سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دیوار محکم مراجع پشت سر دولت؛

وزارت ارشاد، مذاکرات هسته‌ای یا مشکلات اقتصادی؛ کدامیک بهانه سفر روحانی به قم است؟

حسن روحانی حتی از برقراری ارتباط با مخالفان خود در قم نیز غافل نشد. استاندار دولت اعتدال در قم به دیدار آیت ا... مصباح رفت و همچنان به تعامل خود ادامه می‌دهد. همچنین عباس عراقچی در بین فارغ‌التحصیلان موسسه امام خمینی(س) حضور یافت و سخن گفت و با مصباح نیز دیدار کرد، اگر چه آیت ا... دولت را دروغگو خواند اما دولت مسیر خود را در ارتباط با حوزه‌های علمیه ادامه می‌دهد.

این روزها شایعه‌ای در شهر پیچیده است که روحانی به خاطر مشکلات به وجود آمده بر سر تک خوانی زنان در کنسرت‌ها راهی قم می‌‌شود تا در دیدار با مراجع عظام تقلید این سوتفاهم‌ها را حل کند. سوتفاهمی که وزیر ارشاد آن را اینگونه تعریف می‌کند:« متاسفانه برخی اطلاعات نادرستی را به علما می دهند و می‌خواهند آنگونه القا کنند که ما با ارزش‌های دینی فاصله گرفته‌ایم. تاکنون هیچ آلبومی که تکخوانی خانم‌ها در آن بوده باشد مجوز نگرفته است. اینکه آیا تکخوانی حرام است یا حلال بحث دیگری دارد که باید در جای خود درخصوص آن صحبت کرد.»
سوالی که اینجا مطرح است این است که آیا روحانی به خاطر این سوتفاهم راهی قم شده است یا این سفر از پیش مشخص شده بود؟ روزنامه اعتماد از روزنامه‌های نزدیک به دولت از مشخص بودن زمان این سفر خبر داده است و رسانه‌های مخالف دولت این سفر را به دلخوری مراجع تقلید از وزارت ارشاد روحانی ربط می‌دهند. برای پاسخ به این سوال باید مروری به روابط دولت یازدهم و مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه داشت.

قم، برای روحانی جایگاه ویژه‌ای دارد. شهری که رئیس جمهور به خوبی فضا و نهادهای موثر آن را می‌شناسد و می‌داند که برای پیشبرد اهداف خود احتیاج به همراهی این شهر با سیاست‌هایش دارد. همراهی با روحانیت کاری بود که محمود احمدی نژاد هیچگاه به آن تن نداد و شهر قم تبدیل به پایگاه مخالفین درجه یک او شده بود. بسیاری از روحانیون معتقد بودند که احمدی‌نژاد مسیری را به غیر از مسیر اعتدال طی می‌کرده است .احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری خود، هیچ تلاشی را برای قانع کردن مراجع انجام نداد و اختلاف دولت و حوزه‌های علمیه به جایی رسید که اعلام شد مراجع، در بیوت خود را به روی دولتمردان بسته‌اند.

 

روحانی اما برخلاف احمدی نژاد، فضای سیاسی ایران را به خوبی می‌شناخت و می‌دانست که برای پیشبرد اهدافش نمی‌تواند فقط به دوستان خود تکیه کند و با استراتژی همراهی حداکثری دست دوستی به تمام نهادهای موثر در ایران دراز کرد. او بلافاصله بعد از انتخابات 24 خرداد، راهی قم شد تا این اطمینان را به مراجع و روحانیت بدهد که فرزند برخاسته از حوزه، فرزندی خلف خواهد بود و حوزه علمیه جایگاه ویژه‌ای در دولتش دارد.

او در ضمن دیدارهایش ابراز امیدواری کرد که « دولت یازدهم بتواند با برقراری ارتباط موثر با حوزه و مراجع معظم تقلید و علما، مشکلات داخلی و خارجی کشور را کاهش و حل و فصل کند.» روحانی برای عملی کردن این سخنان، وزرا و معاونان خود را راهی قم کرد تا آنان رودرو و بدون واسطه، با مراجع تقلید سخن بگویند و آنان را در جریان اقدامات و تصمیمات خود قرار دهند.

حضور محمد جواد ظریف در قم بعد از توافق ژنو و توضیح در مورد این توافقنامه و جزئیات آن به محضر مراجع معظم تقلید نمونه بارز این استراتژی دولت برای همراهی‌ حوزه‌های علمیه بود. مراجع تقلید نیز تا به امروز با دیده مثبت به دولت روحانی نگریسته‌اند و در ضمن دیدار با رئیس دولت و وزرایش ضمن آنکه انتظارات و توقعات حوزه و روحانیت را منتقل می‌کنند، از دستاوردهای دولت هم تقدیر کرده‌اند. مراجع تقلید پس از این دیدارها از عملکرد دولت یازدهم تقدیر و اعلام کردند که به آینده امیدوار هستند. مراجع عظام تقلید، به ویژه بعد از دیدار با محمد جواد ظریف، ازعملکرد دولت در زمینه پرونده هسته‌ای ابراز رضایت کردند و حمایت کامل خود را از این روند اعلام داشتند.

 

حسن روحانی حتی از برقراری ارتباط با مخالفان خود در قم نیز غافل نشد. استاندار دولت اعتدال در قم به دیدار آیت ا... مصباح رفت و همچنان به تعامل خود ادامه می‌دهد. همچنین عباس عراقچی در بین فارغ‌التحصیلان موسسه امام خمینی(س) حضور یافت و سخن گفت و با مصباح نیز دیدار کرد، اگر چه آیت ا... دولت را دروغگو خواند اما دولت مسیر خود را در ارتباط با حوزه‌های علمیه ادامه می‌دهد.

رئیس جمهور روحانی در آغاز سالی که، آخرین روزهای آن را طی می‌کنیم در تماس تلفنی با مراجع عظام تقلید به مناسبت آغاز سال جدید، ضمن تبریک سال نو، برای مراجع آرزوی سلامتی و سالی سرشار از برکت و موفقیت آرزو کرد. وی در این گفت‌وگوها از توجهات مراجع نسبت به دولت تدبیر و امید تقدیر و تشکر کرد. مراجع تقلید نیز سال نو را به رئیس‌جمهور تبریک گفتند و برای دولت در مسیر خدمت به مردم، آرزوی توفیق کردند. رئیس‌جمهور با آیات عظام وحید خراسانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، موسوی اردبیلی، شبیری زنجانی، نوری همدانی و سبحانی گفت‌وگو کرده بود.

همین دیدارها و گفت‌وگوها نشان می‌دهد که روحانی به خوبی به جایگاه حوزه‌های علمیه آگاه است و در این مدت نیز سعی کرده است، رابطه متقابلی با حوزه‌ها و مراجع تقلید داشته باشد. همین رابطه بیانگر این معناست که روحانی اعتقاد به نقش مراجع در صحنه سیاسی کشور دارد و سعی نمی‌کند تنها برای توجیه عملکرد دولت راهی شهر قم شود بلکه روحانی نظر مراجع تقلید را گره گشای، قفل‌ها زده شده در راه دولت توسط مخالفان می‌داند.

سفر 6 اسفند روحانی به قم نیز از این جنس است. رئیس جمهور می‌خواهد مراجع را در جریان امور قرار دهد به ویژه اینکه دوره نهایی مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 نزدیک است و رهنمودهای مراجع معظم می‌تواند توشه خوبی برای تیم مذاکره کننده ایران باشد.

 

در این میان شیخ دیپلمات می‌داند که بازی شطرنج در عرصه سیاست خارجی و در صحنه بین الملل احتیاج به یک پشتوانه عظیم مردمی و ملی دارد. در این راه مراجع تقلید می‌توانند نقش تاثیر گذاری در ایجاد این تن واحد داشته باشند. حوزویان قم به ویژه مراجع معظم تقلید مورد تایید هر دو جناح سیاسی ایران هستند و نظر آنان در مورد مسائل سیاسی کشور مورد قبول همه جریان‌هاست و حمایت مراجع معظم تقلید در قم از دولت تدبیر و امید به ویژه در پرونده هسته‌ای می‌تواند نقش پاد زهر مخالفت‌های مخالفان باشد.

در کنار مسئله هسته‌ای فشار مخالفان بر روی دولت روحانی به خاطر مشکلات اقتصادی نیز می‌تواند دیگر بهانه سفر روحانی به قم باشد. روحانی می‌تواند با تشریح شرایط کشور برای مراجع تقلید و توضیح فعالیت‌ها و تلاش‌های دولت برای بهبود وضعیت اقتصادی، حوزه‌های علمیه را متوجه تلاش‌ها خود در این زمینه کند و تا مراجع و علمای بلاد با توجه به این اطلاعات، فضای کشور را برای مردم روشن کنند.

بدین ترتیب می‌توان گفت که سفر روحانی به قم بیش از آنکه مربوط به حواشی ایجاد شده برای وزارت ارشاد باشد، مربوط به مذاکرات هسته‌ای است که در 11 اسفند آغاز می‌شود است. 

منبع: نامه نیوز

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١١-١٣٩٣, ٠١:۵٨

   

پر مبحث ترین ها