سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فلاحت پیشه: برخورد جناحی با پول‎های کثیف جرم است

تفاوتی ندارد که اصلاح طلبان از این پول استفاده کرده باشند یا اصولگرایان، آنچه که اهمیت دارد این است با هر دو آن‌ها یکسان برخورد شود.

بحث پول‌های کثیف در سیاست هم در حال خارج شدن از متن به حاشیه است. پس از بالاگرفتن موضوع ورود پول‌های کثیف به سیاست به نظر می رسد همان نگاه جناحی و روش های قدیمی دنبال مقصر گشتن غالب شده و این مانعی برای مقابله با این معضل است.

بعد از آنکه وزیر کشور در هشداری بی‌سابقه از ورود پول‌های کثیف حاصل از قاچاق مواد مخدر به سیاست سخن گفت و مشاور رییس جمهور بر عزم دولت برای افشاگری در این خصوص تاکید کرد، برخی اصل ماجرا را فراموش کرده و مسیر متهم کردن رقیب را پیش گرفتند.

فلاحت پیشه: برخورد جناحی با موضوع پول‎های کثیف جرم است
حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، در گفت‌و‌گو با فرارو برخورد‌های جناحی با موضوع پول‌های کثیف را جرم دانست و گفت: این نوع برخورد‌ها با هدف لاپوشانی کردن عدم اجرای قانون صورت می‌گیرد.

وی افزود: افرادی که به این شکل با مساله برخورد می‌کنند یا از ابتدا در ارتکاب این جرم شریک بوده‌اند و یا اکنون با فضاسازی در این خصوص مرتکب جرم تازه ایی فضای سیاسی کشور می‌شوند.

این کار‌شناس مسایل سیاسی با تاکید بر اینکه معضل ورود پول‌های کثیف به عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و... یک دغدغه ملی است، گفت: این معضل ناشی از همین نگاه‌های جناحی است زیرا رقابت‌های جناحی در جامعه خلاء ایجاد می‌کند و از دل همین خلاء‌ها است که پول‌های کثیف وارد می‌شوند.

فلاحت پیشه با اشاره به اینکه پول‌های کثیف از دو طریق می‌تواند به فضای سیاسی و اقتصادی و... وارد شود، گفت: این پول یا از خزانه مملکت خارج شده و عامل فساد می‌شود و یا ناشی از بی‌نظمی‌های نظام مالی است.

وی ادامه داد: اینکه کدام یک از این دو عامل زمینه ورود پول‌های کثیف را فراهم کرده باشد چندان تفاوتی نمی‌کند زیرا در نهایتا آسیب اصلی به منافع ملی کشور وارد شده و اعتماد سیاسی مردم را به شدت متزلزل می‌کند.

این نماینده پیشین مجلس با تاکید بر اینکه برای مقابله با این معضل باید نگاه ملی داشت، توضیح داد: به عنوان مثال در شرایط تحریمی کشور می‌توان با جلوگیری از فرارهای مالیات به میزان سه برابر بودجه عمرانی کشور، پول به خزانه آورد. این نیازمند نگاه ملی است زیرا شاهدیم که با نگاه‌های جناحی افرادی از امتیازات ویژه در زمینه‌هایی مثل سوآپ نفت، صادرات و واردات، اخذ مجوزهای مختلف و... برخوردار می‌شوند.

وی افزود: حتی برخی با برخورداری از رانت اطلاعاتی در نظام تعرفه و گمرک کشور اثر گذار هستند. این افراد که با برخورداری از همین امتیازات به جایگاه‌های بالای اقتصادی و سیاسی می‌رسند و بعضا شان بالایی در کشور دارند،‌‌ همان قاچاقچیان خوش پوشی هستند که پول کثیف را وارد می‌کنند.

به گفته وی این گروه که از محل مجوز‌ها و مصوبه‌ها با رانت به دست آمده صاحب ثروت و قدرت می‌شوند، دولت را برای خود خواسته مهم‌ترین عامل ورود پول‌های کثیف به سیاست هستند.

فلاحت پیشه با اشاره به اینکه پول‌های کثیف ممکن است به همه عرصه‌ها نفود کرده و مشکل ساز شود، گفت: عدم شفافیت عنصر مهمی است که زمینه ورود این پول‌ها را فراهم می‌کند لذا تا زمانی که در کشور یک نظام حزبی سالم و کارآمد نداشته باشیم نمی‌توان هزینه‌های انتخاباتی و حزبی را رصد کرد و این معضل حل نمی‌شود.

این کار‌شناس مسایل سیاسی در ادامه گفت: متاسفانه نگاه‌های جناحی در کشور موجب شده است که فعالیت احزاب نیز تحت شعاع جناح‌های سیاسی باشند و به این شیوه مشکلی حل نمی‌شود.

شیرزاد: برخورد جناحی نباید موضوع پول‎های کثیف را به حاشیه ببرد
احمد شیرزاد نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌و‌گو با فرارو بر ضرورت یکسان بودن هر دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در مقابل قانون تاکید کرد و گفت: شفافیت بهترین معیاری است که می‌تواند با مشکل ورود پول‌های کثیف مقابله کند.

وی افزود: تفاوتی ندارد که اصلاح طلبان از این پول استفاده کرده باشند یا اصولگرایان، آنچه که اهمیت دارد این است با هر دو آن‌ها یکسان برخورد شود.

شیراز با تاکید بر اینکه برخورد جناحی برخی از رسانه‌ها نباید اصل موضوع را به حاشیه ببرد، گفت: لازم است که در هر موضوع مبهمی دادگاه تشکیل شده و متخلفان مجازات شوند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان این مطلب که «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است»، ادامه داد: ما تاکنون همه برگزاری دادگاه برای بررسی پرونده تخلف شهرداران میانه رو و اصلاح طلب و هم سال‌ها بگم بگم گفتن و پرونده رحیمی را دیده‌ایم لذا از مسئولان انتظار داریم که در همه موارد به صورت شفاف و عادلانه با متخلفان برخورد کنند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١٢-١٣٩٣, ٢٢:٠۶

   

پر مبحث ترین ها