سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سال 94؛ سال جاودانه شدن ریاست‌جمهوری روحانی؟

مروری بر روزهای پرتلاطم شیخ دیپلمات در نود و سومین سال شمسی

بروز شده : ٢-٠١-١٣٩۴, ١٠:۴٠    نسخه چاپی    
روحانی در آخرین روزهای سال 93 و قطعا در روزهای آغازین سال 94 به یک مسئله مهم می‌اندیشد و آنهم حل مشکلات اقتصادی مردم از طریق حل شدن پرونده هسته‌ای ایران است. روحانی در سالی که گذشت به خوبی نشان داد که به زوایای قدرت در ایران و عرصه بین المللی آشنا است و سعی می‌کند به واسطه این آشنایی با کمترین هزینه کشور را بر سر منزل مقصود برساند.

شاید روحانی زمانی که داشت اولین پیام نوروزی خود را خطاب به مردم ایراد می‌کرد تصور نداشت سال 93 برای او و دولتش چنین سخت و طاقت فرسا سپری شود.

 

رئیس جمهور روحانی در این سال شمسی روزهای بسیار سختی را سپری کرد. روزهایی که مخالفان سرسخت برای دولت تدبیر و امید رقم زدند. کشاندن پی در پی وزرا به مجلس و کارت های زرد پی در پی، استیضاح وزیر علوم، رای ندادن به وزرای پیشنهادی روحانی برای این وزارتخانه، دلواپس شدن برای پرونده هسته ای و ... نمونه‌هایی از مشکلات روحانی در سال 93 بود.

روحانی آرام با آن لبخند همیشگی در مقابل این حملات نتوانست سکوت کند و سعی کرد در سخنرانی‌های خود آشکارا و در لفافه این منتقدان را مورد نوازش قرار دهد. روحانی واژه‌های تازه‌ای را نیز در خطاب قرار دادن مخالفان خود وارد ادبیات سیاسی ایران کرد. روحانی یک بار مخالفان خود را « بی سواد» و بار دیگر آنها را «تازه به دوران رسیده» خطاب کرد. کسانی که طی سال‌های اخیر به ویژه در زمان ریاست جمهور محمود احمدی نژاد ظهور کردند و پله‌های ترقی را به سرعت طی کردند و به نهادهای مختلف از جمله مجلس نفوذ کردند. همین رشد غیرقابل باور باعث شد تا روحانی از واژه تازه به دوران رسیده برای خطاب قرار دادن آنان پرده برداری کند. روحانی در کنار این انتقادها سعی کرد حلقه دوستان خود را بیشتر از گذشته کند.

 

روحانی در سال 93 تمام تلاش خود را انجام داد تا از طریق مذاکرات هسته‌ای مشکلات کشور را حل کند او می‌داند که حل پرونده هسته‌ای ایران یعنی حل بسیاری از مشکلات اقتصادی ایران و به همین خاطر دوست ندارد این فرصت طلایی را از دست بدهد. رئیس جمهور روحانی بر همین اساس و برای داشتن دست قدرتمند در مذاکرات هسته‌ای سعی کرد در داخل مرزها سیاست تعامل با تمام گروه‌ها و جریان‌های سیاسی کشور را در دستور کار خود قرار دهد.

حسن روحانی دست دوستی خود را از همان روزهای ابتدایی به سمت تمام نهادهای تاثیرگذار ایران دراز کرد تا آنها را با خود در مسیری که ترسیم کرده است همراه کند. او از فراجناحی بودن سخن به میان آورد، مجلس را در راس امور دانست، از جایگاه ویژه مراجع و حوزه‌های علمیه در نزد دولت گفت و از سپاه نیز خواست که با دولت همراه باشند. رئیس جمهور به دنبال تشکیل ید واحدی برای مذاکرات هسته‌ای بود. همین رفتار روحانی باعث شد برخی دوستان دولت لب به گلایه بگشایند که چرا روحانی در برابر برخی تندروها یا حتی برخی رفتارهای نمایندگان مجلس کوتاه می‌آید؟

این سوال‌ها از دولت روحانی یک پاسخ دارد و آن هم اینکه اولویت اصلی روحانی حل پرونده هسته‌ای و مشکلات اقتصادی مردم است و به همین خاطر نمی‌تواند شرایط کشور را به گونه‌ای رقم بزند که هدف اصلی دولتش به خطر بیفتد. قطعا پنجه در پنجه شدن با رقبای سیاسی می‌تواند حواس و تمرکز دولت را از پرونده هسته‌ای به دعواهای سیاسی کشور بکشاند که می‌تواند ضربه سختی به مذاکرات هسته‌ای وارد کند.

 

روحانی در آخرین روزهای سال 93 و قطعا در روزهای آغازین سال 94 به یک مسئله مهم می‌اندیشد و آنهم حل مشکلات اقتصادی مردم از طریق حل شدن پرونده هسته‌ای ایران است. روحانی در سالی که گذشت به خوبی نشان داد که به زوایای قدرت در ایران و عرصه بین المللی آشنا است و سعی می‌کند به واسطه این آشنایی با کمترین هزینه کشور را بر سر منزل مقصود برساند.

یکی دیگر از هدف‌های روحانی و طرفدارانش در سال آینده تشکیل مجلسی همراه با دولت است. طرفداران دولت سخت در تلاش هستند تا اسفند 94 همچون خرداد 92 با شعار اعتدال گره بخورد و مجلس اعتدال در کنار دولت اعتدال تشکیل شود.

سال 94 برای «شیخ دیپلمات» سال مهمی است، سالی که می‌تواند ریاست جمهوری 8 ساله او بر ایران را تضمین کند. سال 94 برای روحانی می‌تواند سال حل مشکلات اقتصادی و رضایت کامل مردم باشد، سالی که می‌تواند نام روحانی در تاریخ ایران جاودانه شود.

منبع: نامه نیوز

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠١-١٣٩۴, ١٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها