رسد اين استراتژي تازه مخالفان دولت روحاني است. آنها مي‌خواهند با مطرح کردن مسائلي که هيچ سندي براي آن وجود ندارد و تنها داراي جذابيت خبري براي رسانه هاي همسو با خود است، اشتباهات گذشته را پاک کنند و بگويند که تمام مشکلات کشور حاصل فعاليت‌هاي کساني که دولت احمدي نژاد را قبول نداشتند. مخالفان، بازي شطرنج گونه‌اي را عليه دولت روحاني آغاز کرده‌اند که مهم ترين هدف آن نيز ناکارآمد نشان دادن دولت روحاني است. آنها مي‌خواهند تا اسفند 94 اين هدف خود را محقق کنند تا آخرين سنگر خود يعني مجلس را نيز از دست ندهند.

منبع: ابتکار

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٠-١٣٩٣, ٠١:١٢

   

پر مبحث ترین ها