سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اجماع اصولگرایان با جبهه پایداری خفت و خواری برای آنهاست

بروز شده : ١-٠١-١٣٩۴, ٠٩:١۴    نسخه چاپی    
میزان رای اصولگرایان فعلی به اندازه رایی است که سعید جلیلی به دست آورده است به همین دلیل مشکل اصلی اصولگرایان، فقدان محبوبیتشان است و مشکلشان با ائتلاف با جبهه پایداری هم حل نمی‌شود. البته اگر ائتلافی صورت بگیرد وضعشان کمی بهتر خواهد شد اما نه در آن حد که بتوانند در انتخابات برنده شوند.

صادق زیباکلام، تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره تلاش اصولگرایان برای رسیدن به یک وحدت و ائتلاف با جبهه پایداری گفت: به غیر از جبهه پایداری کدام گروه است که اصولگرایان می‌توانند با آن متحد شوند؟ تنها گروه موجود که بتوانند با آن به اجماع برسند و شاید در انتخابات نتیجه‌ی مطلوبی به دست آورند، طرفداران احمدی‌نژاد یعنی همان اعضای جبهه پایداری هستند.

 

نشست سه‌جانبه آیت‌الله موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، آیت‌الله محمد یزدی دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و آیت‌الله مصباح یزدی رهبر معنوی و تشکیلاتی جبهه پایداری، هنگامی لغو شد که اصولگرایان بیش از هر زمان دیگری به وحدت نیازمندند. هرچند هنوز دلیل مشخصی برای لغو این نشست بیان نشده است اما روح‌الله حسینیان از اعضای جبهه پایداری اعلام کرده است که یکی از افراد «مسئول و موثر با هدایت غلط فکری» اسباب به هم خوردن ملاقات را فراهم کرده است و بسیاری معتقدند که منظور وی، علی لاریجانی بوده است. با این حال اصولگرایان بر اتحاد با اعضای جبهه پایداری اصرار می‌ورزند، اما جبهه پایداری‌ها، در مقابل وحدت با جامعتین و سایر گروه‌های اصولگرا را منوط به حذف گروهی از چهره‌های این جناح سیاسی می‌دانند و به قول خودشان در طیف اصولگرایان باید «ناب‌سازی» صورت بگیرد.

در همین راستا، صادق زیباکلام، تحلیلگر مسائل سیاسی، مشکل اصولگرایان را نداشتن استراتژی و برنامه دانست و به خبرنگار «آفتاب» گفت: بعد از شکست اصولگرایان در انتخابات 24 خرداد 92، مهم‌ترین اتفاقی که برایشان افتاد این بود که اصولگرایان به دو گروه جبهه پایداری و اصوگرایان غیرجبهه پایداری تقسیم شدند. به جز این هم به طور کلی اساسا هیچ هدفی ندارند و تنها امیدی که برایشان باقی مانده این است که احمدی‌نژاد نجاتشان بدهد.

وی افزود: یعنی در حقیقت با آن ده، پانزده میلیون رایی که احمدی‌نژاد دارد بیاید و در کنار اصولگرایان باشد تا شاید بتوانند در انتخابات آینده یک نتیجه‌ای به دست آورند وگرنه خود اصولگرایان در میان عامه مردم هیچ محبوبیتی ندارند به خصوص جبهه پایداری‌ها.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: میزان رای اصولگرایان فعلی به اندازه رایی است که سعید جلیلی به دست آورده است به همین دلیل مشکل اصلی اصولگرایان، فقدان محبوبیتشان است و مشکلشان با ائتلاف با جبهه پایداری هم حل نمی‌شود. البته اگر ائتلافی صورت بگیرد وضعشان کمی بهتر خواهد شد اما نه در آن حد که بتوانند در انتخابات برنده شوند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پاسخ به این سوال که دلیل تلاش اصولگرایان برای رسیدن به یک ائتلاف با اعضای جبهه پایداری چیست، اظهار داشت: چون به غیر از جبهه پایداری کدام گروه است که اصولگرایان می‌توانند با آن متحد شوند؟ آیا می‌توانند با طرفداران آقای هاشمی به ائتلاف برسند؟ خیر. با اصلاح‌طلبان چه تندرو چه معتدل و میانه‌رو می‌توانند متحد شوند؟ خیر. بنابراین اصولگرایان را واقعا هیچ گروهی نمی‌پذیرد.

زیباکلام در خصوص صحبت‌های اخیر اعضای جبهه پایداری مبنی بر نپذیرفتن برخی چهره‌های اصولگرا گفت:‌ به نظر من این یک نوع خفت و خواری است که اصولگرایان باید تحمل کنند، به واسطه‌ی کج‌رفتاری‌ها و سوء سیاست‌هایی که داشتند و حالا کار به جایی رسیده است که جبهه پایداری حاضر نیست خیلی از این افراد را بپذیرد.

وی تاکید کرد: این درسی است که تمام سیاستمداران ما باید از آن پند بگیرند که زمانی که خلاف آنچه که مردم می‌خواهند حرکت و موضع‌گیری کنند، باید خواهش کنند تا توسط جبهه پایداری‌ها پذیرفته شوند.

این استاد دانشگاه درباره نشست مصباح‌یزدی با موحدی کرمانی و محمد یزدی و سه‌ضلعی‌شدن اصولگرایان اضافه کرد: آقای موحدی کرمانی که به تنهایی هیچ محبوبیتی ندارد. آقای یزدی هم همینطور. اما تنها کسی که از بین این سه نفر از یک درجه از محبوبیت در بین طرفداران و پیروانش برخوردار است، آقای مصباح است. بنابراین من هیچ دلیلی نمی‌بینم که مصباح یزدی دست دوستی و وحدت به سمت کسانی که هیچ پایگاه مردمی ندارند، دراز کند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان سخنانش تاکید کرد: اصولگرایان فقط یک شانس برای اینکه مجلس دهم را تصاحب کنند دارند. آن هم این است که تمام نامزدهای اصلاح‌طلب را رد صلاحیت کنند یعنی هر کسی که غیر از خودشان است را رد صلاحیت نمایند. این تنها راهی است که آنها می‌توانند مجددا مجلس را از آن خودشان کنند. اگر انتخابات به صورت آزاد برگزار شود، فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان دو سوم مجلس را از آن خودشان کنند. حتی از مجلس ششم هم کرسی‌های بیشتری را به دست آورند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠١-١٣٩۴, ٠٩:١۴

   

پر مبحث ترین ها