سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دیلی بیست:

تاوان افشای فساد پوتین!

بروز شده : ٩-١٢-١٣٩٣, ٢٢:١٩    نسخه چاپی    
نمتسوف فساد پوتین را افشا کرد و تاوانش جانش بود

 بوریس نمتسوف، سیاست مداری که روز جمعه به ضرب گلوله کشته شد، مبارز بی باکی بود که از فساد پوتین در المپیک سوچی پرده برداشت و در حال آماده کردن پرونده ای در مورد اوکراین بود.

به گزارش  دیلی بیست، نمتسوف در سال 2013 به دنبال راهی برای انضمام تعداد بیشتری از مقامات رژیم پوتین به قانون آمریکا بود که آنها را از ورود به روسیه منع می کرد یا هرگونه دارایی آنها در این کشور را مسدود می کرد. این معاون پیشین نخست وزیری روسیه که در نزدیکی کرمیلن کشته شد، دشمنان بسیاری داشت که البته مهمترین شان رئیس جمهوری روسیه بود. او خوش تیپ، کاریزماتیک و در غرب و اروپای شرقی محبوب بود.

آندری سانیکوف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری بلاروس و مخالف و قربانی شکنجه لوکاشنکو در همان دوره به نمتسوف گفته بود: «نخست بلاروس را آزاد می کنیم و بعد روسیه را.» نمتسوف با اشتیاق پذیرفته بود. او قصد داشت روز یکشنبه راهپیمایی را علیه جنگ ولادیمیر پوتین در اوکراین که از سوی هیچ کس به رسمیت شناخته نشد، رهبری کند. او که در حال قدم زدن با آنا دوریکایا، یک مدل اوکراینی بود، چندین بار هدف شلیک گلوله قرار گرفت.

نمتسوف و لئونید مارتینیک دو سال پیش گزارشی را تحت عنوان «المپیک زمستانی در مناطق نیمه گرمسیری: فساد و سوءاستفاده در سوچی»منتشر کردند که پوتین را متهم می کرد به طور شخصی در این پروژه بزرگ و بی بندوبار مباشرت داشته و در نتیجه مسئول «رشوه و اختلاس» حدود 26 میلیارد دلاری ناشی از آن است. آنها لیست اسامی را اعلام کردند. نمتسوف که متولد سوچی است و مارتینیک افشا کردند که سرمایه گذاران خصوصی بخش عمده هزینه های این المپیک را متحمل می شدند و تنها دو تن از آنها تامین کنندگان خصوصی گران ترین بازی های زمستانی جهان بودند.

علاوه بر این، آنها نشان دادن که چطور 15 درصد پول «المپ استوری»، شرکت دولتی که برای تامین مالی المپیک راه اندازی شده بود به بوریس و آرکادی روتنبرگ، دوستان دوران کودکی پوتین تعلق گرفت.

او در مورد گزارشش گفته بود: «پوتین بخشی از یک مافیا است. او فرصتی را در اختیار دوستانش قرار داد تا مقداری نقدینگی جذب کنند.»

آمریکا با این مسئله موافق است. پس از حمله روسیه به اوکراین بود که وزارت خزانه داری آمریکا روتنبرگ ها و یاکونین را به دیلی دوستی با پوتین تحریم کرد. به گفته ایلیا یاشین، یکی از دوستان صمیمی نمتسوف، وی در حال آماده کردن یک سند جدید که ظاهرا باعث حضور نظامی روسیه در اوکراین می شد، بود.

قتل یکی از مقامات سابق دولت در مرکز مسکو به اندازه کافی و بدون اشاره به شخصیت تهدیدآمیز وی نیز نگران کننده است. لایف نیوز یکی از نخستین خروجی هایی بود که مرگ نمتسوف را تایید کرد.

پوتین که معمولا در مورد قتل شخصیت های عالی رتبه در روسیه آنقدر محتاط سخن می گوید که به ندرت نام آنها را ذکر می کند، هیچ زمانی را برای اعلام اینکه شخصا بر تحقیقات مربوط به این جنایت نظارت خواهد کرد را از دست نداد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت که ترور نمتسوف یک اقدام تحریک آمیز بوده است. به عبارت دیگر، این اقدام توطئه ای از جانب دشمنان پوتین بوده که برای ضربه زدن به وی طراحی شده است.

در دسامبر 1934 سرگئی کیروف، رهبر بولشویک در دفترش ترور شد و در پی آن ژوزف استالین اظهارنظری تقریبا مشابه در مورد آن جنایت داشت. در واقع قتل کیروف در دوره آزار و اذیت سیستماتیک مخالفان منطقه استالین انجام شد که به پاکسازی بزرگ شهرت یافت. در آن دوره این طور استدلال می شد که استالین شخصا دستور این ترور را داده تا وجود یک دام سیاسی را توجیه کند.

به گفته وادیم پروخوروف، وکیل نمتسوف، «چندین ماه پیش، بوریس در شبکه های اجتماعی از سوی چند گردن کلفت، تهدید شده بود.» البته دور از انتظار است که قاتل اینطور علنی از برنامه خود صحبت کند. در آن دوره این اظهارات تهدیدآمیز به مراکز قانونی انتقال داده شده اما از آن زمان هیچ خبری به وکیل وی داده نشد. یک مسئله روشن است: هیچ یک از افراد در حلقه نزدیک به نمتسوف در حال حاضر احساس امنیت ندارند.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٢-١٣٩٣, ٢٢:١٩

   

پر مبحث ترین ها